36836
  • [NST]Cifu
    #2789
    Az űrjárművek/marsszondák esetén más okból alkalmaznak aranyfóliát burkolásra, nem jó példa...
  • Pontius #2788
    És különben sem buktam olyan nagyot, mert ha utánnanézel akkor mindenhol ahol megengedhetik maguknak arannyal vezetik el a hőt.
    Néhány pl: Az összes Mcmaren F1 GTR motortere arannyal van kibélelve, vagy a nemrég a marsra küldött szondák is aranyborítást kaptak...
    Amugy zalman hűtők között is van aranyozott, nem véletlen... Elég borsos áron...
  • #2787
    Ne vitázzatok már, egyébként is ez a hűtés topikba tartozik!
  • Pontius #2786
    LOL vagy hallod..., ahhoz képest, hogy "MŰSZAKI SZAKKÖZÉP"-be jártál ezt nem tudod???? Saját magad égeted te veréb!
  • [NST]Cifu
    #2785
    Szóval akkor parasztvakítás a "pure copper" szöveg a különféle gyártóknál, kezdve a Zalman-tól?!?
  • stone
    #2784
    Borg!
    Ha már ez a szakmád akkor írd már le hogy mennyi a hővezetési tényezője ezeknek a réz ötvözet bordáknak.
  • Zetorg
    #2783
    Borg!
    nem tudnál nekem szerezni egy réztömböt?
    vízhűtéshez kéne!
  • Borg
    #2782
    Ezt annyiban helyesbíteném, hogy a komolyabb kategóriás hűtők SEM tiszta vörösrézből vannak.
    Két okból. Egyrészt a természetes vörösréz revésedik. Ez egy elszineződést hoz létre a felületén, amely marketing szempontoknak ugye nem kedvez. Ezenkívül olcsóbb is, ha mindenféle ötvözőkkel megspékelik. Csillog, rézszerű, király. De a természetes tiszta vörösrézhez sok közük nincs.

    A közel tiszta vörösréz az az, amit én a ferroglobustól, vagy máshonnan tömbanyagként rendelek, és azt vágok belőle amit akarok:)
  • stone
    #2781
    De azért nagy felület kéne, és nem mikrométer vastagságú.
  • janos666 #2780
    Szerintem már sokszor elhangzott a kérdés, de a RAM-oknak emelni kell (szabad-e egyáltalán) a feszültségét, ha húzni akarom?
  • janos666 #2779
    Nomeg talán vékonyan befújni porral a bordákat.
  • janos666 #2778
    Meg nem lenne muszáj egy teljes bordát csinálni, csak egy 4-5mm-es lapot amit a processzor meg a borda közé raksz. (Úgy hogy a borda alját vágigérje, ne csak a processzort)
  • janos666 #2777
    NAde egy marófejjel komoly munka van, mire megfelelő méretű, minőségű lessz....
    Ide elég csak lapokat akasztgatni.
  • Devids Pro
    #2776
    de nem kéne elvileg nagy hűtés mert olyan jól vezeti a hőt:)
  • [NST]Cifu
    #2775
    Általában felületkezelt a legtöbb esetben, de amennyire én tudom, csak desing elem.
  • [NST]Cifu
    #2774
    10.000Ft-ből???? Egy darab vágókés annyi egy CNC gép marófejéhez, oké, de azon van egy kb. 10x10x5-ös vágóél (miliméterben), ami igencsak kevés lenne hűtésre... :)))

    Inkább milliókról lenne szó, hogy egy minimalista hűtést összehozz ebből... :))
  • stone
    #2773
    Ha már itt vagy még annyit kérdeznék, hogy miért festik az alu bordákat feketére, kékre, meg még rengeteg szint láttam. Ha az alu nem közvetlenül a levegővel érintkezik akkor nem rosszabb a hőátadás? Vagy ez nem festék?
  • Devids Pro
    #2772
    arra van a nyitott neonnal kivilágitott ház:)
  • janos666 #2771
    De az ipari gyémánt nem 'túl' drága, úgy 10000Ft-ből kijönne egy kissebbfajta borda, erre már én is gondoltam.
  • [NST]Cifu
    #2770
    Én a fémek hővezetését tudtam kinézni táblázatból, mivel az volt meg a könyvemben, azt nem tudtam, hogy a gyémántnak ilyen jó a hővezető képessége, de realitás szintjén ez itt nem játszik :)
  • [NST]Cifu
    #2769
    Figyi, ha már AKMS-47-et és HK MP5SD csinálnak aranybevonattal, meg Audi-t tiszta króm bevonattal, akkor csak a piactól függ, csinálnak-e ilyen eszement dolgokat. Bár egy hűtés nem túl feltünő, és aki ilyesmire szán pénzt, az már látni is akarja általában a sokmillió $-os cuccát :))
  • stone
    #2768
    Egyébként te is tévedtél, a legjobb hővezető nem az ezüst, már lentebb írtam csak borg törölte, mert elbasztam a táblázatot. A gyémánt kb. 10x olyan jó hővezető mint a réz, az árát meg inkább hagyjuk.
  • [NST]Cifu
    #2767
    Az valami Szilicium-féle az AMD CPU-k esetén, és azért nem réz, mert akkor már jobb közvetlenül a sziliciumot hűteni, mint még egy hőátadó közeget beiktatni :)
    A Pentium prociknál nem tudom hogy oldják meg a hűtést, bevallom ebben nem vagyok különösebben otthon...
  • stone
    #2766
    Nem komolyan gondolta
  • Devids Pro
    #2765
    tudom csak hülyeségből raktam be de tényleg az a legjobb hővezető, és nem mondtam hogy abból legyenek a hűtő(bordá)k;)
  • stone
    #2764
    És a processzorok hőátadó felülete az miért nem réz? Vagy a bevonat alatt réz van? Mert olyan vas szine van.
  • [NST]Cifu
    #2763
    LoL... :)))
    Ezzel "csak" annyi a gond, hogy a gyémánt nagyon nehezen megmunkálható, plusz egy ilyen hűtés többe kerülne, mint komolyabb budai palota...
  • [NST]Cifu
    #2762
    A vörösréz sokkal drágább, mint az aluminium, emiatt kevésbé népszerűbb, de azért ha megnézed a jobb hűtőbordáknál legalább a közvetlen hőátadó felület réz (rézmagos alu bordák), míg az igazán prémium kategóriás hűtők teljesen rézből készülnek (ha megnézed a Zalman 7000-es szériájú CPU hűtőit, ott is ez a helyzet: a belépő csak aluból készül, a középkategória réz és aluminium, a csúcsváltozat pedig tiszta réz).
  • #2759
  • Devids Pro
    #2758
    gyémántból kell csinálni az vezeti a legjbban:)
    Anyag, Sűrűség, Hővezetési tényező, Fajhő
    Gyémánt
    3500
    2300
    509
    Hővezető paszta
    2400
    0,87
    2093

  • stone
    #2757
    Ez az egyetelen oka hogy a műszaki cikkek min 90%-ában alu borda van?
  • Borg
    #2756
    Pontosan, 2x drágább.

    És kb 4x nehezebb! Na ezért..

    (csak onnan tudom, mert én pont hűtőbordák gyártásával foglalkozok...)
  • stone
    #2753
    Szerintem nyersanyagárba nem sokkal drágább, csak tisztán előállítani lehet költséges, na mindegy majd cifu megmondja a frankót, én már inkább nem foglalok állást abban amiről (ezek szerint) csak felületes a tudásom.
  • stone
    #2749
    Kirakom link-be mert nem megy fel: Anyagok hőtechnikai jellemzői
  • stone
    #2745
    Műszaki szakközépbe jártam egyébként ha érdekel, de nemigazán tud érdekelni a személyeskedésed. Te meg itt buktál nagyot, mert elektromos vezetőképessége a legjobb az aranynak, nem a hővezetőképessége.
  • #2744
    Stone!
    Ezt láttad?
  • #2743
    Sztem drágább a réz, mint az alu, azért nem rezet használtak!
  • stone
    #2742
    Hy cifuatwork!
    Azt kell hogy mondjam, igazad van. Kicsit tévhitben éltem de kösz a kiigazítást (komolyan). Mondjuk azt nem nagyon értem hogy mindezidáig miért használtak alu bordákat mindenbe (tápegységek, erősítök, videók... és még rengeteg dolog), a nagytisztaságú rezet ilyen nehéz előállítani? Írhatnál még egy kicsit erről mert egyébként tényleg érdekel a téma.
  • Pontius #2741
    Sajnos igazad van
    Még a réz is jobban vezeti a hőt mint az arany, ezt eddig nem tudtam
  • #2735
    Abból következtetett sztem arra, ha gyorsabban olvad, biztos a hőt is jobban vezeti!