840
Helyesírás?Minek?
  • Dynamic
    #109
    Pesten sokan használják az "oda" szót az "ide" helyett.De az elég gáz, hogy a filmekben is nagyon gyakran "add oda"-t mondannak ill. szinkronizálnak.Vagy gondoljunk csak Auth Csilla egyik számára, amikor a refrénben folyamatosan ezt énekli:"Add oda nekem".
    Nem nevetséges?Nem igaz, hogy valakik megírják a dalszöveget, sokan elolvassák megzenésítik stb. és nem veszik észre, hogy itt valami nem stimmel?
  • Galy
    #108
    Amire én ugrok az a "luk" - lyuk helyett...
  • Galy
    #107
    Végre egy komoly topik!
  • harcu
    #106
    "xsak hogy valamit a nyelvtanról... én épp 9edikes vagyok és jó helyesírónak tartom magam"


    Te jó ég, mi van itt, ha ez itt a "jó" szint. Akkor milyen lehet a rossz? Brr....
  • RelakS
    #104
    :D

    FÁÁÁJ A LÁÁÁBAM!
  • Dzsini
    #103
    ...meg az orrodat is tisztíccsa.
  • RelakS
    #102
    Haver kért vlamit gyerek korában: Add oda azt! Add IDE azt! helyett...

    Ő tartsa azt a vödröt. Ő tartja azt a vödröt.
  • Dynamic
    #101
    Igen az elején ezt is akartam írni, mert sokan ezt is elrontják.Tehát a "hadd" a jó.Mármint, ha olyan értelemben használod, hogy "Hadd menjen".
    A "Had" szónak más a jelentése.Pl. katonai értelemben, mint a "hadsereg".
  • Dynamic
    #100
    És vajon "kókuszdijó" vagy "kókuszdilyó"?:)
  • RelakSfromhome
    #98
    Csak mer hejesen tundi kel írrni.

    (téllewg, az óriás hány j? :)
  • Dynamic
    #97
    Felraktam a Magyar helyesírás szabályai c. kis "könyvet".Akit érdekel szedje le nyugodtan. Szerintem hasznos segítség és csak 300 kbyte.Bár nem a legújabb(1985), remélhetőleg fedi a valóságot:)

    KLIKK IDE!
  • Dzsini
    #96
    most már mindkettő elfogadott... nekem is nagyon fura az 'ettől nagyobb' 'ettől jobb', de általánosan használt... hogy honnan jött passz :)
  • Dynamic
    #94
    Hidd el, hogy "higgye" lesz.Ezt is kivételesen megjegyeztem, mert évekig bajom volt vele:)
  • Dynamic
    #91
    Az elsőnél a "higgye" a jó, a másodiknál mindkét mondat jó.
  • Dzsini
    #90
    lécccciiii :)))
  • Hunnenkoenig
    #89
    Légy szíves ket szo es "Higyje el nekem!"
    A játssza szorol mar volt lejebb hozzaszolas...

    Sokan írják a "bátyám" szót is "bátyjám"-nak, pedig helytelen.

    Szerintetek hogy írják: "Hadd menjen" vagy "had menjen" Szerintem ket d-vel, de ezzel is sokaknak van gondjuk szerintem.
  • Tikal #87
    még a hogy szót is rövditi:)))) h., de legalább megsporol 2 billentyu lenyomást :)
  • Hunnenkoenig
    #85
    Na, jo! Masok mar megmagyaraztak az egyelöret, talan en is hibasan tudtam, de a többi stimmel!! :-))
  • Hunnenkoenig
    #84
    *folrmalya = formája
  • Hunnenkoenig
    #83
    Az "egyelöre-egyenlöre" olyan, mint a "víztároló-viztározó" vagy az "avval-azzal" Mindket folrmalya HELYES!!!!!
  • Hunnenkoenig
    #82
    A PÓSTA regen valoban igy volt helyes!!!!
    Valamikor a 80' evek közepen hoztak be hivatalosan, hogy POSTA legyen belöle!!! Tudom, mert pont a PÓSTÁ-nál dolgoztam akkor :-)))
  • Dynamic
    #81
    A "mammut"-ot is "mamut"-ra javítja, holott eredetileg a "mammut" a helyes.
    Ki kell törölni az automatikus javítás listából.
  • FREAK
    #80
    juteszembe, nehogy valaki a word helyesírásellenőrzője alapján érveljen, mert az valami nevetséges

    pl. az "effekt" szerinte helytelen, a "plusz"-t meg kapásból átjavítja "plussz"-ra, majd aláhúzza, hogy helytelen..... ÉS NEM ENGEDI VISSZAJAVÍTANI!
  • FREAK
    #79
    EGYELŐRE, ha azt a jelentést vesszük

    "egyelőre hideg van" - ilyen esetben nem helyes az egyenlőre (pedig tv bemondók is használják)


    ventiLátor meg nincs, mivel a szó a ventiLLációból ered, nézz utána bármelyik szótárban
  • FREAK
    #78
    neveket magyarítani iszonyat marhaság..... és akkor mi vagyunk kiakadva "John Gold"-on... erre nincs szükség
  • Dynamic
    #77
    Na meg a másik vesszőparipám:)

    elsején - 1-jén, másodikán - 2-án, harmadika - 3-a, negyedikei - 4-ei

    Ebben a formában a dátumok után NEM rakunk pontot.

    Ezt általánosban belémsúlykolták, de ennek ellenére az osztályban is majdnem mindenki ponttal írta.Meg úgy általában az emberek 80%-a ponttal írja.
  • Dynamic
    #76
    Tudod, pont ez a baj, hogy a valós életben is innen tanuljuk el a hibákat...
    Persze, könnyű az mondani, hogy tudok helyesen írni, csak a neten nem foglalkozom vele.Sajnos biztos vagyok benne, hogy ez általában nem igaz.
  • Dynamic
    #75
    Na még írok egy-két trükköt.Sokaknak a "tűz" és a "víz" szóval is problémája van.Tehát mikor írom hosszú "ű"-vel és "í"-vel.
    (vízimentő,vizes,vizel,vízzel,tűzijáték,tűzhányó,tüzes stb.)
    Ebben az esetben a "kéz" az alapszó.Megnézzük, hogy a problémás szónál hasonló alakban "é" betű vagy "e" betű van a kéz szóban.Ettől függően írjuk hosszú vagy rövid "í"-vel és "ű"-vel.
    Tehát:
    kezes - tüzes,vizes
    kezel - tüzel,vizel
    kézzel - tűzzel,vízzel
    kézi(-labda) - tűzi(-játék),vízi(-mentő)
    stb.

    Ugye milyen egyszerű?:)
  • Madmaxx
    #74
    tök vicces ez a topik! Ki nem szarja le hogy netes társalgásban hogy ír valaki. A valós élet az már más tészta...
  • Dynamic
    #73
    A játszik szóra én egy könnyebbet ismerek.A módszer hasonló, csak én az "ír" igét veszem alapul.Ha van benne "j" hang akkor a "játszik" szóban az "sz" dupla lesz.
    Tehát:
    ír - játszik
    írjon - játsszon
    írok - játszok
    írjunk - játsszunk
    stb.
  • Dynamic
    #72
    Ja Dzsini már leírta, amit én is...:)
  • Dynamic
    #71
    Persze, hogy helyes, de nem mindegy milyen értelemben használjuk.Mindkét szónak más a jelentése:
    Egyelőre(kb."most még, egy ideig")
    Egyenlőre(pl."egyenlő szeletekre")

    De ez a mondat:"Egyenlőre("egy ideig" értelemben) befejeztem"...HELYTELEN!
  • Madmaxx
    #70
    me én vagyok a a király :))) :))
  • CSOCSO
    #69
    magadat mé írtad nagybetűkkel?:)he? mert az oké hogy az én nevem nagybetű... ( nem Csocsó hanem CSOCSO!!:))
    amugy lényegtelen...
  • [HUN]PAStheLoD
    #68
    persze ... nem megyek suliba :)
    de azért először még gondoltam na jó amerikában jópofa volt meg nagy poén ... látom a TV-ben hogy tele van bunkókkal meg állatokkal és nem néztem.
  • Dzsini
    #67
    ja, és itt off, de azért: a lent említett prof. Stephen Hawking, az egyik legnagyobb ma élő fizikus, kozmológus, rengeteg könyve és tanulmánya jelent már meg, és az, hogy beszélni sem tud már csak egy beszédszintetizátorral amibe gépel az nem akadályozza meg abban hogy egyetemen oktasson, kutatásokat végezzen és ugyanúgy résztvegyen a tudományos életben, mint 'ép' társai.
  • Dzsini
    #66
    a lenti idézet egy könyvből van, ahol egy készülő kiadvány helyes nyelvezetéről beszélnek. természetesen egy fórum vagy egy email (bár ez mindkettő esetfüggő) sokkal lazább, és sokkal több mindent elvisel. a nyelvtantanulásról... amit nálunk suliban (nem) oktatnak - de máshol sem. egyszerűen nincs rá igény, a funkcionális analfabetizmus igencsak elterjedt... rengeteg külföldi ismerős is van, és pl az angolok közt találkoztam azzal, hogy tragikusan nem ismerik a saját nyelvüket. - nem csak online, persze itt mindenki el tudja ereszteni magát, hanem élőszóban és írásban - papírlevélen is . (begépelem betű szerint - képzeljetek hozzá egy nyomtatott betűs írást, és egy kb 30éves informatikust)
    "... Dont Forget iF There is Enything Your After Email ME, Thats eny Band Signer Ect Ok Enjoy THE CD ..."

    amúgy a fura-nemfura módszer jó, nálam ez nyelvtanulásnál jött nagyon be... ha többféleképpen lehet, kimondom mindet, és amelyik 'jól hangzik' az lesz a helyes :o))))
  • Cat #65
    te normálisnak tartanád, ha mindenki GONDOLKOZNA azon mit hogy és miért ugy ir le, ahelyett hogy csak mondaná/gépelné ahogy kedve tartja? a nyelv eszköz, és ebben a véleményemben ugyan közrejátszik, hogy idegen nyelv tanulásánál a nyelvtant GYŰLÖLÖM, mert visszatart, akadályoz, korlátok közé szorít, de egy ANYANYELVNÉL nehogymár a parasztbácsinak is tudnia kelljen hogy mi miért ugy van ahogy van... ha mindkét fél megérti bármiféle probléma nélkül, akkor szvsz teljesen mind1 hogy piktogrammokkal vagy rovásirással kommunikálnak, és egyenesen káros, ha azért nem tudnak beszélni, mert akadályozzák őket holmi közlési szabályok

    egyébként egy módszer ami nálam bejött, ha nem tudtam egy szó helyesirását: leirom mindkét módját egymás alá, és amelyik tetszik :) mondjuk ez csak akkor segít, ha - mint freak mondta (ez is milyen hülyeség, mondta vagy irta... irta, de mintha mondta volna) - sokat olvasol, mert akkor az fog tetszeni, amelyiket sokat láttad, míg a másik "fura" lesz, de próba szerencse alapon be szokott jönni, elég jó találati aránnyal
  • Cat #64
    egyébként a helyesirásban van egy olyan dolog is, hogy itt a neten "sikk" másként irni bizonyos dolgokat, pl siráj, sux, stb. és valljuk be, ha tudsz helyesen irni, (számomra) okoz néha perverz élvezetet hogy direkt rosszul irok egy két dolgot, mert az jó :) itt lehet rosszalkodni, megteheti az ember

    másrészt ott vannak a röviditések (szal, vmikor, vki), meg irc miatt szinte leszoktam a "bonyolultabb" ékezetekről (tudok gépelni), de messze van a óúű, meg ezt igazán már meg se tanultam (figyelni kell rá, oda kell néznem) szal kihagyom

    szvsz nem szabad összetéveszteni a netet az élettel, ami itt elfogadott és természetes, az nehezen (vagy sehogy nem) szivárog át, mert egyszerüen nem irunk már képeslapokat, novellákat, verseket

    vessző, pont, nagybetü: a neten sokkal inkább kijön, hogy az irás a kommunikáció eszköze, és nem pedig cél, végtermék, a célja a végletekig a közlési vágy, és a maximális hatékonyság az elsődleges. Itt egyenesen feltünő a gondos mondattagolás, nagybetü, pont, és ne mondja senki hogy nem kapja fel a fejét ha stilisztikailag hibátlan mondatokat olvas egy fórumban. Szerintem a netes irás sokkal közelebb áll az élőbeszédhez, mint bármi más hasonló szösszenet, hiszen ha az ember kicsit is tud gépelni, akkor nem azon gondolkozik hogy mit hogy irjon, hanem egyszerüen a gondolat után már irja is.

    Régen tévében olvastam vmi matematikaprofesszorról, akinek van egy elmélete a világ keletkezéséről vagy ilyesmi, lényeg hogy hatalmas, sokmindent megmagyarázó átfogó elgondolás, de nem tudja közölni, mert agyvérzés után lebénult szinte teljsen, egyik keze mozog, és csak egy konzolon tud gépelni. Namármost mi itt weben, illetve ircn hosszabb idő után szinte mindent tudunk egymásról, röhejes hogy az akadályoz meg bárkit is hogy csak gépelni tud...

    na mind1, ez csak eszembejutott
  • Dzsini
    #63
    ...most még talán 1-el... mivel szóban szinte mindenki 2vel mondja, és lassan már úgy is írja, szabályos lesz az is.
    a kompatíbilis viszont (könyv szerint) hosszú első í-s...

    (egy DTP-s 'kézikönyv'ből...)
    Tipikus helyesírási hibák
    Van néhány igen gyakori hiba, amelyek közül néhány az országos nyomtatott sajtóban is rendszeresen előfordul. A stb. elé nem kell vessző, a mindig rövid i-vel írandó, a megújulás szóban ellenben hosszú ú és egy j van. A muszáj pontos j (valószínűleg az uszály miatt keverik sokan), és itt hívnám fel a figyelmet az egyelőre és az egyenlőre szavak közti különbségre (az előbbi időre vonatkozik - pl. egyelőre jó lesz így is -, míg az utóbbi ritkábban használt, mennyiségre értendő - egyenlőre állítottuk a két frekvenciát).
    Dátumok számjeggyel való leírásánál nagyon sokféle helytelen írásmóddal találkozhatunk. Helyesen:
    elsején - 1-jén, másodikán - 2-án, harmadika - 3-a, negyedikei - 4-ei.
    A játszik ige ragozása is sokaknak gondot okoz. Ha nem vagyunk biztosak az adott igealak írásmódjában, gondoljunk arra, hogy azonosan viselkedik a mos igével (ha j-vel kezdődő ragot kap, a j hang teljesen hasonul, és ezt írásunk is követi, tehát ilyenkor hosszú mássalhangzóval írandó a ragozott szó). Mosunk - mossuk; ugyanígy: játszunk - játsszuk.