840
Helyesírás?Minek?
  • I.C.ram
    #157
    Nehogy én már én fogjam magam vissza miután csak úgy leparasztozott...
  • Gery1980
    #156
    Fogd már magad vissza kicsit!
  • I.C.ram
    #155
    Ezaz menjél duzzogni. Semmit nem mutattál fel arra nézve, hogy a luk nem helyes.
  • Galy
    #154
    igazad van, olyan szó is van hogy "uggh...uggh" csak már nem használjuk rég....

    ...lépek innen, nem az én feladaton a nyelvtanítás...
  • I.C.ram
    #153
    Én meg olyan gonosz vagyok, hogy az anyádat szídtam. Legközelebb, ha nem tetszik neked ez, akkor telán gondold meg jobban, hogy kit parasztozol.
  • I.C.ram
    #152
    em mondja ki, hogy a luk nem értelmes földmunkáskám. Ha utána néztél volna tudnád már végre, hogy a lukból jön a lyuk. Nekem ne gyere azzal, hogy 2003 van, nem RÉG, mert a nyelvtanunk nem egy 2 éves darab!
  • RelakS
    #151
    Nekünk az irodalomtanár egyszer lediktált egy több pontos szabályrendszert néhány kivétellel megtoldva, az jobbára segített.
  • Galy
    #150
    89. Köznyelvünk hangrendszerében már nincs meg a régi ly hang, írásunk azonban megtartotta az ly [e.: ellipszilon] betűt, ezért számos szóban hagyományosan ly a j hang jele.

    Az ly írására pontos szabályaink nincsenek, mert azok a szavak, amelyek ly-nal írandók, nagyon sokféle eredetűek, különböző jellegűek. Kétség esetén szótárban kell megnézni, mely szavakban írunk ly-t, melyekben j-t. Bizonyos fogódzóink mégis vannak; ezeket tartalmazzák a következő alpontok.


    a) Szó kezdetén csak a lyuk szóban és toldalékos alakjaiban írunk ly-t: lyuk, lyukban, lyukból, lyukak, lyuggat, lyukad, lyukaszt, lyukas stb.



    A magyar helyesírás szabályai (súgó változat: Taracsák Gábor 2002.)
  • Galy
    #149
    Én nem anyádat szídtam, hanem TÉGED, TE NAGYON PARASZT!

    2003 van, nem RÉG!!!!!
  • [HUN]PAStheLoD
    #148
    et szintén a nem gyenge kategóriába tartozik! :PP
  • I.C.ram
    #147
    és nem mászok, hanem mászom. :) késő van...
  • I.C.ram
    #146
    +z
  • I.C.ram
    #145
    Ettől mások a falra!!!!

    "2002-BE rossz volt a termés." ami helyesen így lenne: "2002-BEN rossz volt a termés."

    Megkéne már tanulni a BE, BEN, BAN, BA használatát.
  • Hunnenkoenig
    #143
    En a hivatalos irodalmi nyelv nyelvtani szabályai szerint nem tartom öket szabályosnak! :-)
  • Hunnenkoenig
    #141
    A lik es a tik az tajszolas! Szerintem semmi esetre sem mondhato szabalyosnak! :-)
    De inkabb befogom a pofam, mert megint marhasagot mondok :-)
  • Hunnenkoenig
    #140
    Hogy ezt is megertük!!!! :-))

    Egyebkent a magyar nep meglepöen sokat olvas! Ha azt veszzük, hogy egy haverom a 80' evek vegen könyvesbodeval gazdagodott meg....

    Ausztriaban ilyen elkepzelhetetlen, hogy minden sarkon alljon egy fabol összetakolt stand, ami könyveket arul :-) Igaz egyreszt, mert rontana a varoskepet es ezert tilos, de ha bemesz egy sima könyvesboltba, ott sem sok embert latsz lezengeni :-))
  • RelakSfromhome
    #138
    Tudtommal a tizenegyedik kiadás van érvényben.

    hisz 82., hisszük, hittük, higgyük, hidd v. higgyed

    296. Az évet és a napot jelölő számjegyekhez a toldalékok pont nélkül, kötőjellel kapcsolódnak: az 1838-i árvíz; Magyarország 1514-ben; 1848. márc. 15-én; április 4-ig vagy 4-éig; 12-től vagy 12-étől; stb.
    Az elseje, elsején, elsejéig stb. szóalakok számjegyes írása: 1-je, 1-jén, 1-jéig stb. Az elseji v. elsejei szóalakok számjeggyel írva: 1-ji v. 1-jei

    Idézve a Magyar Tudományos Akadémia A magyar helyesírás szabályai című kötetéből. Tizenegyedik kiadás, negyedik (változatlan) lenyomat. 1987.

    ( :) )
  • Hunnenkoenig
    #137
    Ok, vissza az egész.... kicsit elhamarkodtam...utananeztem a sulineten
    :-)

    Azok szerint is "Higgye" bar en elegge szkeptikus vagyok.....

    Mas forrasoknal pedig "Hidjen" Szoval ezen is lehet vitatkozni...
  • Hunnenkoenig
    #136
    Bazek Dynamic! Mi pofazunk nyelvtanrol, azt mi vagyunk a legnagyobb analfabetak!!! :-))

    Tegnap ejszaka hasitott belem a felismeres, hogy az bizony nem "Higyje el" de leginkabb nem "higgye el" hanem "HIDJE EL"!!!!!!!!

    Hidd el
    Hidje el
    Hidjük el

    En legalabb emlekeztem, hogy "je" a vege, de annyira összezavartak itt ezek a talalgatasok...

    A "Mondja már meg..."-et sem "Monggya mán mög" -nek irjuk :-)

    Ennel mar csak a "tudhassa" meg a "mondhassa" a jobb :-)
  • I.C.ram
    #134
    Utánajártam ennek az elsejének, de tanácstalan maradtam, mert mindkettőre találtam példát.
  • see.aakogh
    #133
    Na bazz végre egy értelemes topic. A népek a NYELVTANROL flamelnek! jee
  • I.C.ram
    #130
    A jó édes anyád a paraszt! Képzeld, hogy régen nem volt LY te nagy okos. A luk igenis létezett régen, és abból jött a LYuk. Engem te ne parasztozzál...
  • I.C.ram
    #129
    Hát én minden hivatalos formában 1-én láttam. Szerintem még az MS word helyesírási szabályzata is így fogadja el. 1985-ös helyesírási szabályzat kicsit régi szerintem.
  • Tikal #128
    és azt hogy kell irni hogy a zoxigén? teccikérteni?
  • [HUN]PAStheLoD
    #127
    huzhou városban v. városában ??
  • [HUN]PAStheLoD
    #126
    1-ji ?? elég fura.
  • Dynamic
    #125
    Gondolom az "első(e)" a szótő amihez hozzájön a "-jén". Az "első(e)j" szótőnek kicsit furcs lenne.
  • Dynamic
    #124
    "Az elseje, elsején, elsejéig stb. szóalakok számjegyes írása: 1-je, 1-jén, 1-jéig stb. Az elseji v. elsejei szóalakok számjeggyel írva: 1-ji v. 1-jei."

    A magyar helyesírás szabályai (súgó változat: Taracsák Gábor 2002.)
    Letöltheted a #97-es hozzászólásban adott linkről.
  • Galy
    #123
    te meg akkor nagy paraszt vagy!!!


    LYUK az egyetlen magyar szó. ami "LY"-nal kezdődik!

    Ebből lett vidéken és a bunkóknál "luk"

  • [HUN]PAStheLoD
    #122
    Az igen durva :)) add má oda nekem :))
  • [HUN]PAStheLoD
    #120
    egybe ?? kit érdekel!
  • I.C.ram
    #119
    ugyan az=ugyanaz. :)
  • I.C.ram
    #118
    Az elsején szvsz 1-én, és nem 1-jén.
  • [HUN]PAStheLoD
    #117
    az elgépelés az nem ugyan az!
  • see.aakogh
    #116
    Néha nálom is előfordul :)

    Amugy én is hozzászólok. Én így szoktam meg hogy elég helyesen írok (főleg itt fórumban), nekem így kényelmes, így tudok gyorsan írni. Azt speciel rühellem amikor valaki írásjelek nélkül ír összefüggő szöveget, mert teljesen érthetetlen sokszor, na meg ha van olyan szó ami ékezettel és ékezet nélkül is értelmes (kerek/kérek/kerék), és nem teszi ki az ékezetet akkor sokszor nehéz rájönni hogy a személy akivel társalgunk mire is gondol valójában...
  • I.C.ram
    #115
    Luk teljesen helyes! Tudniillik, hogy a Lukból jött a LYuk is. Régen így hívták.
  • I.C.ram
    #114
    pls=pl.: :) agyamra ment a sok PLS és már a példa helyett is pls-t írok. :)
  • I.C.ram
    #113
    Oda-t lehet használni, ha pls másnak kell adni valami, és nem magunknak. Pl.: Add oda a sótartót nagyanyádnak.
  • I.C.ram
    #112
    Az egy tanárom szokott olyanakot mondani, hogy LETANÍTANI, FELDIKTÁLNI, LEREAGÁLNI. Borzalmas!
  • I.C.ram
    #111
    Egyelőre: Egyelőre még fáj a hasa Pistinek.
    Egyenlőre: Egyenlőre kell rakosgatni a mérleg két szárát. :)