Hunter

Új fényben tűnik fel a Vega

A csillagászati mérceként is használt Vega legalább 200 millió évvel idősebb, mint hittük. állítja egy új tanulmány.

A csillagászok számára évezredek óta szolgál összehasonlítási alapul ez a csillag, most azonban a Michigan Egyetem csapata John Monnier docens vezetésével felfedezte, hogy a Vega lassabban forog, mint eddig becsülték, ami egyben a csillag korára is utal. Az Astrophysical Journal-ben megjelent tanulmány szerint a Vega a korábban becsült 12 helyett 17 óra alatt fordul körbe saját tengelye körül, amivel sikerült egy paradoxont is megszüntetni.

Összehasonlításként a Nap egyenlítője sokkal lassabban forog, 648 órára, vagyis 27 napra van szüksége egy teljes fordulathoz. A forgási sebesség új elemzése alapján a kutatók megállapították, hogy a Vega kora 700 és 800 millió év közé tehető, szemben a Nap 4,567 milliárd éves korával, emellett azt is sikerült kideríteni, hogy a Vega megközelítőleg 2,15-szörös Nap-tömeggel rendelkezik.

Az új eredményeket Monnier saját fejlesztésű műszere, a Michigan Infravörös Egyesítőnek (Michigan Infra-red Combiner) köszönhetik, amivel a kutatók hat távcső fényét összegyűjtve a Hubble űrtávcső által elérhető százszorosára tudták növelni a csillagról beérkező felvételek felbontását. "Ez tette lehetővé a Vega hőmérsékletének pontos mérését" - mondta Monnier. "Mivel ilyen gyorsan forog, egy dudor alakult ki az egyenlítőjénél a centrifugális erő hatására. Minél nagyobb ez a dudor, annál távolabbra esik az egyenlítő a csillag középpontjától, ami hatással van a hőmérsékletére. A hőmérséklet mérési eredményeiből ki tudjuk számítani, milyen gyorsan forog a Vega, amiből megállapíthatjuk a korát"

A Vega a Lant csillagkép legfényesebb csillaga, a Földtől 25 fényévnyire fekszik, így ez a Naphoz egyik legközelebb eső csillag, ami ennek ellenére képes újra és újra meglepni a csillagászokat. "Nemrég jöttünk rá, hogy egy poros törmelék korong, valószínűleg egy naprendszer maradványa veszi körbe" - taglalta Monnier. "Körülbelül hat éve észleltük gyors forgási sebességét, a forgási sebesség eredeti becslése körül azonban problémák adódtak, mivel az a sebesség már abba a kritikus tartományba esett, ami elméletileg szétszakítaná a csillagot. A megfelelő adatok fontosak a távolabbi csillagok tanulmányozásához használt számítógépes modellekhez"

"Eddig egyszerűen nem volt megfelelő műszerünk ennek a kutatásnak az elvégzéséhez" - magyarázta a tanulmány társszerzője, Vicente Maestro, a Sydney Egyetem csillagásza, hozzátéve, hogy jelenleg az övék a csillagról készült legrészletesebb tanulmány. "Az Egyesítő megadja számunkra azt a pontossági szintet, amivel elvégezhetjük a legaprólékosabb méréseket erről a csillagról, illetve segíti más csillagok megismerését"

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Vol Jin #8
    Nézzétek mit találtam! :-)

    Már több mint 29 ezer amerikai követeli, hogy az amerikai kormányzat 2016-ra kezdje meg a Star Warsból is ismert Halálcsillag megépítését. Barack Obama elnöknek hamarosan válaszolnia kell a petícióra.

    A Fehér Ház 2011. szeptember 22-én indította el a We the people oldalt, amelyen az amerikaiak aláírásgyűjtést kezdeményezhetnek bármilyen témában. Amennyiben összegyűlik a kellő számú aláírás, a kormányzatnak foglalkoznia kell a kérdéssel és reagálnia kell rá.
    November közepén egy szokatlan kérdésben kezdtek el aláírásokat gyűjteni. A petíció megfogalmazói azt követelik, hogy a kormányzat biztosítsa a szükséges erőforrásokat egy Halálcsillag megépítéséhez. Az indoklás szerint a kormányzat ezzel munkahelyeket teremtene, elősegítené az űr felfedezését, és erősítené a nemzetet. Az űrállomás építését 2016-ig meg kell kezdeni.
    Cikkünk írásának pillanatában már több mint 29 ezer amerikai írta alá a petíciót. Az amerikai kormányzat az oldal elindításakor vállalta, hogyha egy kérdésben egy hónap alatt sikerül legalább 25 ezer aláírást összegyűjteni, akkor foglalkoznia kell a témával és nyilvánosan válaszolnia kell rá. Így valószínűleg hamarosan választ kapunk a kérdésre, megkezdik-e a Csillagok háborújából ismert Halálcsillag építését, ha pedig nem vállalkoznak erre, akkor mivel indokolják azt.
  • lordmorden #7
    Erre kellene vagyonokat költeni, nem egymás lemészárlásásra, ugye amcsik? :)
    Olyan technológát használhatnak mint a rádiótávcsöveknél.
  • halgatyó #6
    A Föld légköre jelentős hullámhossztartományt kiszűr, pont az infravörös egy részét is.
    Amellett jó lenne ismerni ennek a "Nagy Egyesítőnek" a működését, nem vagyok meggyőződve arról, hogy -- a légkör zavarai miatt -- az az "100-szoros felbontás" tényleg olyan-e, mitha 100-szorosára növelük volna a tükör átmárőt, vagy csak valami virtuális adat, ami bizonyos megfigyelésekre jó.
  • csimmasz #5
    Örüljünk ha ergyáltalán feljut az az egy is.
    Ahogy nyirbálják a KV-t.
  • fityisztma #4
    Akkor legjobb lenne James Webb űrtávcsőből feljuttatni néhányat, azok aztán megtennék a magukét!
  • endrev #3
    "lán ezt a vonalat jobban kell fejleszteni, mint a méregdrága űrtávcsöveket", vagy: a technika alkalmazásával több űrtávcsövön az Egyesítőének többszázszorosára növelhető a felbontás sokszorozása, és ezért pont hogy az űrtávcsöveket kell nyomni. :)
  • Magnum PI #2
    Nem vagyok expert, de szerintem a Hubble nem az infravörös tartományban nagyon jó hanem a látható fényben. Továbbá "ezt a fajta vonalat" is fejlesztik rendesen. Jelenleg is több űrtávcső rendszer is épül ami azon fog alapulni, hogy a föld különböző pontjain elhelyezett távcsövek adatait egyesítik.
  • globint #1
    Nos, ha "a Hubble űrtávcső által elérhető százszorosára tudták növelni a csillagról beérkező felvételek felbontását", akkor talán ezt a vonalat jobban kell fejleszteni, mint a méregdrága űrtávcsöveket.