SG.hu

Közösségi szintű atomenergia-szabályozásra van szükség

Nagyon fontos, hogy végre egységes európai jogszabály váltsa fel az eddig párhuzamosan használt atombiztonsági szabványokat. Csak így érhetjük el, hogy minden európai állampolgár azonos biztonságot élvezzen, és ezzel tehetünk a legtöbbet az energiaellátás biztonsága és a klímavédelem érdekében is - hangsúlyozta Herczog Edit európai parlamenti képviselő a Confrontations Europe és a Francia Atombiztonsági Hatóság csütörtök délutáni konferenciáján Brüsszelben.

A szocialista képviselő a tekintélyes francia véleményformáló szervezet meghívására az Európai Parlamentet képviselte az atomenergia dinamikus fejlődését a biztonság szempontjából körüljáró kerekasztalon. A legtöbb hozzászóló osztotta a szervezők alapállását: akkor tud az EU tudást átadni a fejlődő országoknak az atomenergiával ésszerű felhasználásával kapcsolatban, ha maga is tisztázza a hozzáállását a kérdéshez, és minél szabályozottabb belső viszonyokat teremt.

Mint Herczog Edit elmondta, külső szemlélő számára megdöbbentőnek tűnhet, hogy míg az EP éppen múlt héten szavazott az erdei traktorokon elhelyezett ülések biztonsági kérdéseiről, addig nincsen minden tagállamra érvényes atombiztonsági direktívája a közösségnek. A képviselő szerint az EU intézményrendszere könnyebben utat találhatna az emberekhez, ha a hasonlóan lényeges kérdésekben mielőbb döntések születnének. Éppen azért üdvözli a Bizottság szerdai döntését, amely szerint hamarosan a parlament elé kerülhet a nukleáris biztonságról szóló irányelv.

A képviselő szerint az irányelv kiváltja az eddig mindenki által szabadon választott szabványokat, hiszen egységes keretben szabályozhatja a reaktorbiztonságra vonatkozó előírásokat, vagy éppen az útvonalakra vonatkozó kérdéseket.

"Kizárólag így garantálhatjuk, hogy minden uniós polgár azonos biztonságot élvezzen. Emellett az egységes szabályok költséghatékonyabbá tehetik az atomenergia előállítását és elosztását, ezzel segítve az energiaellátás biztonságát az egész térségben" - hangsúlyozta Herczog Edit hozzászólásában. "A biztonságos atomenergia az egyetlen lehetőségünk arra is, hogy 2050-re teljesítsük ambiciózus vállalásunkat a széndioxid kibocsátás 50 százalékos csökkentéséről" - tette hozzá a képviselő.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Fbn Lx #11
    Ilyen messze vagyunk még attól, hogy hatékonyan kinyerjük a megújuló energiaforrásokat? :/
    szerintem sokkal fejlettebb lehetne az energiatechnológiának ez a része, ha lenne valakinek érdeke az ezirányú kutatásokat pénzelni.
  • Sanyix #10
    Hajrá atom. Már csak országunk idióta vezetőinek kéne felfognia, hogy kéne építeni sok atomerőművet. Nemtudom miért nem teszik, hiszen beruházás közbeszerzés, úgy lophatnának mint egy autópályaépítésnél.
  • Molnibalage #9
    Látom szereted ezt a mondatot leírni, csak éppen ha megfeszülsz sem tudsz függetlenedni más szolgáltatótól. Tél mikor néha 1 héig köd van és 16 órán keresztül sötét, te a büdös életben nem nyersz annyi áramot ami kell.
  • vajon kiki #8
    bánja a faxom, de tőlem ugyan egy tiplákot nem fog többé senki se látni
  • Molnibalage #7
    És szabályozástechnikailag kivitelezhetetlen amit te felvázolsz. Nem véletlenül ismerte fel a világ, hogy a felmelegedés ellen küzdelem egyik fő fegyvere az atomenergia. Az USA és egyéb nyugat-európai országok gőzerővel építenek vagy rendelnek meg új erőműveket.
  • Molnibalage #6
    "kösz, én elvagyok a napelememmel!"

    365 napon az év 24 órájában? Olcsóbban, mint ha vezetéken jönne? Pont olyan stabil? Azért ezt megnézném...
    ----

    "és örülök neki hogy nem függök a ruszkiktól meg a többi népnyúzótól akik körbevesznek bennünket!"

    És az egész világ egy nagy összeesküvés és mindenki az én véremet akarja ugye? Ahogy már írtam számtalan helyről lehet uránt szerezni. USA, Fr., oroszok, Ausztrália és asszem Dél-Afrika is szóba jön így kapásból. A gáz honnan jön és mekkora aránnyal? Eh...

    "a napelemet bárki ki tudja nyögni 3-4 havi béréből összespórolva aki akarja és
    többet nem kell rezsire költenie. igaz, 10-15 évente egyszer rossz esetben pedig kompletten ki kell cserélni .. ennyi. "

    6-7 év után nem ad 50%-os teljesítényt sem napelem, még abban az esetben sem, ha nem sérül meg mondjuk jégverés miatt... 3-4 havi bér? Mennyit keresel te? Egy családi ház igényének kielégítése cirka 1,5 milla. Akkor ne egyek 3-4 hónapig? Nem a saját (valszeg, nagyon jó) anyagi helyzetedet kéne általánosítani az egész országra...
  • vajon kiki #5
    én nem azt mondtam hogy csak víz, csak szél vagy csak napelem, hanem azt hogy mind a három rendelkezésre áll vidéken. városban pedig ugyan csak a napelem, de egy márkásabb dinamós , energiatárolós elég 4 négyzetméteres ernyővel egy átlagos lakás TELJES energia-gazdálkodásához télen-nyáron, borús időben is (!)... és , mivel a közművek adottak, ha mégsem, akkor még mindig ott a lehetőség bekapcsolni a rendes villanyüzemet, bár nekem 2 év alatt egyszer sem kellett rá sort keríteni.
  • vajon kiki #4
    kösz, én elvagyok a napelememmel ! és örülök neki hogy nem függök a ruszkiktól meg a többi népnyúzótól akik körbevesznek bennünket ! tőlem egy tiplák nem sok de annyit nem látnak már a büdös életben többet, ha a többi balek fizetgeti nekik a hülyék adóját életük végéig az kizárólag az ő egyéni szociális problemájuk, a napelemet bárki ki tudja nyögni 3-4 havi béréből összespórolva aki akarja és
    többet nem kell rezsire költenie. igaz, 10-15 évente egyszer rossz esetben pedig kompletten ki kell cserélni .. ennyi.
  • Molnibalage #3
    Te szimplán tudatlan vagy.

    Gazdaságos az szél és napelem?

    Nos Paks ma cikra 8-9 Ft/kWh áron termel. A szélerőművekből - úgy hogy támogatják és kötelező átvétel van - 24 Ft/kWh. Ez neked gazdaságos? Ráadásul szél pont akkor nincs mikor nagyon kéne áram. Nagy meleg vagy nagy hideg idején. Akkor általában szélcsenedes idő van...

    A napelemek ára a csillagos eget verdesi még mindig és az élettartamuk egy rossz vicc. Az előállításuk drága, nagy selejszámmal jár és nem környezetkímélő. Cirka 10-20-szor annyiba fáj, mint az atomáram és ez sem egyenletes.

    A urán (dúsított) meg nem csak az oroszoktól vehető, ez benne a legjobb. Jól készletezhető. Mo. ma évi cirka 120 tonna fűtőelemet használ el évente. Az urán sűrűségvel kiszámolható, hogy 3-4 évi üzemanyag elfér egy családi ház méretű létesítményben. Baromi jól tárolható és felhalmozható.

    Inkább tanulj te nagyon
  • torreadorz #2
    Ja csak nem adnak stabil teljesitményt...