Hunter

Megtalálták a Titán elveszett tavait

A Cassini szonda adatai alapján úgy tűnik, elegendő bizonyíték áll a tudósok rendelkezésére, hogy kijelenthessék, mégis vannak folyékony metán tavak a Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titán felszínén.

A NASA által kiadott közlemény szerint az űrszonda radarfelvételei 3-tól 70 kilométeres átmérőig terjedő sötét, sima foltokat mutattak ki a hold legészakibb részein, melyek leginkább a Föld kráterekben vagy kalderákban kialakult tavaira hasonlítanak, emellett azonban több más adat is arra utal, hogy ezek a foltok folyadékkal teli mélyedések, melyekből több mint 75-öt számláltak a Cassini által vizsgált viszonylag szűk régióban. Folyadékra utal a rendkívül alacsony radarjel-visszaverődés, ugyanúgy mint az egyes foltok körül észlelhető csatornák, de alakjuk és partvonalaik is ismerős látványként köszöntek vissza a képeket vizsgáló geológusok számára.



A hold légkörének kémiáját a nitrogén és a szénalapú összetevők határozzák meg, -179 Celsius fokos hőmérséklete pedig arra engedett következtetni, hogy a felszínen jókora mennyiségű folyékony metánnak kell jelen lennie némi etánnal keverve, ami az idők során tavakba vagy akár hatalmas tengerekbe rendeződött. A folyadék egy része minden bizonnyal felhőkből hullik alá, míg a többi a felszín alól törhet fel. Egészen mostanáig azonban ezt a hipotézist nem sikerült meggyőzően és egybehangzóan alátámasztani.

A Cassini is csak radarja segítségével tudott bepillantani a Titánt körülölelő fotokémiai ködön, adatai még tavaly júliusi látogatásából származnak, amikor a szonda a hold északi területei fölött haladt el. Ennek alkalmával egy keskeny, 250x1000 kilométeres csíkot tapogatott le, ezen a területen bukkantak a közel 75 tóra. Nem minden tó van színültig telve folyadékkal, ezek lehetnek becsapódási kráterek, azok azonban, melyek telítve vannak a metán-etán keverékkel alakjuknál fogva szinte biztosan nem külső behatásból eredeztethetők, sokkal valószínűbb, hogy a hold vulkanikus tevékenységei nyomán alakultak ki. Akadnak olyan tavak is melyekben fényes foltok figyelhetők meg, ezek elvileg kis szigetek lehetnek.



A szakértők szerint a metán-etán keverék - akárcsak a Földön - a víz átlátszó, viselkedését tekintve sincs számottevő különbség, azaz a tavak felszínén minden bizonnyal kialakulnak kisebb hullámok is. Bolygónkon a víz a légkör, a szárazföld és az óceánok közötti cirkulációját hidrológiai körforgásnak nevezzük. A Naprendszerben ez mindeddig egyedülálló volt, most azonban úgy tűnik a Titán is hasonló aktív folyadék körforgással rendelkezik, amit a tudósok metanológiai körforgásként emlegetnek.

Szintén a Titánnal és a Cassini radar műszerével kapcsolatos felfedezés egy hatalmas hegyvidék, melyről még decemberben számoltak be a projekt munkatársai. A hegység a hold egyenlítőjétől délre helyezkedik el, 150 kilométer hosszan és 30 kilométer szélességben nyúlik el, magassága nagyjából másfél kilométer lehet. Szilárdságát tekintve kőzetről lenne szó, a tudósok szerint azonban ez egy kristályos anyaghalmaz, amit a radarfelvételek tanúsága szerint egy anyagréteg, feltehetőleg metán hó borít.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Fec papa #46
    Minekvesszekettek itt?? mennyetek el a titánra és próbáljátok ki vazze, ja és van oylan hogy chat.
  • valaé valaé ná #45
    Bocs, de én akkor is ki fogok javítani mindenkit aki hülyeségeket terjeszt, mégha magabiztos is, mert más aki olvassa esetleg megjegyzi a baromságokat.
    Amúgy rengeteg cikk van a Titánról itt az SG-n is.
    Lényegük: Vannak metán tavak, nincsennek. Mégis vannak. Mégsincsennek.
    De talán mégis. Vagy nem.

    Még annyit, hogy ott a víz a szikla, gyakorlatilag.
  • valaé valaé ná #44
    Bocsi, ez a #39-re akart menni.
  • xk #43
    Azt írják, hogy a Titánon a vulkáni tevékenység kriogén (vagyi hideg), és a "láva" folyékony vízből, ammóniából és metánból áll.
    A légköre 95% nitrogénből, 1.6% metánból és egyéb szénhidrogénekből áll, amiket a napszél hoz létre, mivel mágneses tere nincs, a Nap nagyenergiájú részecskéi folyamatosan bombázzák a légkört, és ebből bonyolultabb molekulák is keletkezhetnek. A légköri nyomás a Földiének a másfélszerese, és a kicsi gravitáció és a sűrű légkör miatt egy ember is simán tudna repülni a saját erejéből.

    A hold maga félig vízjégből, félig sziklából áll, a magjában sziklával, a köpenyében pedig jéggel. Szóval van rajta elég oxigén is, ha nem is szabadon.

    Egyébként a Titánról elég jó a szócikk az angol Wikipedián: http://en.wikipedia.org/wiki/Titan_(moon)

    Hogy mi értelme ennek a hozzászólásomnak? Remélem, hogy legalább annyi, mint az előző "jajj, de hüle vagy, nem tudod, hogy..., pedig ez óvodás/általános iskolás/középiskolás (általában az író megszerzett iskolai végzettségétől eggyel hátrébb) annag, és különben is úgy van ahogy én mondom és kész" stílusú hozzászólásoknak, amikből már nagyon elegem van
  • valaé valaé ná #42
    Az égésnek van még egy másfajta definíciója is.
    Az, aminek ebben a topikban saját akaratodból szenvedő alanya vagy.
  • babajaga #41
    Vulkáni tevékenység attól még lehet hogy az adott bolygó felülete hideg mert az attól van hogy nincs gázlégköre. A vulkáni tevékenység meg attól hogy a belseje nem hült ki teljesen.
  • GyuriX2572 #40
    Nehezen tudok elképzelni ilyen hidegben vulkáni tevékenységet :S
  • babajaga #39
    "Égés
    (vegy.). Az ~ olyan hő- és fényjelenséggel kísért gyors oxidáció, amelynek lejátszódásához nem kellenek különleges körülmények. Az ~ feltételei: éghető anyagjelenléte, - oxigén hozzájutása az anyaghoz, a megfelelő - gyulladási hőmérséklet és az oxidáció folyamatossága. Az első három feltétel csak a meggyulladáshoz elég, folyamatos ~ akkor alakul ki, ha az oxidáció során felszabaduló hő elegendő a gyulladási hőmérséklet fenntartásához."

    Van egy hiba a szövegben, megtalálod?

  • kBagyula #38
    Gyulladási hőmérséklet. >> Az égés feltételei. Az Alapfokú 40 órás tűzoltó tanfolyam egyik vizsgatétele.

    Éghető anyag - Gyulladási hőmérséklet - Oxigén térben és időben való együttes jelenléte.
  • babajaga #37
    Az igazi tragédia nem is az hogy sokan elemi kémiai ismeretek híján vannak hanem az ebből eredö sorozatos munkahelyi balesetek melyek az elemi szabályok be nem tartása miatt végződnek halállal. A rengeteg lakásban lejátszódó tragédia sorozatos házfelrobbantások szénmonoxid mérgezések.Százalékosan több ilyen balaset van mint ötven évvel ezelött.Fejlődés? De merre? Még azt sem lehet mondani hogy csak a saját életével játszik valaki, mert igen nagy százalékban a vétlen az áldozat.