Hunter

Feltörték a Galileo titkos kódjait

A Cornell Egyetem tagjai feltörték Európa első globális navigációs műholdjának PRN kódjait, mellyel a rendszer kereskedelmi hasznosítását érheti csorba.

A Cornell Egyetem GPS Laboratóriumának tagjai feltörték Európa első globális navigációs műholdjának úgynevezett pseudo random number (PRN) kódjait. A kódok ismeretével gyakorlatilag ingyenessé válik a rendszer, jogilag azonban úgy tűnik, nem érheti kifogás az akciót. A GIOVE-A kódjait és a feltörésükhöz használt módszereket a GPS World havilap friss számában tették közzé. A navigációs műhold a 30 műholdból álló Galileo rendszer első prototípusa, melyet 4 milliárd dollárból hoz tető alá az EU, az ESA és több magán befektető az amerikai GPS ellenfeleként.

Mivel a GPS műholdakat a Védelmi Minisztérium állította pályára az adófizetők pénzéből, ezért civil alkalmazásai ingyenesek, csupán a vevőkészüléket kell megvásárolni. A Galileonak ezzel szemben a befektetők számára ellentételezésként valamilyen módon pénzt kellene generálnia, feltehetően a PRN kódok díjából. Minden globális helymeghatározó műhold azonos frekvenciát használ a vevővel folytatott kommunikációhoz. A vevők a műholdakat azonosító PRN kódok alapján képesek azonosításukra. Mivel a Galileo és a GPS is osztozik egyes frekvencia sávszélességeken, Európa és az Egyesült Államok között létrejött egy egyezmény, melyben Európa felvállalta, hogy a Galileo bizonyos PRN kódjai "nyíltforrásúak" lesznek. 2006. január 12, a GIOVE-A első jeleinek közvetítése után azonban egyetlen kódot sem tettek közzé.


Mark Psiaki (balra) és két tanítványa egy GPS/Galileo digitális vevővel és egy antennával

Január végén Mark Psiaki, a Cornell gépész- és űrrepülés mérnöki karának egyik professzora, az egyetem GPS Laboratóriumának társigazgatója azzal a kéréssel fordult a GIOVE-A építője, a brit Surrey Space Technologies Ltd-hez, hogy tegye elérhetővé számukra a kódokat. A Surrey Space azonban udvariasan elutasította a kérést, állítja Psiaki, aki ezután felvette a kapcsolatot egy német kollégájával és barátjával, Oliver Montenbruckkal. A beszélgetés után meglepve tapasztalta, hogy Európában is ugyanazzal a problémával küzdenek mint a tengerentúlon. Ekkor született meg az elhatározás a Cornell professzorában, hogy megpróbálják feltörni a PRN kódokat.

Egy héten belül csapatával elkészítették a kódok kinyeréséhez szükséges algoritmus alapjait, majd két héttel ezután elcsípték a műhold első jelét. Ez azonban még nem volt tökéletes, mivel a jel ismétlési rátája a várt kétszerese volt. Március közepén jutottak el a kódok első becsült változatához, majd némi nyomozó munkával, valamint Montenbruck egy fontos tippjével április 1-én elkészült a végleges változat, melyet weboldalukon közé is tettek. Másnap egy kanadai GPS gyártó, a NovAtel Inc. letöltve a kódokat 20 perc alatt eljutott a GIOVE-A követéséhez.

A Galileo végül április közepén közzé tette kódjait, ezek azonban nem azok voltak, melyeket jelenleg a GIOVE-A használ, mitöbb a közzétett szabadon elérhetőnek titulált kódokat szellemi tulajdonnak minősítették, melyek kereskedelmi eszközökben történő alkalmazásához licenc szükséges. Ez rögtön szemet szúrt Psiakinak, aki szerint a Galileo rendszer üzemeltetői a nyíltforrásból igyekeznek pénzt szerezni.

Mivel Psiaki csapata attól tartott, hogy a kód feltörésével szerzői jogokat sérthetnek, kapcsolatba léptek az egyetemi tanáccsal, akik szerint egy navigációs jel védelmének feltörése - ellentétben egy zenéével vagy filmével - nem minősíthető illegálisnak, azaz Európa nem védetheti le a fizikai világ alapvető adatait, még akkor sem, ha az az adat az általuk épített műholdról származik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Mice #38
    :))))))))))))))))) bazzee, te aludtál már sokat :DDDDDDDDDDDDD
  • Equ #37
    "A GPS és a GLOSNASS egyik nagy problémája, hogy nem használható fel például automatikus leszállásvezérlő rendszerekhez, éppen a megbízhatattlan (kikapcsolható) üzemeltetése miatt."

    Ez nem teljesen igy van, a gond velük nem a kikapcsolhatóság (mivel azt azonnal észreveszik) hanem a pontatlanság ill a pontatlanságának a (nem)mérhetősége. (mennyire is pontos pozició amit a vevő kiszámolt) Ennek ugye egyik lehetséges variációja a PDOP alapú jelszűrés ill. figyelmeztetés - ami a műholdak konstellációját és a jelek erősségét veszi csak figyelembe - de az sem nyújt elég védelmet, éppen ezért fejlesztették ki a DGPS jelek sugárzását geostat. pályán álló műholdakról, amely földi állomások segitségével a légköri hatásokat is figyelembe veszi - jó esetben korrigálja is. Azzal kiegészitve már épithető automatikus leszállásvezérlő, erről szól(na) az EGNOS ha végre valahára elkészülne...
  • Epikurosz #36
    "ehh mennyi "publikálás" van az előző hozzászólásomban. Legyen helyette: nyilvánosságra hozás, tömegtájékoztatásban közlés...."

    Helyes, helyes. Most már csak a "KIBASZÁS" szinonímáját kellene kikeresned. :-)
  • Inquisitor #35
    Nem, mert azért vagy nem kapnak pénzt (csak golyót max.) vagy azért is fizeti őket az USA, hogy azt ne törjék fel ;)
  • Emmegki #34
    Gondolom jó sok pénzt kaptak az usa-tól ezért a feltörős mókáért. A GPS-szel nem próbálkoznának véletlenül?
  • LowEnd #33
    ehh mennyi "publikálás" van az előző hozzászólásomban.
    Legyen helyette: nyilvánosságra hozás, tömegtájékoztatásban közlés....
  • LowEnd #32
    Azért megjegyzem, hogy a törés publikálása nagyban rontja az europai rendszer kereskedelmi értékét.
    Magyarán kárt okoz.

    Ez hasonló ahhoz, mint amikor valaki publikál egy DVD filmeket/játékokat feltörő algoritmust. Biztos neked sem tetszene, ha az általad sok millióért kifejlesztett / elkészített szellemi termék szabad prédává válna. Itt ráadásul egy titkosított adatfolyamba (egy kis elvonatkoztatással számítógépes rendszerbe) való betörés történt, ami ugye, pl. a magyar jog szerint is bűncselekmény

    Erre mondják azt, hogy KIBASZÁS. Addig oké, hogy megszerezték a nekik kellő adatokat (jogilag szerintem ez sincs rendben, dehát majd meglátjuk, viszont erkölcsileg - nevezzük elfogadhatónak) viszont a módszer publikálása már problémás.
  • [NST]Cifu #31
    Lenyeg: ez tulajdon sertes, meg akkor is ha koztulajdon, mert ezt a dolgot valakik finansziroztak, etc, a finanszirozok kozott pedig semilyen mertekben nem voltak az amcsik, arrol nem beszelve, hogy az amcsik nem fizettek szellemi tualjdon elbitorlasaert, merthogy az elso rakketajuk elve ugyanaz mint a maiake, es annak terveit a nemetektol, vagyis az EU egyik allamatol loptak el, s az oroszok ugyanezt tettek (Lasd: Fau1 es tarsai).

    A V2 rakéták fejlesztésénél a német mérnökök pedig Robert H. Goddard amerikai tudós munkásságára építettek, vagyis ezek szerint lopták el, a te értelmezésed szerint...

    Az meg mas dolog, hogy a nemetek nem egeszen fel honapra voltak attol, hogy nagy hatotavolsagu rakketa kiserleteik/fejleszteseik befejezodjene

    Melyik rakétatípusra gondolsz, ami fél hónapra volt a befejezéstől?

    s esetleg atomot csatoljanak a cucchoz, merthogy azzal sem alltak rosszul.

    Hát pedig egyáltalán nem álltak jól vele, gyakorlatilag még legalább egy-két évre voltak az eredményektől.
  • [NST]Cifu #30
    baromira kiváncsi leszek, ha netán az eu háborúban fog állni valakivel (akár csak boszniaihoz hasonló rendfentartó szinten, de aktiv katonai eseményekkel) akkor vajon korlátozni fogja-e a galileo-t vagy hagyja hogy méteres pontosággal lője fenéken az eu katonáit az ellenség...

    Politiikai helyzettől függő, de valószinütlen. A Galileo azonban éppen azért készült, hogy egy megbízható helyzetmeghatározó eszköz legyen a piacon. A GPS és a GLOSNASS egyik nagy problémája, hogy nem használható fel például automatikus leszállásvezérlő rendszerekhez, éppen a megbízhatattlan (kikapcsolható) üzemeltetése miatt.

    A Galileo elvileg háromféle szolgáltatást nyújt majd. Lesz egy ingyenes szolgáltatás, ami legalább 4 méteres pontosságot biztosít. Lesz egy fizető szolgáltatása (valószinüleg ezt törték most fel), ami legalább 1 méteres pontosságú lesz. És lesz egy harmadik, zavarvédelemmel és hibaészleléssel ellátott szolgáltatás, ami az ingyeneshez viszonyítható pontosságot biztosít, ez van a katonai, rendőri, vagy például légiirányítási feladatokra szánva.
  • uniu #29
    "A megtörés ugyanúgy "hasznos" lenne a GPS-nél is, a ciki az, hogy arra több évtized alatt nem került sor a galileo-nál pedig még el se indult a rendszer és már megtörték. (ezek a buta amerikaiak már megint...)"
    en erre nem eskudnek meg! ha vki ezt megteszi es publikalja, teljes joggal takaritjak el ot a Fold szinerol! Ugyanis a naaagy Amerikat es az egyik utokartyajat veszelyeztetne. Arrol nem is beszelve h a GPS katonai rendszer, mas torvenyek vonatkoznak ra.