Hunter

Bűzlik a Mars

A NASA két marsjárója által küldött adatok szerint a Marson orrfacsaró bűz uralkodhat. A Meridiani Planumon, melyen az Opportunity araszolgat, a robotgeológus rendkívül magas kénkoncentrációt mutatott ki.

Úgy tűnik, a Vörös Bolygón a kén magnézium-, vas-, és más szulfátsókban található.Tudományos felszerelésével a robot, mint már korábban beszámoltunk róla, egy vasszulfát ásványt, jarositot talált. A Földön az ilyen sómennyiséggel rendelkező kőzetek vagy vízben alakultak ki, vagy kialakulásuk után hosszú időn át vízben áztak. A jarosit arra utalhat, hogy a kőzet hosszú időn át lehetett egy savas tóban vagy egy savas hőforrás környezetében. Kén, savak, magnézium és vas - mindezt összegyúrva a Mars szén-dioxidban gazdag égboltjával - rettenetes szagot kaphatunk.

Klikk ide!
A Spirit marsjáró hátsó navigációs kamerájának összeillesztett felvétele az eddig a sziklák között megtett, mintegy 240 méteres útról - klikk a képre a nagyításhoz

"Ha van kénünk, és ehhez kapcsolódik egy oxidáló környezet, akkor szulfátot kapunk végeredményként. Ehhez adjunk egy kis savasodásnak kedvező környezetet, mint a savas talajvíz és máris meg van a kénsav. Ebből származik a hidrogén-szulfid, mint melléktermék és már bűzlik is minden" - magyarázta Jim Garvin, a NASA Mars és Hold Felderítésének vezető tudósa.

Bár a Mars zamata a robotok számára közömbös, a környezet jellege a jövő emberi felderítőire nézve egyáltalán nem elhanyagolható. Egyrészt a hidrogén-szulfid (H2S) a Földön is széles körben megtalálható gáz. A H2S jelenlétében végzett fúrások rendkívüli veszélyeket rejtenek. Amellett hogy kellemetlen szaga fejfájást és hányingert okoz, robbanásveszélyes és mérgező is. Kétségtelen, hogy a jövő Mars-kutatóinak alaposan fel kell készülniük, ha lakhelyeiken kívül akarnak dolgozni.


A Marsra jutó embereknek nem kell túl messzire visszalapozniuk az űrkutatás történelmében, hogy észrevegyék azt, amivel az Apollo holdra szállói szembe találták magukat. Némi séta után a holdmodulba visszatérve több Apollo asztronauta észlelte, hogy kőzet és porrészecskék tapadtak meg felszereléseiken. Leemelve sisakjaikat a szag, ami megcsapta őket olyan volt, mint egy kandalló nedves hamuja, vagy az elhasznált puskapor egy éppen elsütött fegyverből.

Ha a Mars lesz a 21. századi űrhajósok egyik bázisa sokkal több adatra lesz szükség, mielőtt az ember megvetné a lábát és orrát azon a távoli világon.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • tau ceti #45
    Ha már így értesz hozzá,szerinted hogy robbanhat be egy 0.25-1 barig terjedő nyomású tartály 0.01 baros környezeti nyomású kénhidrogén környezetben?
  • Deus Ex #35
    Jooreggelt.

    Itten elsősorban az a kérdés, hogy jogunkban áll-e megváltoztatni egy évmilliárdok alatt kialakult természetes környezetet. Akit részletesebben érdekel a kérdés, annak ajánlom figyelmébe az Élet és Tudomány néhány héttel ezelőtt megjelent számát, Dr. Almár Ivánnal készítettek interjút a témában.
    A túlnépesedésre pedig belátható időn belül nem nyújt megoldást a másik bolygóra költözködés. A Mars terraformálása évszázadokig tart, és egyhama tömeges szállításra alkalmas űrhajók sem lesznek még.
    Magánvéleményem szerint a Mars emberes meglátogatása egyhamar semmiféle érdemi előnnyel nem jár, így ezt is jegelhetnénk, amíg nem lesz jobb dolgunk, mint ilyesmivel szórakozni. Addig pedig bőven elegendő robotokkal piszkálgatni a kavicsokat a marson, és ámélkodni, hogy vajon volt-e víz, vagy sem. Ha volt, ha nem, az az emberiség életét nem befolyásolja.

    Szóljon valaki, ha érdemben képes megcáfolni az általam leírtakat. Én is szívesen hinném, hogy a kíváncsiság kielégítésén kívül is van valamiféle értelme drága pénzért háromszázmillió kiométerre a porban kotorászni.

    További kellemest.
  • [NST]Cifu #31
    ????
    Egy kihalt, vasoxiddal (rozsda) teli felszinű bolygón mit lehet tönkretenni?
  • Etele1 #29
    "A H2S jelenlétében végzett fúrások rendkívüli veszélyeket rejtenek. Amellett hogy kellemetlen szaga fejfájást és hányingert okoz, robbanásveszélyes és mérgező is"
    Ez azt jelenti, hogy ha kimennek fúrni és a fúrófej szikrát hány, akkor berobbanhat az egész légkör ? :) Az durva lenne...mint a Vörös Bolygó c. filmben, bár ott más miatt volt a robbanás!
  • Cat #22
    ugyan ez már nagyon off, de fontos, hogy nem a mi problémánk, de mi tartjuk fenn (illetve a vállalatok nézik a saját gazdasági érdekeiket, ezért mennek mindig a legolcsóbb helyre, mivel nem akarják emelni a béreket)
    pozitiv viszont hogy már nem nagyon van hova menni :D
  • Csatti #21
    És szerinted mit kéne, akkor a pénzzel csinálni? Küldjünk nekik kaját, hogy még egy hónappal tovább húzzák? Nem a probléma tüneteit kell kezelni, hanem magát a problémát, de azt nem lehet európából meg amerikából megoldani, ráadásul végülis nem a mi problémánk. Ez lehet, hogy kegyetlenül hangzik de a mi kínunkra is magasról szarnak mások (akkor ém mért törődjek másokéval, bár ez azért nem megfelelő hozzáállás persze) és a történelem is ezt igazolja, az ember pedig nem fog megváltozni bármit is akarjanak a széplelkek.
  • [NST]Cifu #19
    Aha...
    Csodabogár áruld el, téged mennyire zavar az, hogy mások éheznek, nem jutnak tiszta vízhez és egyebek. Aztán tedd hozzá, hogy mit tettél ennek megszüntetésére. Utána nekiállhatsz kritizálni...
    Alapvető probléma, hogy mindig a másik csináljon valamit, eh...
  • [NST]Cifu #18
    Na, de a marsi légkör miatt amúgy is ilyenre kell csinálni, nemde? :)
  • tau ceti #17
    A probléma és a megoldás nem triviális.Finom vákuum előállításához brutál vákuumszivatyúk kellenek,ráadásul a zsilip konstrukciója is bonyább lesz(a külső kapunka maszívabb tömítés és zárszerkezet kell,mit a világűrben a kétírányú nyomás miatt).
  • [NST]Cifu #13
    Egy idegen légkört keverni a belégzéshez való légkörrel...
    Érdekes elképzelés... Egy mars-expediciónál már alapból úgy lenne a zsilipelés, ahogy írtad, nemcsak amiatt, hogy ne keveredjen a marsi légkör az állomáson használt levegővel, de amiatt is, hogy az állomás levegőjében lévő organizmusok ne juthassanak a mars légkörébe...