SG.hu

Japán robotokkal akarja megoldani idősödő népességének ápolását

Japán a világ legfejlettebb öregedő társadalma, csökken a születések száma, fogy a munkaképes korú népesség és korlátozó bevándorlási politika jellemzi.

A második világháború után mint a világban mindenhol, Japánban is megugrott a gyermekszületések száma, de a "baby boomer” generáció tagjai 2024 végére mindannyian betöltik a 75. életévüket, ami súlyosbítja az idősek gondozásában egyébként is meglévő hiányokat. A 2024-ben születő csecsemők száma kilencedik egymást követő évben csökkent, 5%-kal, rekordalacsony 720 988-ra - derült ki a japán egészségügyi minisztérium csütörtökön közzétett adataiból.

Az ápolási ágazat eközben küzd a munkahelyek betöltésével. A kormányzati adatok szerint decemberben minden 4,25 rendelkezésre álló állásra mindössze egy jelentkező jutott, ami jóval rosszabb, mint az ország általános, 1,22-es álláskeresőkhöz viszonyított arány. Mivel a kormány a tengerentúlon keresi a hiány pótlását, a külföldi munkavállalók száma az évek során nőtt az ágazatban, de 2023-ban csak 57 000 körül lesz, ami a teljes munkaerő kevesebb mint 3%-át jelenti. "Alig tartjuk a fejünket a víz fölött, és 10-15 év múlva a helyzet meglehetősen sivár lesz” - mondta Takashi Miyamoto, a Zenkoukai igazgatója, egy idősek gondozását végző intézmény üzemeltetője. „A technológia a legjobb esélyünk arra, hogy ezt elkerüljük.”


A Zenkoukai aktívan alkalmazza az új technológiákat, de a robotok használata eddig korlátozott volt. Az egyik ilyen példát nemrégiben mutatták be Tokióban, ahol egy mesterséges intelligenciával vezérelt robot hajolt egy háton fekvő férfi fölé, és óvatosan a térdére, majd a vállára tette egyik kezét, és az oldalára fordította - ez a manőver a pelenkacseréhez vagy az idősek felfekvésének megelőzéséhez használatos. A 150 kg-os, mesterséges intelligencia által vezérelt, AIREC nevű humanoid robot a jövő „gondozójának” prototípusa Japán rohamosan öregedő lakossága és az idősgondozók krónikus hiánya miatt. "Tekintettel a rendkívül fejlett öregedő társadalmunkra és a születések számának csökkenésére, szükségünk lesz a robotok segítségére az orvosi és az idősgondozásban, valamint a mindennapi életünkben” - mondta Shigeki Sugano, a Waseda Egyetem professzora, aki kormányzati támogatással vezeti az AIREC kutatását.


Egy másik tokiói létesítményben egy bogárszemű, babaméretű robot popdalok éneklésével és egyszerű nyújtógyakorlatokban közreműködéssel segítette a gondozót, miközben az emberek más sürgős feladatokkal foglalkoztak. Az ápolási technológiák egyik legpraktikusabb felhasználási módja jelenleg a lakók matraca alá helyezett alvásérzékelők, amelyek figyelik a lakók alvási körülményeit, csökkentve ezzel az éjszakai körbejárást végző emberek számát. Bár a közeljövőben olyan humanoid robotokat fejlesztenek, mint a Tesla Optimus, Sugano szerint az emberekkel való biztonságos fizikai interakcióra képes robotok még magasabb szintű pontosságot és intelligenciát igényelnek.

"Humanoid robotokat világszerte fejlesztenek, de azok ritkán kerülnek közvetlen kapcsolatba emberekkel. Csak a háztartási munkákat vagy néhány feladatot végeznek a gyárakban” - mondta Sugano, aki egyben a Japán Robotikai Társaság elnöke is. "Amint az emberek belépnek a képbe, olyan kérdések merülnek fel, mint a biztonság és az, hogy hogyan lehet összehangolni a robot mozgását az egyes emberekével.” Az AIREC robotja képes segíteni egy embernek felülni vagy zoknit húzni, rántottát főzni, szennyest hajtogatni és néhány más hasznos feladatot elvégezni a ház körül. Sugano azonban arra számít, hogy az AIREC csak 2030 körül lesz készen az ápolási és egészségügyi intézményekben való használatra, és kezdetben nem kevesebb, mint 10 millió jen (67 000 dollár) lesz az ára.


Takaki Ito, egy Zenkoukai létesítmény ápolója óvatosan optimista a robotizált ápolás jövőjét illetően. "Ha lesznek olyan mesterséges intelligenciával felszerelt robotok, amelyek képesek érzékelni az egyes ápoltak életkörülményeit és személyes tulajdonságait, akkor lehet, hogy a jövőben közvetlenül ők végezhetik az ápolást” - mondta. "De nem hiszem, hogy a robotok mindent megérthetnek az ápolással kapcsolatban. A robotok és az emberek együttműködése az ápolási ellátás javítása érdekében az a jövő, amelyben reménykedem.”

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!