Gyurkity Péter

Musk a NASA előtt szállna le a Marsra

A SpaceX alapítója már 2025-ben űrhajósokkal szállna le a vörös bolygón.

Az elmúlt néhány hét során több érdekes tervről is olvashattunk az űrkutatás területén, ezek között szerepelt a SpaceX 2018-ra tervezett, űrhajósok nélkül lebonyolítandó küldetése, valamint a Lockheed Martin által megvalósíthatónak vélt, Mars körüli laboratórium célja juttatása. Előbbi cég vezetője most egy újabb mérföldkő eléréséről beszélt, amely a következő évtized közepén lenne esedékes.

Elon Musk egy hosszabb interjúban beszélt a vörös bolygóval kapcsolatos tervekről, ennek során pedig megemlítette, hogy saját cége már 2024-ben útnak indítana egy űrhajósokkal kiegészített kapszulát, amely egy évre rá érne a helyszínre. Ekkor szállhatnánk le legkorábban a Marsra, ehhez azonban nyilván több fontos fejlesztés megvalósítására is szükség lesz, hiszen bár a jelenleg rendelkezésre álló (illetve tesztelés alatt lévő) eszközök ugyan elméletileg alkalmasak lennének a hosszú utazásra, ezekkel messze nem az ideális körülményeket biztosíthatnánk a résztvevők számára.


Az első problémát a Falcon 9 rakéta jelenti, ez ugyanis elérhetné a Marsot, ám nem tudna magával vinni kellő mennyiségű felszerelést és utánpótlást ahhoz, hogy a küldetés tagjai némi időt töltsenek el a bolygón, majd pedig vissza is térjenek a Földre. Nem véletlen, hogy hamarosan (a tervek szerint idén ősszel) szolgálatba áll a Falcon Heavy, amely közvetlen elődjénél háromszor nagyobb erőt biztosít, ez pedig a remények szerint minden igényt kielégítene. A Dragon űrkapszula második változata szintén alkalmas lenne a legénység célba juttatására, ez azonban túlságosan szűk teret biztosít az űrhajósoknak a kilenc hónapig tartó út során, vagyis itt egy nagyobb lakómodul csatlakoztatását is meg kell majd oldaniuk.

Ezt követi az egyéb problémák listája, hiszen itt szükség lesz a megfelelő élelmezésre, valamint a marsi időtöltés biztonságos és kényelmes megvalósítására. Musk szeptemberben árul majd el további részleteket, addig nyilván folytatódik ezek kidolgozása.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • VolJin #142
    Nem 400 fok lenne a Vénusz termikus egyensúlya vékonyabb légkörrel.

    Végre sikerült kigoogliznod valamit, és úgy csinálsz, mintha előtte nem beszéltél volna sületlenségeket...
  • jovokutato #141
    nem értem,melyik bolygón vagyok?

    Volt a kezdeti légkör.Valószínúleg vulkáni működés miatt nagymennyiségű szén-dioxid került a légkörbe.Ez a nagy mennyiség akkora mértékben tartotta vissza az infravörös sugárzást,hogy vagy ki sem tudott alakulni folyékony víz a Vénuszon,vagy ami még rosszabb,a növekvő hőmérséklet elérve a víz forráspontját,elpárolgatta a folyékony vizet,még tovább növelve a szén-dioxid mennyiségét.A tovább emelkedő hőmérséklet miatt a kőzetekből is elkezdett felszabadulni a bennük lévő szén-dioxid és nagymértékben megfutott az üvegházhatásés ezt a megfutott üvegházhatást fenntartja a máig aktív vulkáni működés.A nehéz gáz miatt a légkör tömege is megnőtt,ezért a nyomása is nagyobb lett.A gravitáció pedig azért lényeges,mert a Vénusz erősebb gravitációja nehezebben engedi megszökni a gázokat,mint a jóval gyengébb gravitációjú Mars.Hiába volt-van?-a Marson vulkáni működés,ha a gyengébb gravitáció miatt könnyen elszöknek a gázok a légkörből,így nem tud kialakulni olymértékű üvegházhatás.,mint a Vénuszon.
  • VolJin #140
    Te egy reménytelen fasz vagy! :-D
    Szerinted érdekel itt valakit a vitánk?

    A döglött lőtéri kutyát sem. Csak azért nem eresztelek mert szórakoztató látni, hogyan magyarázgatod a baromságod, és milyen meséket találsz ki arról, hogy mit írtam!

    Most könyörgöm, meddig tartott volna neked beismerni, hogy tévedtél?
    Mitől mem megy ez neked?
    Miért kell kényszeresen védeni a tévedésed?
  • VolJin #139
    Jajj, ez gyönyörű! Már ott tart Irasidus, hogy egy éve mit írt a másik egy tök más topikban! :-)
    Csak azért, mert nem képes beismerni, hogy úgy osztotta az észt fizikakorrepetálásra küldve a másikat, hogy ő beszélt baromságokat.

    Hülye retardált majma!
  • Irasidus #138
    Az eredeti állításod nem így szólt, azt kritizálom, hiába beszélsz mellé! Mert nem önmagában a nyomás/"anyagmennyiség" miatt magas a hőmérséklet, ugyanilyen nyomású, mennyiségű, de nem üvegházhatású gáz, sokkal hűvösebb lenne, vagy folyadék állapotban lenne. Ez lenne a mondandóm lényege, a többi a részedről csak mellébeszélés, tématerelés, és anyázás.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.06.28. 14:03:36
  • Irasidus #137
    Emlékeztetnélek az itt elhangzott mondataira, és arra, hogy egy évvel ezelőtti vitában már kifejtette részletesebben, hogy nyomás miatt van meleg, és nem az üvegházhatás miatt:

    "Nem a széndioxid miatt akkora ott a hőmérséklet, hanem annak nyomása miatt. "
    "hogy a 400 K-s vénuszi hőmérséklet nem a széndioxid, hanem annak rendkíbüli mennyisége miatt olyan magas."

    Itt nem azt mondja amit te, vagy én.

    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.06.28. 13:57:12
  • gforce9 #136
    Na legalább most már valamiben megegyeztetek. Mindkettőtök úgy tartja, hogy én rosszul látom azt, hogy ugyanarról beszéltek. :) Ez is valami.
  • VolJin #135
    A légkör anyagmennyisége meg nyomása és a hőmérséklet között baromi egyszerű az összefüggés. A Vénusz és a Föld gravitációja között alig van eltérés. A hőmérséklet és a nyomás között egyenes arányosság van. (Kelvinben kell a hőmérsékletet figyelembe venni ehhez.) A százszoros nyomás két nagyságrend. Egy retardált csimpánz szerint is ez azt jelenti, hogy a Vénusz légkörében jóval több anyag van.
    De azért csak égesd tovább magad!
  • VolJin #134
    Én mondtam valamit, ő azt dedós módon lefikázta, és amikor kiderült, hogy igazam van, elkezd olyanokat cáfolgatni, amit nem mondtam.
    Azért nem tud ellentmondani abban, amit mondtam, mert az igaz, így helyette kénytelen azt cáfolni amit nem mondtam.
    Számomra az ilyenn viselkedés megvetendő, ezért beszélek vele úgy, ahogy.

    Jövőkutató meg Errorista viszont azt sem érti melyik bolygón van.
  • gforce9 #133
    De ugyanazt mondjátok, csak egyikőtök sem enged a 21-ből :)

    Ahogy én látom (neveltek helyett V-t és I-t írok.)
    V: a nyomást nem vetted figyelembe
    I: nem a nyomástól függ a dolog
    V: de mert a nyomás magasabb sűrűséget jelent ami nagyobb üvegházhatást
    I: Akkor sem attól függ mert ez a hatás kis nyomáson is van lásd Mars
    stb
    stb
    stb

    Ennek ellenére mindkettőtök pontosan tudja, hogy mi van a jelenség hátterében és mégis veszekedtek :) Ha nektek ez fincsi, felőlem aztán.....

    Amúgy meg a co2-co2 utánpótlás-gravitáció-nyomás négyesfogatában mindegyik létező jelenség. Nem lenne üvegházhatás akkora, ha kevesebb lenne a co2. Kevesebb lenne a co2, ha nem lenne annyira nehéz gáz. Ha nehéz a gáz, akkor növekszik a nyomás mindenképp. Ha a nyomás növekszik növekszik a sűrűség is. Tekintsünk el attól, hogy volt itt olyan ember aki azt mondta, hogy nem feltétlenül növekszik. Ez zárt tartályban igaz lehet amit melegítünk, de a Vénusz légköre nem zárt tartály, szóval ez eleve kieső dolog ráadásul a melegedés itt okozat, nem ok. Hacsak nem a visszacsatolásra gondolunk amit Jovokutato írt. Ami túlmutat az én szegényes tudásomon. De magasabb hőmérsékleten simán el tudom képzelni az erősödő CO2 felszabadulást, hiszen ez a földön is ismert jelenség.

    Szóval tényleg fogalmam sincs miről vitáztok, amikor mindketten ezzekkel képben vagytok. Gyanítom jobban is mint én.

    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2016.06.27. 22:21:45