Gyurkity Péter

NASA: 13 műholdat visz magával az első SLS-rakéta 

Az Orion kapszula mellett 13 mini-műhold is a rakétán csücsül majd az első fellövéskor.

A NASA a jelenlegi menetrend alapján 2018-ban kerítene sort az új Space Launch System (SLS) első éles bevetésére, amelynek során nemcsak a méretes rakétát, de az új űrkapszulát is tesztelnék. Az Exploration Mission-1 (EM-1) részeként 13 mini-műhold, úgynevezett cubesat indul majd útnak, ezek közül a saját példányokat már ki is jelölték.

Az űrügynökség hivatalos közleményében megnevezték azon 7 példányt, amelyek a NASA jóvoltából kerülnek majd bevetésre, míg 3 másik modell a nemzetközi partnerek, további 3 pedig a terület iránt érdeklődő külsős szakemberek és laikusok kezei alatt készülne el, így azok egyelőre nem kerülhettek fel erre a listára. Eszerint két év múlva a Hold közelről történő megfigyeléséért felelős Skyfire és Lunar IceCube, az egy kisbolygót felderítő NEA Scout, a háttérsugárzás hatását vizsgáló BioSentinel, a Holdon meglévő és kitermelhető jég helyének meghatározásával megbízott Lunar Flashlight, az űrben lévő mágneses mezők monitorozását tesztelő CuSP, illetve a Hold déli részén megbújó esetleges hidrogént kutató LunaH-Map indulhat majd útnak.


Jeget és kitermelhető nyersanyagokat is fognak keresni a Hold felszínén

A NASA számára természetesen az új rakéta és az űrkapszula lesz az elsődleges fontosságú, viszont ezek az apró, cipősdoboz méretű, 15 kg körüli műholdak költséghatékony alternatívát jelentenek a hagyományos eszközökkel szemben, így a jövőben ők is jelentős szerephez juthatnak az űrkutatásban. Leslie McNutt, a NEAScout projektigazgatója a világ legbonyolultabb tetriszeként tekint ezen alkotásokra, hiszen a meghatározott számú műszert összezsúfolni egy ilyen apró ketyerén egyáltalán nem könnyű feladat. A külsős fejlesztéseket az illetékesek a Cube Quest Challenge keretében választanák ki, ennek eredménye jövőre esedékes.

Az SLS először tesztelendő változata egyébként minimum 70 tonna hasznos terhet vihet majd magával, a megfelelő rajtot két gyorsítórakéta és négy RS-25 hajtómű biztosítja majd. A mini-műholdak az Orion kapszula leválása és annak eltávolodása után lökődnek majd ki.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ostoros #4
    Ennyi.
  • overseer-7 #3
    Nézzétek meg a hadi kiadásokat.
    és kereken gúvadjon ki a szemetek
  • ostoros #2
    Sosem a NASA-n múlott. Hanem a szenátuson. Arra szavaznak meg pénzt, ami a tagállamuknak megrendelést hoz. Épp ezért olcsóbb megoldások szóba sem kerülhetnek.
  • CRMessen #1
    Lefordítva a cikket: A NASA végre beismerte, hogy 50000$ helyett valamit meg lehet oldani 5000$-ből is.