Hunter

400 éve nem látott minimumához közelít a naptevékenység

Egy vezető űrfizikus szerint szabadesésbe kezdett a Nap aktivitása, ennek ellenére nem kell jégkorszaktól tartanunk. "A naptevékenység jelenleg rendkívül gyorsan csökken, becsléseink szerint gyorsabban, mint az elmúlt 9.300 évben bármikor" - mondta Mike Lockwood, a brit Reading Egyetem űrkörnyezeti fizika professzora.

Lockwood és munkatársai újraértékelik az esélyeit ennek a csökkenés folytatódásának az évtizedeken át, hogy négy évszázad elteltével újra egy "nagy szoláris minimumhoz" érkezzünk. A nagy minimum elnyomja a normális 11 éves napciklust és a Nap gyakorlatilag egyetlen napfoltot sem hoz létre évtizedeken át. Ezen a nyáron a normál ciklus szerint a napfoltok számának tetőződését kellett volna látnunk, azonban ez nem következett be. Lockwood szerint 25 százalék esély van az utolsó nagy minimum, a 17. századi Maunder-minimum megismétlődésére, amikor 70 éven át nem voltak napfoltok. Két évvel ezelőtt Lockwood kevesebb, mint 10 százalék esélyt jósolt erre.

A Maunder-minimum alatt voltak a legkeményebb telek Európában, kis jégkorszaknak is nevezve ezt az időszakot, amikor világszerte számos területen figyeltek meg szokatlan lehűlést. A fagyűrű tanulmányok szerint az északi félteke átlagosan 0,4 Celsius fokkal hűlt le. Lockwood szerint az új nagy minimummal nem kell újabb kis jégkorszakra számítanunk. Az emberi tevékenység által keltett globális felmelegedés már sokkal jelentősebb tényező a globális hőmérsékletekben, mint akár a nagyobb napciklusok. 1880 óta a hőmérsékletek átlagosan 0,85 fokkal növekedtek, a tendencia pedig folytatódik.

Ezzel együtt lehetnek észlelhető hatásai egy nagy minimumnak, például megnyúlhat a tél, a naptevékenység csökkenése pedig lelassítja a futóáramlásokat (jet stream), ami egymáshoz kapcsolódó szélsőséges időjárási események egész láncolatát indíthatja el, ilyen volt a 2010-es oroszországi hőhullám, valamint a Pakisztánban ugyanebben az évben pusztító árhullám.

Az elmúlt 10.000 évben 24 nagy szoláris minimum volt. Ezek történelmét a különböző izotópokból, mint például a szén-14 izotópból lehet rekonstruálni, melyeket a kozmikus sugárzás hoz létre a légkörben. A naptevékenység erősödése megnöveli a napszelet, ami eltéríti a Földre irányuló kozmikus sugárzást, vagyis a kisebb aktivitás több kozmikus sugarat és több izotópot jelent. Az izotópok mennyiségének idővel történő változását a fák gyűrűiből lehet kiolvasni, melyek elnyelik a szén-14 izotópot, vagy a jégmagokból, melyekben egy másik izotóp, a berillium-10 gyűlik fel.

A jelenlegi hosszútávú csökkenés a naptevékenységben az utolsó nagy szoláris maximum után indult el, melynek csúcspontja 1956-ban volt, magyarázta Lockwood. A csökkenés nemrég gyorsult fel és az idei nyáron tapasztalt napfolt-hiány megkongatta a vészharangokat. A napciklus globális hőmérsékletre gyakorolt pontos hatása azonban egyelőre vitatott, abban sincs egyetértés, hogy vajon a most végbemenő csökkenés segített-e a globális felmelegedés ütemének jelenlegi lassulásában. "Mike-nak valószínűleg igaza van abban, hogy van esély a Maunder-minimumhoz hasonló aktivitási szintre" - nyilatkozott Joanna Haigh, az Imperial College légköri fizikusa a New Scientist-nek. "Azonban a legoptimistább forgatókönyv esetében is a szoláris lehűlés csupán ellentételezné az üvegházgázok globális felmelegedést indukáló hatását, jégkorszakra ne is számítsunk"

A legvalószínűbb eshetőség tehát, hogy a nagy minimum némileg csökkenteni fogja a felmelegedést, majd megszűnésekor jóval nagyobb melegedés zúdul ránk.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • matrix222 #98
    A ,esterseges kaosz,, biztonsag ellehetetlenitese, ami egy nagyon kituno fogas a nep hordaba tartasara.
    Talan a legrosszabb ami tud tortenni, mikor a tomegek nem erzik majdnem sehol biztonsagban magukat. Mindenki mindenkit figyelni fog, senkisem bizik meg senkiben.
    - A romai birodalom bukassa utan bekoszontott a sotetkorszak??!! A romai birodalom a sajat szennyeben fuladt bele, az oligarchia eletviteleben.
    Utana bekoszontott a moralis ertek, es eztet nevezik sotetkorszaknak? Ha ez igy van, akkor jelenleg megint az aranykorban vagyunk, a szodomi, vagy ujtorvenyek elonybe reszesitese miatt. Aranykorban, mikor minden orszagnak parancsszora megmondjak, hogy mit szabad es nem szabad csinaljn. Aki nem ert egyet a gonosszal az vagy antiszemita, vagy a terorista belyeget kapja ajandekba.
    Ha ezt nevezik ma a fejlodes, civilizacio magaslatanak, akkor ezt 100% san at engeden masok szamara, mert ez kimondottan a folvilagosodottakat illeti meg.
  • Lucy in the Sky #97
  • sempronius18 #96
    Minmeghalunk igazad van!

    Tehetnél ám te is valamit, hogy elkerüljük az általad vízionált szörnyű véget.

    Kösd ki a netet és hagyjál a francba minden elektronikus kütyüt így csökkentve az ökológia lábnyomodat, vagy mit.
    Mondjuk akkor majd nem tudsz itt okoskodni.
  • Vol Jin #95
    A nyersanyagra meg egy meglátás: A jövő bányái a szeméttelepek.
  • Vol Jin #94
    "Az a középkor bizony sötét volt. Az igazi okok pedig számomra nem láthatók/érthetők."

    Szerintem csak nem akarod érteni vagy látni az igazi okát a sötét középkornak. Kettő is van. Mondom az elsőt, mert a második csak annak hátán kapaszkodott. A visszaesés oka egyértelműen az egységes állam szétesése volt sok önellátó, kereskedelmi kapcsolatok nélküli apróra, akik egymással hadakoztak szüntelenül, így megszűnt a kereskedelem, és a termelés is csökkent.

    Csak ezt neked nehéz bevallanod, hiszen pont te szeretnéd, ha nem lenne EU, meg globalizáció, ellenben rajongsz a körülbástyázott, elszigetett nemzetállam eszményéért. A gyerekkel öntenétek ki a fürdővizet. Nem az EU-t meg a globalizációt kell lebontani, hanem normálisan kellene működtetni. Nagyjából elég is lenne a bevándorlást szigorítani. Szegény svédeknél már több a muzulmán bevándorló, mint nálunk a cigány. Az államoknak meg figyelembe kellene venni, hogy nem költekezhetnek a végtelenségig. A britek 11% feletti költségvetési hiányt produkálnak.

    Amúgy a második ok a sötétségre a vallás volt. Nem maga a vallás ténye, hanem az egyház dogmatikus szemlélete.
  • halgatyó #93
    Még egy apróság: szerintem rövidtávon (10-20 éven belül) a háború tűnik a legvalószínűbbnek, közepes távon (kb. 50-60 év) a genetikai-demográfiai bomba fogja kivégezni a civilizált embert (Detroit a köbön lesz itt)
    Még a háborúnál is nagyobb borzalom az, ha a most előrefelé törő pénzhatalom falja fel a világot. Akkor még a békés civilizációs élet (ellenőrzött, sejt-szintű vegetálás) is rosszabb lesz a halálnál.
  • halgatyó #92
    A nyersanyagok rohamosan fogynak. No nem mind egyformán, de van amelyik hamarabb fog elfogyni, van amelyik tovább kitart.
    A nagyobb koncentrációjú és a földfelszínhez közelebbi nyersanyagok mára eltűntek. Egyre mélyebbről és/vagy egyre kisebb koncentrációjú nyersanyagforrásokat kell keresni, ezek kinyeréséhez pedig egyre több energia kell.

    A legnagyobb veszélyt én egy ESHETŐSÉGBEN látom, amely azonban eléggé valószínű ahhoz, hogy ne hanyagolhassuk el: egy átmeneti visszazökkenés az emberiség számára.

    Egy ilyen visszazökkenésnek az oka sokféle lehet. Ezek közül vannak már most is látható okok (háború, mega-giga vulkánkitörés, genetikai elkorcsosulás a kevésbé értelmes emberek gyors szaporodása és az értelmesek lassú fogyása miatt, stb)
    Sok ok nem látható tisztán, hogy csak egy pédát hozzak fel: a Római Birodalom bukása után Európára beköszönő sötét középkor. Ezt persze lehet szépítgetni, hogy nem volt az annyira.... de csak össze kell hasonlítani a Római vízvezetékeket és utakat a későbbiekkel, elég beszédes önmagában is, nem is kell visszamenni az egyiptomi piramisokig vagy az 1000 tonnás kövekből épített Baalbeki épületekig, stb...
    Az a középkor bizony sötét volt. Az igazi okok pedig számomra nem láthatók/érthetők.

    Ilyesmi a mai, felvilágosult kor után is bekövetkezhet, és a zuhanás összehasonlíthatatlanul nagyobb lesz, mint kb. 1500 évvel ezelőtt! Borzalmas lesz.

    1000 - 4000évvel ezelőtt még voltak a Földön a felszínen található nyersanyagok. Réz, ón, vasérc, ólom, szén, olaj, stb. Ezeknek köszönhetjük, hogy az emberiség meg tudott indulni felfelé, a civilizáció útján.

    Ha azokat a nyersanyagokat 5km mélyről kellett volna előbányászni, akkor ma is tűzben eddzett fadárdákkal vadásznánk a mammutra. Nem lenne benzinmotor, elektromosság, számítógép sem, stb...

    Ha az emberiség visszazuhan egy újabb középkorba (amire sajnos van esély, elég ha pl. az Európát elárszató, és a civilizált fehér embert leszaporodó és megsemmisítő hordákra gondolni)
    akkor soha többé nem kapaszkodik vissza a civilizációba.
  • MaRee #91
    Mert 28-án leszáll a Plejádi Konföderáció inter galaktikus anyahajója, ami jelenleg az ISON üstökös mögött halad. Hol élsz, hogy ezt nem tudod? :)


    Egyébként most akkor meleg ruhát vegyek, vagy a pincébe költöztessem le az elektronikus cuccaimat befóliázva az EMP miatt, döntsék már el végre.
  • Vol Jin #90
    Mitől nem lenne ideje az emberiségnek?
  • halgatyó #89
    Nem látok sok reményt ITER ügyben. A méret növelése persze néhány problémát enyhít (az elektromágneses sugárzási veszteségen csak irreális méretnövekedés segítene, mert a plazma hősugárzása a későbbi, működési hőmérsékleten 5-10 keV -es röntgentartomány környékén lesz, erre a plazma optikailag vékony, sajnos)
    Továbbá, a legnagyobb gond, hogy a legtöbb plazmafűtési eljárás az elektrongázt fűti fel gyorsan (a plazma ilyenkor olyan, mintha kétféle gáz keveréke lenne: egy elektrongáz és egy iongáz), ez nekünk rossz, mert csak a sugárzási veszteséget növeli (és az elrohanó elektronokét) a fúzióhoz az ionhőmérsékletet kell növelni.

    Az ITER még nagyon kisérleti szakaszban van, az emberiségnek nincs már annyi ideje, szerintem.