Ötvös Tibor

Licencelt játékok, avagy nem minden adaptáció rossz

A Ubisoft legutóbbi Avataros buktája után úgy gondoltuk, ideje átnézni a filmek alapján készített játékok piacát. Sokan úgy vélik, hogy igazán jól sikerült adaptáció eddig nem született, ám ez nem fedi a valóságot. És most nem az amúgy remek The Chronicles of Riddick: Escape From Butcher Bayre gondoltunk.

Avatar, Transformers, Vasember - három cím, melyek mozikban bődületes sikereket arattak és ennek hatására természetesen készültek/készülnek játékadaptációk is. Azonban megérik a befektetéseket? Nos, a Ubisoft legutóbbi esetéből kiindulva azt mondhatnánk, hogy nem, ám sajna ezen programok többsége bármennyire is leszerepel a kritikusok és a rajongók előtt, mégis behoz valami minimális profitot. Ennek legfőbb bizonyítéka, hogy a Transformerek főszereplésével eddig közel 20 videojáték készült és már úton a következő is.

Ezen adaptációk már a kezdetek kezdetén is léteztek, ám az egész "iparágat" az Ocean tökéletesítette. A fejlesztőcsapat első körben, 1985-ben olyan filmek és sorozatok jogait szerezte meg, mint a Rambo, a Rövidzárlat, a Kobra vagy a Miami Vice. A rajongók pedig vették is, mint a cukrot. A kis csapat óriáskiadóvá nőtte ki magát és folytatta a bevásárlást, minek köszönhetően szinte az összes nagyobb franchise hozzájuk került (Terminator, Batman, Hegylakó stb.).


Blade Runner

Ezt látván szinte minden fejlesztő elkezdte a felvásárlásokat, ám sajnos a legtöbb átirat minősége hagyott némi kívánnivalót maga után, ennek ellenére a kasszáknál szépen teljesítettek. Mára eljutottunk arra a szintre, hogy a játék és a film készítése szinte egyszerre zajlik (lásd Harry Potter játékok vagy az Avatar), de akadt példa arra is, hogy végül a filmet törölték, ám a játék elkészült és meg is jelent (Wheelman). Most lássuk, hogy az SG.hu szerkesztősége szerint melyek a legjobban és legrosszabbul sikerült adaptációk (vagyis a felsorolás nem biztos, hogy tükrözi az olvasók véleményét). Próbáltunk olyan játékokra koncentrálni, melyek megjelentek PC-re és ezért maradhattak ki olyan alkotások, mint a régi Ocean klasszikusok vagy a konzolos The Bourne Conspiracy.

A jó oldal:
A jól sikerült adaptációk közül mindenképpen ki kell emelni a Westwood 1997-es klasszikusát, a Blade Runnert. A kultikus Szárnyas fejvadász alapján készített akció/kaland igazi világsikert aratott és minden hibájával együtt kellemes élményt nyújtott a rajongóknak. Az akkori kiadó, a Virgin tervezte is a folytatást, ám nehéz anyagi körülményei miatt végül ez meghiúsult.

A Blade Runner volt az első olyan kalandelemeket is bőven tartalmazó játék, mely 3D-s megjelenítést használt. A játékban RayMcCoy bőrébe bújva kellett replikánsokat elkapnunk. Érdekesség, hogy bár a film rögtön kultikus státuszba került, mégis mindösszesen kettő darab játék készült Ridley Scott filmjének világában. (Az első 1985-ben Andy Stodart és Ian Foster programozásának köszönhetően került a C-64 és ZX Spectrum tulajok magnójába).


Terminator: Future Shock

A Terminator franchise bőséggel látta el a rajongókat játékokkal. Összesen 19 cím jelent meg, és ezek között voltak nagyon jól sikerült alkotások is. Érdemes kiemelni, hogy az Ocean az 1991-es Terminator 2: Judgment Day-jel szinte bankot robbantott és ráadásul a program is örök klasszikus maradt, ám mégis inkább az 1995-ös The Terminator: Future Shockkot emelném most ki. A Bethesda fejlesztette játék volt a világon az első, mely teljes 3D-s megjelenítést alkalmazott egy FPS-ben és ráadásul az egérrel szabadon nézhettünk arra, amerre csak akartunk.

A siker hatására egy évvel később megérkezett a SkyNet címmel ellátott kiegészítő, melyben már 640x480-as felbontást is választhattunk. Sajnos mostanra ez a név is elkopott, a legutóbbi Terminator: Salvation egy rövid, tartalmatlan akciójáték lett, mely ráadásul szépen el is hasalt a kasszáknál.


Peter Jackson's King Kong

Érdekes, hogy a legtöbb, valóban jól sikerült adaptáció az FPS-kategóriában található. Így van ez a Peter Jackson által feldolgozott és végül a Ubisoft által monitorokra adaptált King Kong esetében is. Maga a program egy egyszerű FPS-nek indult, ám a célkereszt hiánya valamint a fegyverek lőszerkészletének korlátozott mennyisége nagyon érdekessé tette a programot. Ráadásul átvehettük Kong király felett is az irányítást és T-Rexekkel valamint a hadsereggel vívhattunk élet-halál harcot. A program 2005-ben jelent meg és szép köröket futott a kasszáknál.

A másik, még mindig az FPS kategóriát erősítő játék - természetesen - a The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay, mely a mai napig viszonyítási alap minden adaptáció számára. A Starbreeze játéka valami félelmetes hangulattal és remek harcrendszerrel rendelkezett, ráadásul keményen kihasználta Riddick sötétségszeretetét is. A programból világsiker lett, melynek hatására a kiadó nemrég megjelentette a kiegészítővel is ellátott Assault of Dark Athena című kiadást, mely azonban már nem aratott osztatlan sikert. Ettől függetlenül az eredetinek helye van a legjobbak között.


The Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth

Végül, de nem utolsó sorban következzen egy stratégia. Az Electronic Arts szerezte meg anno Peter Jackson nagysikerű trilógiájának, a Gyűrűk urának az adaptációs jogait és rögtön el is kezdte legyártani a filmek alapján készített hack'n'slash programokat. Szerencsére valakinek eszébe jutott, hogy milyen remek stratégiát lehetne készíteni a történetből és végül 2004-ben megjelent a The Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth. A játékban két oldal (a Szabad emberek és a Sötétség erői) összesen négy "frakciójával (Rohan, Gondor, Isengard, Mordor) próbálhattuk meg legyűrni a másikat. A játék a WarCraft III-ban megismert hős-rendszert alkalmazta és limitálta a "legyártható" egységek számát. Mindenesetre a program számos díjat nyert és szépen kaszált vele az EA, így 2006-ban meg is jelent a folytatás.

Számos címet lehetne még felsorolni, ám törekedtünk rá, hogy olyanokat írjunk össze, melyek valamivel kiemelkedtek a többi közül és nem csak adaptációként állják meg a helyüket, hanem kategóriáján belül is maradandót alkottak velük. De lássuk, melyek okozták a legtöbb fejfájást a rajongóknak, vagyis következzen az öt legrosszabb adaptáció.

A rossz oldal:
Sajnos itt már könnyebb volt összeállítani a képzeletbeli listát, mivel jó adaptációból viszonylag kevés van, ám közepesből és kritikán aluliból annál több. A szomorú az, hogy még ezen programokból is jócskán vásárol a rajongó. Legjobb példa erre a nemrég megjelent Iron Man, mely minden tekintetben gyengére sikeredett, mégis már készül a második része.


Iron Man

Egyértelműen a rosszak közé tartozik a Charlie angyalai második részének játékváltozata, mely Charlie's Angels: Full Throttle címen futott. Szerencsére ebből már alig-alig adtak el, és a játékosok visszajelzése alapján is nagyon gyenge volt (a mai napig az egyik legrosszabb adaptáció). Szinte ugyanez mondható el a mozikban is bukott Macskanő esetében, mely szintén nem hagyott mély nyomokat a Catwoman-rajongók szívében. Végül pedig álljon itt minden idők egyik legrosszabb játékadaptációja, melynek egy film szolgáltatta az alapját. Ez pedig a Hipervándor akciójáték változata, mely Jumper névvel égett be elég szépen.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tauren1991 #32
    Minden adaptáció szerintem nagyon is rossz.
    Avatar is példa, film überbrutál, de a játék, hát... ellehet játszogatni, de kissé sablonos. Emberként, és Na'vi ként is állandóan ugyan azok a küldetések. Persze nem játszottam végig, csak negyedéig kb. egyik barátomnál, de a többi barátom is aki már végig játszotta mondta, hogy ellehet játszogatni, de nem éppen fú de élvezetes.
    Iron Man-ről nem tudok szólni, de a Transformers, na azon aztán nagyon röhögtem.
    Szét lehet rombolni az egész várost, és fényes nappal nem kerülne be a hírekbe, hogy robot invázió van Sam-ék közelében. XD Hát én sírtam a röhögéstől, amikor meg az autó boltba parkolt Űrdongó, miközben mögötte a fél város elpusztítottam. XD

    Na mindegy, a lényeg, hogy az adaptációkban sokat lehet csalódni. :S
  • gzbubuka #31
    Nekem nagyon tetszett a Iron Man Game nem tudom mi a baj vele
  • zombeeka #30
    Nekem sajnos volt szerencsém az Iron Man játékhoz...
    BORZALMAS volt!
    Ilyen szörnyen szar játékot még az életben nem láttam!
    Nem értem,h volt bőr a pofájukon a készítőknek ilyen sz@rt kiadni a kezeik közül!?
  • xido #29
    Lehet megkövezni,de nekem a Catwoman igenis bejött...igaz elfogult vagyok a legtöbb Ubisoft akrobatikus elemekkel ellátott akció TPS-el szemben:)
  • reszcsi #28
    Én épp tegnap zúztam le mérgembe az avatart. Baromi szar a repülőállat irányítása, próbáltam átdefiniálni, de annyira idegesítő volt, hogy fogtam aztán iso-stól ment a dev.null -ba. A BFME viszont tényleg rulez, mostanság a batman volt még sikeres példány, meg persze a SW-okból is volt pár jódarab. De a többség persze űberbukás akár követi a filmet, akár csak a világot veszi át.
    Sokat vártam az avartartól, lehet a human oldal játszhatóbb ... na mostmár mindegy
  • 5i #27
    Igen, először volt a két Street Fighter játék utána jött a film. Ám a filmből is készítettek egy játékot Street Fighter The Movie címmel, ahol MK-stílusban verekedetek egymással a film szereplői (Van Damme és a többiek). Röhejesen néz ki. Előző hsz-emben ott a link, a Top 10 legrosszabb között kell keresni a videón.
  • MacropusRufus #26
    látom régi gémek is előjönnek, nekem pl. a X-Wing is bejött ano, meg a TieFighter. No meg az X-Wing vs. TieFighter (ez utóbbi nagyon jó multi player gém volt, csak így volt értelme. Anó nagy durranásnak számító Woodoo 3Dfx kellett neki és net. Enélkül nem volt értelme)

  • MacropusRufus #25
    lehet rosszúl emléxem de a játék elöbb volt mint a film. Mind a két esetben. De a StreetFighter film valami überszar volt. A Mortalból készűlt még nézhető kategória.
  • harcu #24
    A Street Fighter volt a tipikus sikeres játékból készített mozifilm példája.
  • Beast Machine #23
    Képregényadaptáció, köze nincs a filmekhez.