SG.hu

Teljesen megalapozatlan a YouTube törlések hat százaléka

Egy Nintendo ál-ügyvéd ijesztgette a YouTubereket, és a platform nem tesz ez ellen semmit. A japán cégtől való félelem mentális poklot okozott egy német YouTubernek.

Szeptember végén Dominik „Domtendo” Neumayer aggasztó e-mailt kapott. Éppen a The Legend of Zelda: Echoes of Wisdomot mutatta be egy videósorozatban a YouTube-csatornáján, de ezek a videók eltűntek. "Néhány videódat eltávolítottuk” - magyarázta a YouTube tárgyilagosan. Az e-mailben az állt, hogy a Domtendo szerzői jogsértések miatt két un. csapást kapott, és már csak egy hasonló figyelmeztetés választotta el attól, hogy elveszítse 17 éves csatornáját és a több mint 1,5 milliós feliratkozói tábort, amit felépített. Legalábbis így lett volna, ha Domtendo nem vett volna észre valami gyanúsat a letiltási értesítésben - valamit, amit a YouTube nem vett észre.

Domtendo már az elejétől fogva kissé összezavarodott: a figyelmeztetésnek nem volt értelme. Számtalan más alkotóhoz hasonlóan Domtendo is a „Let's Play” videókra specializálódott, egy jól bevált műfajra, amelyben a streamelők végigjátszanak egy játékot a kamera előtt. A Nintendo bonyolult viszonyt ápol a rajongókkal, akik felhasználják a szerzői joggal védett műveit, és hírhedt módon felszólító leveleket küldözgetve leállíttatja az engedély nélküli projekteket. A cég YouTuberek ellen is fellépett már, de mind a japán játékóriás, mind a szélesebb értelemben vett játékipar általában békén hagyja a Let's Plays-t, mivel ezek ingyenes marketinget jelentenek a termékek számára.

A YouTube mégis kapott egy törvényesnek tűnő kérelmet, amely látszólag a Digital Millennium Copyright Act (DMCA) alapján igazolta ezeket a letiltásokat, és amely „Tatsumi Masaaki, Nintendo Legal Department, Nintendo of America” aláírással volt ellátva. A YouTube egy második e-mailjében Domtendo észrevett valami furcsát. A törlési kérelmek egy titkosított e-mail szolgáltatás személyes fiókjából érkeztek: „[email protected]”.

Domtendo elkezdte felkeresni barátait és tartalomkészítő társait, és rájött, hogy nincs egyedül. Waikuteru, egy Zelda-modokat fejlesztő streamer is Tatsumi célkeresztjébe került, csakhogy nála a letiltási értesítések japánul érkeztek, egy látszólag valós e-mail címről: [email protected]. Bárki is küldte ezeket az értesítéseket, azt állította, hogy ő a Nintendo „szellemi tulajdonnal foglalkozó részlegének” egyik „almenedzsere”.

Tény, hogy léteznek hamis letiltási kérelmek. A YouTube szerint a nyilvános webes űrlapján keresztül érkező letiltási kérelmek több mint hat százaléka hamisítvány, és a vállalat egyszerű e-mailben is elfogad ilyen kérelmeket, vagyis bárki benyújthatja azokat. A hamis letiltások elleni küzdelem az alkotóknak időbe, pénzbe és stresszbe kerül. Az alkotók azonban nem lehetnek biztosak abban, hogy a letiltási kérelem hamis, és akár az egész csatornájukat elveszíthetik, ha tévednek, és összeütközésbe kerülnek egy olyan céggel, amelynek jogos szerzői jogi igénye van.

Amikor a köztiszteletben álló Retro Game Corps megkapta a Nintendo második szerzői jogi figyelmeztetését nyilvánosan kijelentette, hogy a jövőben minden munkáját öncenzúrázni fogja, hogy remélhetőleg megmeneküljön a vállalat haragjától. De előbb ellenőrizte, hogy a Nintendo fenyegetése valós-e. Ellenőrizte, hogy a YouTube-nál ki szerepel panaszos félként, és hogy az egy Nintendo e-mail címről érkezett-e. Aztán a biztonság kedvéért a YouTube Partner Managerénél is érdeklődtek.

A múltban már kavarogtak pletykák hamis Nintendo kérelmekről. Ez év elején a Garry's Mod fejlesztője, Garry Newman 20 évnyi Nintendo-val kapcsolatos rajongói tartalmat távolított el videojátékából, mert a cég letiltással fenyegetőzött. A rajongók arra tippeltek, hogy valójában valaki a Nintendo ügyvédjének adta ki magát. Newman azonban végül kiderítette, hogy valóban a japán nagyvállalat állt a törlési kérelmek mögött, annak ellenére, hogy gyanúsnak tűnő neveket és e-maileket használt.

Domtendo úgy gondolta, hogy egy Nintendo hamisítóval van dolga, ezért úgy döntött, hogy visszavág. Eleinte úgy tűnt, hogy működik: e-mailt küldött a YouTube-nak, és a platform hamarosan visszaállította a videóit. De Tatsumi másnap visszatért - ezúttal közvetlenül Domtendónak küldött e-mailt. "Kedves Domtendo, én képviselem a Nintendo of America Inc.-t („Nintendo”) szellemi tulajdonjogi ügyekben” - kezdődött az első e-mail. Egy csomó jogi szöveg után Tatsumi végül elmagyarázta, miért keresi meg: "Beadtam egy értesítést a YouTube jogi szerzői jogi rendszerén keresztül, de a jogsértő tartalom még mindig megjelenik”.


Domtendo nem volt hajlandó kockáztatni a megélhetését, csak azért, hátha Tatsumi valódi. Megijedt, és elkezdte önként letörölni a videóit a YouTube-ról. De új levelezőtársa nem hagyta békén, további törléseket kért. Tatsumi nap mint nap, néha naponta többször is írt neki. A fenyegetések is egyre furcsábbak lettek, de Domtendo nem talált olyan nyilvános adatot, amely szerint Tatsumi Masaaki a Nintendo of America vagy a Nintendo jogi csapatának dolgozna. A Nintendo nem válaszolt az újságírók többszöri megkeresésére sem, hogy létezik-e egyáltalán ilyen ügyvéd.

A gyakorlott szem számára voltak arra utaló jelek, hogy "Tatsumi" valószínűleg hamisítvány. Miért üldözne egy japán jogász egy német YouTubert, hogy az Egyesült Államok törvényeivel fenyegesse? Ha igazi jogászok lennének, tudnák, hogy a Domtendót a DMCA törvénnyel fenyegetni nevetséges, mert ez a törvénynek az a része, amely a YouTube-hoz hasonló platformokat védi, nem pedig az egyéni alkotókat. De Domtendo nem akarta vállalni a kockázatot, bizonyíték nélkül nem. A megélhetése, másfél milliós csatornája forgott kockán. Így amikor Tatsumi e-mailben megfenyegette, a Nintendohoz fordult.

Nagy meglepetésére a Nintendo válaszolt. "Felhívjuk figyelmét, hogy a [email protected] nem egy legitim Nintendo e-mail cím, és a levélben szereplő adatok nem felelnek meg a Nintendo of America Inc. végrehajtási gyakorlatának. További vizsgálatot folytatunk” - írta a vállalat jogi osztálya. Domtendo dühös a YouTube-ra, amiért hagyta, hogy ez megtörténjen. "Ez az ő hibájuk” - mondta. "Bármely idióta lecsaphat bármely YouTuberre, és semmilyen büntetés nem jár ezért. Ez őrület” - írja. „Ezen MOST kell változtatni”.


Való igaz, hogy nincs borzasztóan magasra téve a léc egy YouTube szerzői jogi igény benyújtásához, ezt maga a YouTube is elismeri. Jelenleg a rosszindulatú szereplőknek csak egy űrlapot kell kitölteniük egy weboldalon, egy olyan helyen, ahol a YouTube „tízszer nagyobb arányú visszaélési kísérletet” tapasztal, mint a korlátozottabb hozzáféréssel rendelkező eszközöknél, például a YouTube szerzői jogi osztályának közvetlenül küldött e-mailnél. És bár a törvény technikailag megköveteli, hogy a szerzői jogtulajdonos megadja a nevét és címét, és „hamis tanúzás terhe mellett” kijelentse, hogy jogosult a Nintendo nevében panaszt tenni, semmi sem kötelezi a YouTube-ot arra, hogy ellenőrizze, nem hazudik-e, mielőtt büntetéssel sújtja az alkotókat.

Nem szabad elfelejteni, hogy a DMCA nem azért van, hogy megvédje az alkotókat, magyarázza Corynne McSherry, az EFF jogi igazgatója. Amikor a jogtulajdonosok rájöttek, hogy nem tudnak minden feltöltőt beperelni, az internetes platformok pedig rájöttek, hogy túlélésük kerül veszélybe a perek miatt, a törvény kompromisszumos megoldása az lett, hogy megvédi a platformokat a felelősségtől, amíg gyorsan eltávolítják a jogsértő tartalmakat. "Ez olyan helyzetet teremt, amelyben a szolgáltatókat nagyon erős ösztönzők késztetik a válaszadásra” - mondta McSherry. "Nem akarnak vacakolni, és megpróbálni kitalálni, hogy felelősségre vonhatók-e vagy sem”.

A YouTube rendszere igazságtalan. Senki nem tudja biztosan, hogy a trollok felelősek-e az értesítésekért, és ez a probléma része. "Elég nehéz lenyelni, hogy a hónapokig tartó aggodalmakat egyetlen troll okozta, szemben állva egy nagy, érinthetetlen céggel” - mondja Domtendo. Ráadásul a YouTube eleve nem teszi lehetővé a kisebb csatornák számára, hogy megtámadják a szerzői jogokkal kapcsolatos figyelmeztetéseket, nem teszik lehetővé számukra, hogy visszaállítsák a videóikat. „A YouTube a csatorna mérete alapján dönti el, hogy valaki elveszíti-e a csatornáját” - mondja Domtendo.

A YouTube-ot nem érdekli különösebben ez a téma. Bár Jack Malon, a YouTube szóvivője megerősítette, hogy „Tatsumi” hamis állításokat tett, a vállalat nem akart magyarázatot adni arra, hogy miért fogadta el rövid időre is legitimnek a protonmail.com e-mail címről érkező hamis állításokat, és többször kitért az újságrók kérdése elől, hogy Tatsumi más alkotók videóit tekintve is tett-e hamis állításokat. A YouTube még azt sem volt hajlandó megmondani, hogy a Domtendo még mindig veszélyben van-e az adott személytől származó hamis szerzői jogi igények miatt, vagy biztosítékot nyújtani arra vonatkozóan, hogy a jövőben lépéseket tesz az ilyen jellegű viselkedés megakadályozása érdekében. Malon azonban azt állítja, hogy a YouTube-nál „elkötelezett csapatok dolgoznak a visszaélések felderítésén és megelőzésén”, és „dolgoznak annak biztosításán, hogy a kapcsolódó figyelmeztetéseket visszavonják”, ha rosszindulatú szereplők hamis állításairól van szó.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Gabbbbbbbbbbbb #8
    > Ha a gameplay-eket minőségi tartalomgyártásnak tartod, akkor ott tényleg nagy gondok vannak a toronyban.

    Szerintem te gondolkodsz ebben a kérdésben kissé beszűkülten, hogy ilyeneket leírsz. Nincs semmi baj azzal, hogy Te nem szereted ezeket, de másokat minősíteni azért nem kell.
  • Gabbbbbbbbbbbb #7
    Hozzászólást nem lehet normálisan írni, algoritmus valamit belelátni vél, akkor azonnal törlődik. Pl. Linux videók alatt néha meg szoktam próbálni segítséget nyújtani, kérdésekre válaszolni, de shell kódban túl sok `/` van, akkor már automata törlés azonnal befigyel.

    Mostani rendszernél már sokkal jobb lenne, ha miközben gépelek figyelné mit írok és figyelmeztetne, hogy ez nem elfogadható.
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2024.12.31. 11:08:26
  • militavia #6
    Nem csak az ő tartalmait tilthatja le bárki ilyen geci módon, halló...
  • RJoco #5
    Ha a gameplay-eket minőségi tartalomgyártásnak tartod, akkor ott tényleg nagy gondok vannak a toronyban.
    Persze az is lehet, hogy csak mindenkinek mást jelent a minőség, meg a tartalom. Én a játékokat játszani szeretem, nem nézni, ahogy más játszik velük. Szóval számomra ez eleve nem tartalom.
    Viszont eszközökről szeretek bemutató videókat nézni. Megkönnyíti a döntést, hogy jó az nekem vagy valami más kell. Itt sem minden minőségi és nem is kapok mindig, mindenől, mindenre választ.
    És, ha nem lenne ilyen, akkor sem esnék kétségbe, ahogy senki nem esett kétségbe a net megjelenése előtt sem.

    Nemrég láttam egy videót, amiben azt ecsetelte a készítő, hogy feladta a fejlesztő mérnöki melóját, hogy a yt-t csinálja. Nagyon sajnálom az esetet, mert szerette az állását (elmondása szerint), ráadásul beleszólhatott a világ fejlődésébe, mégha, csak kicsit is. Ehelyett mások által készített termékekkel csinál videót főállásban.
  • RJoco #4
    Pont így. Csak én nem tudtam ilyen szépen megfogalmazni :)
  • militavia #3
    Ha szerinted a minőségi tartalomgyártás nem munka, akkor baj van a toronyban. Nagy.
  • kvp #2
    Erre az lenne a megoldas, ha feherlistazna a youtube. Tehat minden olyan youtuber aki kot szerzodest veluk es ker irasos tartalomkeszitesi hozzajarulast az eredeti jogtulajdonostol biztonsagban lenne. Mindenki mas pedig meg se jelenhetne. Ezzel 100%-ban elore fel lehetne oldani az osszes jogi problemat.
  • RJoco #1
    El kellene menni dolgozni és rendes munkát végezni, nem naphosszat csak játszani.
    Ha meg úgy gondolják egyesek, hogy ez egy munka, akkor kössenek megfelelő szerződést az adott cégekkel és akkor nincs kérdés ilyen esetben.
    A yt-t megértem, hogy ő nem akar felelősséget vállalni a tárhelyeire feltöltött tartalom miatt, ezért neki sokkal egyszerűbb és gazdaságosabb a törlés, tiltás.
    Amúgy meg marad a feltöltő utánajárása, ha fontos neki.