SG.hu

Az európaiak fele alig ért a számítógépekhez

Az EU-ban egyre többen férnek hozzá az internethez, és egyre csökken azok száma, akik még életükben soha nem interneteztek - derül ki az Európai Bizottság a digitális technológiák elterjedését elemző jelentéséből.

A dokumentum problémaként jelöli meg, hogy az uniós háztartásoknak mindössze 2 százaléka rendelkezik szupergyors, másodpercenként 100 megabit (Mbps) feletti sávszélességet kínáló internet-hozzáféréssel, holott a cél az, hogy ez az arány az évtized végére 50 százalékra emelkedjen. Gondot jelent Brüsszel szerint az is, hogy az emberek fele nem vagy alig ért a számítógéphez. Az uniós jelentés szerint Magyarországon az uniós átlagnál valamivel magasabb, 26 százalék azok aránya, akik még soha nem interneteztek. Képzettség szempontjából viszont Magyarország jobban áll az uniós átlagnál, az embereknek ugyanis több mint fele, 57 százaléka közepes vagy magas szinten tudja használni a számítógépet.

A jelentés megállapításai szerint a szélessávú internet szinte mindenhol elérhető már az Európai Unióban, az európai háztartások több mint fele pedig másodpercenként 30 megabitnél nagyobb sávszélességű hozzáféréssel rendelkezik. Terjednek a mobileszközök is: az internetezők több mint harmada valamilyen hordozható eszközről böngészi a világhálót. A mobiltelefonos internetezők aránya 2008 óta csaknem megnégyszereződött, akkor mindössze 7 százalék volt, most 27 százalék. A negyedik generációs mobilinternet-hálózatok lefedettsége pedig egy év alatt a triplájára nőtt, 2012-ben már a lakosság 26 százaléka élt olyan helyen, ahol az LTE szolgáltatás elérhető volt.

Az internethasználatra vonatkozóan a jelentés rámutat, hogy 2012-ben az egy évvel korábbihoz képest 2 százalékponttal, 22 százalékra csökkent azok aránya, akik még soha életükben nem interneteztek. Ez viszont azt jelenti, hogy mintegy 100 millió uniós polgár nem használta még soha az internetet. A legtöbben túl drágának tartják, nem érdekli őket, vagy úgy gondolják, hogy nem értenek hozzá - ismerteti a jelentés. Az emberek 70 százaléka viszont most már rendszeresen, vagyis hetente legalább egyszer használja az internetet.

A dokumentum arra is kitér, hogy a roaming díjak, főleg a 2012. július 1-jén életbe lépett erre vonatkozó uniós rendelet miatt mintegy 5 eurócenttel csökkentek. Az internetes kereskedelem az elemzés szerint növekszik; az emberek 45 százaléka vásárol termékeket vagy vesz igénybe szolgáltatásokat a világhálón, a határokon át vásárolók aránya viszont elenyésző - mutat rá a bizottság. Terjednek az elektronikus közigazgatási szolgáltatások, illetve azok igénybevétele is: a bizottság szerint az uniós cégek 87 százaléka, a lakosságnak pedig immár 44 százaléka vesz igénybe olyan e-kormányzati szolgáltatásokat, mint amilyen például Magyarországon az ügyfélkapu.

A jelentés részletes adatokat és mutatókat tartalmaz minden tagállamról. Magyarország mind a lefedettség, mind az ellátottság tekintetében némileg elmarad az uniós átlagtól. A szélessávú hálózatok a háztartások 92 százalékát érik el az unió 95 százalékos átlagával szemben, míg tényleges előfizetéssel az unióban a családok 72,5 százaléka, Magyarországon 68 százaléka rendelkezik. A fejlett, harmadik generációs mobilinternetes lefedettség Magyarországon alig néhány tizedszázalékkal marad el a 27-ek átlagától, és szinte csaknem minden háztartást elér, 96 százalék körüli.

Az internet-előfizetésekkel kapcsolatban az derül ki a jelentésből, hogy Magyarországon vásárlóerő-paritáson számítva az internet-előfizetések árai magasabbak az uniós átlagnál, legyen szó akár önmagában álló internet-előfizetésről, akár telefonvonallal vagy kábeltévé-szolgáltatással összekapcsolt csomagról. Önmagában a 8 és 12 Mbps közötti sávszélességet kínáló internet-előfizetés Magyarországon 2013-ban átlagosan, vásárlóerő-paritáson számolva 45,2 euróba, telefonvonallal együtt 45,9 euróba, tévé-előfizetéssel és telefonvonallal együtt pedig csaknem 55 euróba kerül havonta. Az uniós átlag az internet esetében 2013-ban mintegy 29,8 euró volt, a csomagok pedig 38,9 illetve 50,4 euróba kerülnek, így az internet-előfizetés önmagában jóval drágább Magyarországon az uniós átlagnál, a csomagok árai viszont a tavalyi évhez képest jelentősen mérséklődtek, de továbbra is valamivel magasabbak az uniós átlagnál.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Ferrer #17
    "Megint egy "nagyon okos cikk" Magyarországon a keresők (dolgozók) nagy része a bruttó 80000 (nyolcvan ezer) Ft sem keresi meg havonta. miből fizessen elő a gyors netre?"

    Pont a panelokba van kiépítve minden először, és nevetséges áron, 3000 forint körül van gyors internet + telefon havidíj. Talán még tv is van benne. A többiek meg szophatnak. Szóval legalább az internet ára "szociális" alapú (persze valójában piaci :))
  • fonak #16
    Amúgy még ez is szédítően gyorsnak tűnt először, miután éveken át 1 mbiten szenvedtem... Sajna nincs más lehetőség, max. mikrohullámú netet lehetne rendelni horror áron. A mobilnet is gyorsabb lenne itt, csak drágább és forgalomkorlátos. :)
  • fonak #15
    Így van, itt ahol vagyok, Buda egyik legelitebb részén amúgy, a névleg 10 mbites t-com adsl 3-4 mbittel hasít :/ Upload fél megabittel. Pár évvel ezelőtt még ennyit sem tudott stabilan biztosítani, a 4 mbites előfizetést downgradeltem 1 mbitre, mert nem volt értelme a folyton szakadó 4 mbitet használni, gyakorlatban 1,2 mbit volt a 4 mbit miután "megjavították" :)
  • KopaszIsten #14
    "az uniós háztartásoknak mindössze 2 százaléka rendelkezik szupergyors, másodpercenként 100 megabit (Mbps) feletti sávszélességet kínáló internet-hozzáféréssel, holott a cél az, hogy ez az arány az évtized végére 50 százalékra emelkedjen."

    Hogy legyen szupergyors netem úgy, hogy a telecom közölte nem tud még 5 Mbps-t sem biztosítani, mert túlterheltek a vonalak (adsl)?!
  • AgentKis #13
    Meg ehhez jön, hogy ezek a szép nagy számok maximum értékek. A vezetékes szolgáltató a minimumot garantálja az esetek 99%-ában, a mobilos a minmumot is csak az esetek 80%-ában.

    Épkézláb, de nem fos minőségre beállított tömörítés esetén is kell a 4-5 megabit stabilan a 720p-hez. 1080p-hez meg kb. a duplája.
  • AgentKis #12
    "Az európaiak fele alig ért a számítógépekhez" más földrészen mik az adatok? Afrika pl.?
  • Magiszter #11
    - Ez a 2 megás net elég... marhaság. Ha youtube-on akarok 720p-ben (ami 2013-ban már alap, hisz a mosógépen is van 720p-t felvevő kamera) megnézni valamit a 2 mega már kevés. Tudom mert nekem 2 napig 15-ről 3 megára csökkentették a netet felújítás miatt és a 720p-s youtube videók megnézése elég idegőrlő volt. Az 5 percnél hosszabbaknál 3-4x is megállt tölteni.
    Szóval ha nem csak az SG-t meg a Gmailt nézed akkor a 6-8 mega ami már kényelmes tempót ad szinte bármilyen online tartalomhoz.

    - Az adatforgalom megint más kérdés. Múlt hónapban ketten neteztünk itthon 0 torrent mellett és hó végére összejött a 80Gb adatforgalom. pedig napi 3-4 órát voltunk csak gép előtt ( ez napi ~600 mega adatforgalmat jelent ). Ebbe benne van a youtube, picasa, facebook képek és videók, hírportálok, meg 1-2 flash játék a neten, skype, skydrive szinkronizálás. Nem hiszem hogy ez olyan "átlagtalan".
    Hozzá jön hogy ma felraktam a Steam-et hogy a szokásos negyedéves játékadagomat letudjam, ez kb 60 gigát jelent... 2 megás nettel álljon neki az akinek 6 anyja van.
  • AgentKis #10
    Na ez a #2-re akar válasz lenni, csak nem sikerülhet minden...
  • AgentKis #9
    "Megint egy "nagyon okos cikk" Magyarországon a keresők (dolgozók) nagy része a bruttó 80000 (nyolcvan ezer) Ft sem keresi meg havonta. miből fizessen elő a gyors netre?" Valami sántít... 98000 a minimálbér! De ez meg csak nettó 64190.

    Amúgy vásárlóerő-paritáson számoltak, ami kb. azt jelenti, hogy hány órát kell dolgozni érte egy átlagbéresnek heti 40 órás munkaidővel számolva. Ott mondjuk hülyeség volt euróban írogatni az összeget, munkaórában kellett volna. Abban pedig igazad van, hogy nálunk az átlag ember és az átlag bér az nem "fedi" egymást. Hiába a kleptokrácia már csak ilyen...
  • AgentKis #8
    Pont a torrenthez inkább türelem kell, mert a gyatra felirányú sebességek miatt a 2 megás leirányt sem fogod vele "megtölteni", sőt mivel a 2 megához úgy 256-t adnak felirányba sok helyről ki fognak zárni, ha nem lassítasz a letöltéseden, ilyen gyatra feltöltés mellett. De az egész inkább arról szól, hogy ha van egy 24/7-ben működő géped akkor az össze tudja szedni az esénkénti szórakozást. Ha gyűjtőszándékkal használod, vagy 16 órát szerenél videózni minden nap akkor persze izmosabb kell...