Berta Sándor

Akusztikus vonalkódok lehetnek a tárgyakon

A Carnegie Mellon Egyetem három munkatársa olyan módszert fejlesztett ki, amelynek a segítségével a különböző tárgyakba vonalkódok illeszthetők és az ezekben tárolt információk kiolvashatók az okostelefonokkal, illetve más eszközökkel.

Chris Harrison, Robert Xiao és Scott E. Hudson közösen alkották meg az akusztikus vonalkódoknak nevezett módszert, ami lehetővé teszi, hogy a mindennapi tárgyak adathordozókká váljanak. Az akusztikus vonalkódok sokoldalúan használhatók és akár ujjbeggyel, akár más módon való érintésre különböző jeleket, ezáltal információkat küldenek a közelben elhelyezett mikrofonoknak.


Akusztikus vonalkód műnyagon, papíron, fán, üvegen, grániton

Az akusztikus vonalkódok legnagyobb előnye, hogy maguktól nem üzemelnek, ezért semmilyen berendezést nem zavarnak meg, nagyon tartós termékek, fa-, fém-, üveg- vagy műanyagfelületen egyaránt használhatók és rendkívül olcsón előállíthatók. A megoldáshoz csupán egy egyszerű mikrofonra van szükség, ami bármilyen felületen vagy tárgyon elhelyezhető. Az információtovábbítás mellett az akusztikus vonalkódok akár interaktív funkciók bekapcsolására is alkalmazhatók.


Bárhova elhelyezhető, pl. a kirakatban lévő árura, amit telefonunkkal olvashatunk le

A kutatók számos módon tesztelték a prototípusokat. A megírt akusztikus vonalkódokat elhelyezték egy hajón és érintésre megtudták, hogy azok pontosan a hajó melyik részén vannak. Így például egy alsó szinten elhelyezett akusztikus vonalkódot megérintve az utas megtudhatja, hogy éppen hol tartózkodik és akkor is könnyedén tájékozódhat, ha nincs a közelben felirat vagy a személyzet egyik tagja. Egy másik esetben egy kirakaton helyezték el az eszközöket és azok érintésre elmondták, hogy milyen tárgyak vannak kiállítva és azok mennyibe kerülnek. A lehetőségek és alkalmazási területek száma tehát szinte végtelen.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • nextman #15
    Hat ez mar nem a technologia hibaja..
    Es azt is gondolom Magyarorszagon elsz, lehet USA-ban, Japanban, Nemetorszagban jobban hasznositjak ezt.
  • speed2006 #14
    Ez igaz. De! Igen ritkán találkozom olyan qr kóddal, ami használható lenne. Sokszor csak számsor jelenik meg, vagy az sem. A google play letöltéshez jó, de ha vásárolni mész, vagy valakinél látsz valamit, amit szívesen megvennél és kíváncsi vagy hol kapható, mit tud, mi van benne, az eddig sosem működött. Olyat meg még sosem láttam, hogy az áruról érdemleges infó jelent volna meg. Nem hogy 2-3 sor, hanem semmi.
  • nextman #13
    Csak hogy egy kod alapjan sokkal tobb info jelenhet meg a telefonodon, mint 2-3 sorban a termeken vagy a kirakaton.
  • wraithLord #12
    "Bárhova elhelyezhető, pl. a kirakatban lévő árura, amit telefonunkkal olvashatunk le."

    Ezentúl nem csak a tolvajok fogják betörni a kirakatüvegeket, hanem a vásárlók is, akik kíváncsiak a termék árára, de az nincs kiírva, csak egy akusztikus vonalkód van rajta. :D
  • wraithLord #11
    A körmödet vagy egyéb más tárgyat végighúzol ezeken a barázdákon, az így képződött hangsort pedig valamilyen mikrofonnal rendelkező eszköz (pl. okostelefon) a megfelelő programmal dekódolni tudja.
  • FL Zoli #10
    Szinte látom hogy mindenki ráfingik a telefonjára, hogy vajon mit dekódol belőle
  • kvp #9
    A qr kod hasznosabb, egyszerubben leolvashato es tobb info is fer ra. Arrol nem beszelve, hogy sokkal elterjedtebb es nem fizikai kozelseg a leolvasasahoz, tehat mukodik egy zajos varosban egy emeleti plakatrol is.

    Az ilyen technologiak nagy elonye, hogy geppel is konnyen leolvashatoak. Tehat pl. hajon kirakva egy augmented reality rendszerrel a felhasznalo nem csak egy szoveget lat, hanem a pontos terkepet is es egy lebego vonal jelolheti, hogy merre kell mennie. Jo gyakorlati pelda a google googles alkalmazasa, mig a teljesen automatizalt megoldasra a ghost in the shell stand alone complex cimu sorozatban van jopar pelda. Japanban ez mara kb. olyan termeszetes mint a proxy kartyas metroberlet. Egy teljes generacio felnott mara akinek mar a szuletesekor is hetkoznapi dolog volt.
  • willcox #8
    Ráadásul úgy még olcsóbb is.
  • willcox #7
    Ez a cikk (szokás szerint) nagyon zavaros.
    Mi adja ki a hangot? A mobil? De miért kell ehhez mikrofon? Miért nem elegendő a fényképező része, és azzal leolvastatni, mint egy hagyományos vonalkódot, vagy QR kódot?
  • Hugsy #6
    " Így például egy alsó szinten elhelyezett akusztikus vonalkódot megérintve az utas megtudhatja, hogy éppen hol tartózkodik és akkor is könnyedén tájékozódhat, ha nincs a közelben felirat vagy a személyzet egyik tagja. "

    De ha alapbol egy feliratot tennenek ki vonalkod helyett (ami gondolom kevesebb ido is), akkor telefon nelkul is olvashato lenne. Tehat bohockodni jo ez, de gyakorlati hasznat nem latom.