Berta Sándor

Háborúnak minősülnek-e a kibertámadások?

Háborúnak nevezhető-e, ha a Stuxnet vagy a Flame különböző infrastruktúrákat támad meg Iránban? Az ilyen esetekre vonatkozik-e a hadijog és figyelembe kell-e venni a genfi egyezményeket? Ezekre a kérdésekre keresik a választ a szakemberek.

A Nemzetközi Vöröskereszt több mint 12 000 aktivistája figyeli a világban zajló fegyveres konfliktusokat és igyekszik gondoskodni a jog betartásáról. Ez háborúkban szinte reménytelen feladat. Cordula Droege nemzetközi jogi szakértő és munkatársai jelenleg azzal foglalkoznak, hogy igyekezzenek jogi válaszokat adni az elmúlt években felmerült kérdésekre.

"Jelenleg is vizsgáljuk, hogy a számítógépes vírusok és férgek alkalmazása sérti-e a fegyveres konfliktusok világszerte elfogadott szabályait. Egyetlen államnak sincs világos álláspontja abban a kérdésben, hogy mikor kezdődik egy kiberfegyverekkel vívott háború. Az biztos, hogy nem szabad egy egész régió áramellátását megbénítani. A nemzetközi jogi szakértők arról tanácskoznak, hogy miként lehet a hagyományos hadijogi szabályokat egy kiberháború esetében alkalmazni. A genfi egyezményeket aláíró országok ugyanakkor bombákra és nem internetes fegyverekre készültek."

"Természetesen lehetséges, hogy néhány állam az új IT-megoldásaival megpróbálja megkerülni a genfi egyezményeket. A genfi egyezmények egyik legfontosabb célja a polgári lakosság védelme. Az IT-fegyverekkel vívott konfliktusok esetében ez még inkább előtérbe kerül, hiszen az internetnél nem lehet elválasztani a virtuális harcmezőt a polgári kommunikációtól, a pusztítás pedig elsőként a polgári lakosságot sújthatja. Emberéleteket követelhet, ha megbénítják egy régió áramellátását, ez pedig a hadijog értelmében egyértelműen tilos. A katonai célok ellen támadások viszont törvényesek, ugyanakkor nem tudjuk, hogy a háborús felek mindig ilyen célpontokat támadnak-e majd, vagy sem. Éppen ezért nehéz megjósolni, hogy milyen lesz egy kiberháború. Ez egy régi probléma: a hadijog mindig a borzalmas tapasztalatok alapján fejlődik. A konfliktusok esetén a jogi szabályok általában túl későn érkeznek" - jelentette ki Cordula Droege.


A jogász egyik fő feladata, hogy a kibertérben is használhatóvá tegye a hadijogot. A probléma azért nehéz, mert nem lehet olyan egyszerűen megváltoztatni a genfi egyezményeket, csak javaslatokat tehetnek és bízhatnak abban, hogy a felek betartják a szabályokat, illetve sikerül őket meggyőzni. Persze joggal merül a kérdés, hogy nem lenne-e egyszerűbb hagyományos háborúként kezelni a kiberháborúkat? Nos, a tallinni NATO-központban már tanácskozik egy csoport, amely kifejezetten ezzel a kérdéssel foglalkozik. A cél egy kézikönyv kidolgozása, amely a legfontosabb problémákkal kapcsolatos véleményeket tartalmazza. A mű az év végére készülhet el.

A fő kérdés, hogy vajon a vírusok IT-rendszerek elleni használata fegyveres támadásnak minősül-e? Amennyiben igen, akkor hogyan biztosítható a polgári lakosság és intézmények, illetve infrastruktúrák védelme? Droege szerint e kérdések esetén a válasz attól függ, hogy a támadás milyen hatással járt. Ha emberek haltak vagy sebesültek meg, illetve ha különböző intézmények, berendezések sérültek vagy semmisültek meg, akkor fegyveres támadásról lehet beszélni.

"Az áram- és a vízellátást, valamint a közlekedést érintő minden kiberakciót támadásként kell felfogni, hiszen ezek a lakosság alapellátását veszélyeztető műveletek. Amennyiben nem így teszünk, akkor ez azt jelentené, hogy szabadon lehet támadni ezeket a rendszereket, hiszen gyakorlatilag jogi szempontból védtelennek minősülnek. A legnagyobb problémát annak megállapítása jelenti, hogy melyik infrastruktúra szolgál kizárólag katonai vagy polgári célokat. Az áramhálózatok például mind katonai, mind polgári célokra használhatók, de a vasúti közlekedés is szolgálhat csapatszállító érdekeket. Az ilyen kettős célú infrastruktúrák és objektumok éppen ezért jelenleg a katonai támadások legitim célpontjai lehetnek."

"Az internettel ugyanez a helyzet. Miként különböztetjük meg a katonai és a polgári célú használatát? S éppen ezért a hatások pusztítóak lehetnek. A hadijog nem avult el, hiszen ma is azok a szabályok és értékek számítanak, mint 100 évvel ezelőtt, de néha tényleg abszurd kérdések merülnek fel. A hadijog alapján minden katona köteles a fegyverét jól látható helyen hordani; akkor egy kiberháborúban minden résztvevő jól láthatóan vigye magával a notebookját? Ettől még azonban senki nem fogja tudni, hogy ő most katona vagy egy egy diák. S akkor mi a helyzet az egyenruhával? A kihívás tehát az, hogy a régi szabályokat az új technológiáknak megfelelően alkalmazzuk."

"Amennyiben észleljük, hogy túl nagy az eltérés az egyes országok álláspontja között, akkor új, egységes szabályokban kell megállapodnunk. De az utóbbiról egyelőre még szó sincs, azonban mi nem várhatunk. Nem tudjuk elképzelni, hogy az IT-harcosok mi mindent találnak ki. Nem tudjuk azt sem, hogy a nagyhatalmak teljes mértékben feltérképezték-e az ellenfeleik IT-hálózatát és képesek-e akár egyetlen éjszaka alatt megsemmisítő csapást mérni az infrastruktúráikra, de az bőven elég számunkra, hogy tudjuk, lehetséges egy ilyen forgatókönyv is" - szögezte le Cordula Droege.

2010 szeptemberében kiderült, hogy iráni üzemeket támadott a Stuxnet nevű trójai program, majd tavaly januárban ismertté vált, hogy a szoftver izraeli lehet. Idén júliusban kiszivárgott, hogy Barack Obama amerikai elnök személyesen rendelte el az iráni urándúsító létesítmények elleni kibernetikai támadásokat. Időközben felbukkant a Flame nevű szupervírus, ami legalább 2010 augusztusa óta garázdálkodik. Ezt az Egyesült Államok és Izrael közösen fejlesztette ki és az volt a feladata, hogy az iráni atomfegyverprojekt lelassítását célzó kibernetikai támadás előkészítése céljából adatokat gyűjtsön az országról.

A keleti és a nyugati államok eltérő álláspontja a különböző kérdésekben egyébként növelheti a lehetséges online konfliktusok kialakulásának esélyét. A keleti és a nyugati országok különösen az olyan kérdésekben állnak szemben egymással, mint a szellemi tulajdon, illetve az internet szabadságának megítélése.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • NEXUS6 #33
    A nemzetközi jogon belül a hadijognak vannak szabályai, sőt korlátai. Azt hogy mennyire tartják be ezeket, ahogy a köznapi élet során is az más kérdés.

    Mivel a polgári lakosság kímélése különös szempont a háborúban, az emberiesség elleni cselekmények pedig bűntettek, pl genocidum, nem mindegy hogy azon emberek akiket a szuperfegyveremmel irtani akarok azok civilek, vagy katonák (kombatánsok). Ezért kell a katonára egyenruha, felségjel, fegyver jól látható helyen, gyakorlatilag ez a katona homlokára rajzolt célkereszt, hogy idelőjetek.

    Namost a gerilla hadviselés egyik eszköze lehet a nemzetközi jog tudatos leszarása. Nincs egyenruha, fegyver a köpeny alatt és kuksolok a mentőautóban, egy műemlékben, vagy egy iskolában. Aztán ha a másik láthatóan nem számít rá kitámadok.
    Ennek valóban vannak előnyei, mert azáltal, hogy nem tartom be a nemzetközi hadijogot olyan harcászati előnybe kerülök, hogy az egyenruhásokhoz (reguláris erők) képest 1/5-1/10 erővel is fenn tudom tartani a jelenlétem adott területen, anélkül, hogy onnan ki tudnának söpörni.

    Vagy is, ha pl. Afganisztánban ott tartunk 100 000 katonát, az vélhetőleg csupán kb 10 000 burnuszos egyértelműen ellenséges kecskepásztort hajkurász Afganisztán kies sziklái között, plusz az alkalmi lövöldözőket.
  • TARTYOM #32
    Ha az usa izrael komnbó csinálja akkor harc a tenorizmus ellen ha bárki más, akkor háború.
  • morden #31
    hadijog alapján minden katona köteles a fegyverét jól látható helyen hordani"
    Egyszerű parasztlogikával nézve: akinek fegyvere van az a katona, a többiek civilek és ezek alapján lehet megkülönböztetni a katonát a civiltől, de csak tipp
  • thsanyi5 #30
    Szerintem minősülhet annak de attól függ milyen módon történik.
    Ha 1 random ember csinál egy ilyet akkor az semmilyen módon nem háború. Mindegy hogy mekkora kárt okozott. AZ csak egy nemzetközi bűnöző lesz legfeljebb.
    Ha már sok ember csinálja ott már lehet háború is. Pl egy adott nemzet hadserege ilyen támadásokat hajt végre egy másik ország ellen, hogy ezzel szerezzen előnyt anélkül, hogy katonákat küldene akkor az már háború.

    Lényegében lehet ezt is egyféle fegyvernek nevezni és onnantól kezdve ugyanúgy kezelni mint bármi más fegyveres konfliktust. Csak azért mert nem katonák lövöldöznek egymásra még lehet ez is háború. Emberáldozatok szinte bárminek a következményeképp lehetnek.

    Jogok és szabályok? Tudtommal egy háborúban nincsenek. Adott szintű provokáció esetén, legyen az fegyveres vagy interneten át végre hajtott, lehet belőle baj. Bár nem értek valami sokat a joghoz. Pl.: "A hadijog alapján minden katona köteles a fegyverét jól látható helyen hordani" ez mi a fenét akarna jelenteni? Egy támadás vagy akár védekezés során fontos, hogy az ellenfél elől rejtőzködjünk. Miért kéne jól látható helyen tartani a fegyvert? Nemhogy még integetne is egy katona az ellenségnek. Lehet félre értek valamit de ez így hülyén hangzik számomra. Miért akarná valaki a fegyverét mutogatni? Ha meg teszem azt a fegyver egy laptop az meg úgyszint. Még jóhogynem egy zászlót is lengetne "épp kibertámadást hajtok végre" felirattal.
  • GaborT28 #29
    ez is csak egy nézet....
  • sanyicks #28
    a nézeteket így a médiát pont az a 2 ország tartja a kezében, akiknek a legjobban kapóra jött volna az hogy találtak tömegpuszti fegyvert. De nem találtak. második vh-ból is az lett eltussolva ami az usára, izraelre, vagy a komcsikra rosszabb fényt vetne.
  • GaborT28 #27
    Ez olyan, mint a roswelli ufo katasztrófa... ki tudja mit találnak, mit nem?! Itt most elő lehetne venni a médiát, a különböző nézeteket. Tény, hogy sok olyan dolog történt már amit évekig eltusoltak, évtizedekkel később beismertek. A 2. vh-ból is rengeteg ilyen info van.
  • Teppik Amon #26
    mint Irak meg a rengeteg tömegpusztító fegyver amit azóta se találnak mert nem létezik?
  • GaborT28 #25
    Az ilyen esetekre kiderítésére jöttek létre különböző szervek. Biztos alaposabban kivizsgálnák az ügyet mielőtt ujjal kezdenek mutogatni.
  • vision5 #24
    Háború hadüzenet nélkül nincs. Ez terrorizmus illetve szabotázs.