Berta Sándor

Zöld-IT - kiváltható lenne néhány szénerőmű

Bár az elmúlt években nagyobb figyelem irányult az energiatakarékos számítógépekre és monitorokra, azonban a szakemberek szerint még mindig nem történt meg az áttörés ezen a területen.

"Még egyetlen gyártó sem jelentkezett nálunk azzal, hogy szeretné megkapni a Kék Angyal jelölést. Jó lenne, ha az IT-ipar erősebben foglalkozna a környezet- és a klímavédelemmel és olyan termékeket dobna piacra, amelyek energiatakarékosak, hosszú ideig üzemelnek és kevés káros anyagot tartalmaznak" - mondta Siddharth Prakash, az Öko-Institut munkatársa.

A téma a közelgő CeBIT miatt került rivaldafénybe. A szakértő közölte: a számítástechnika területén különösen nagy mértékű energiamegtakarítást lehetne elérni. Amennyiben minden német felhasználó a jelenleginél kevesebbet fogyasztó PC-vel, notebookkal és monitorral dolgozna, akkor évente 5-7 terawattóra áramot lehetne megtakarítani. Ez körülbelül két közepes teljesítményű szénerőmű áramtermelésének felelne meg. Egy ilyen programmal elérhető lenne, hogy éves szinten 3-5 millió tonna széndioxiddal kevesebb jusson a légkörbe.

A Kék Angyal jelöléssel ellátott PC-k 50-75 százalékkal kevesebb áramot fogyasztanak, mint az átlagos asztali számítógépek. Amennyiben figyelembe vesszük, hogy Németországban összesen 32 millió PC van az irodákban és 13 millió az otthonokban, akkor 2,9-4,5 terawattórával kevesebb áram fogyna évente. Csak ezzel a lépéssel éves szinten 2-3 millió tonnával csökkenthető lenne a széndioxid-kibocsátás. A német irodákban 28 millió, míg az otthonokban 19 millió notebookot használnak az emberek. Ezen a területen évente készülékenként 20-30 kilowattórát lehetne megtakarítani. Ez éves szinten 0,94-1,4 terawattóra megtakarítást eredményezhetne, ami 660 000-990 000 tonnával kevesebb széndioxid kibocsátást jelentene.

A monitorok energiatakarékosabb modellekre való lecserélésével további 40 százalékkal lenne csökkenthető az áramfogyasztás, a megtakarítás elérné az évi 1 terawattórát, míg a széndioxid-kibocsátást ez a lépés évente 710 000 tonnával mérsékelné. "Mindez azt mutatja, hogy az IT-piacon még hatalmas klímavédelmi potenciál van" - szögezte le Prakash. Mindehhez azonban nem csak arra lenne szükség, hogy a gyártók maguk is komolyabban vegyék ezt a témát, hanem arra is, hogy az alkatrészekbe is kevesebb káros anyag kerüljön, továbbá hogy biztosítsák az alkatrészek jobb újrahasznosítását.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Oszi0101 #7
    A zöld-IT miért egyenlő azzal, hogy vegyél újat? Ha kevésbé erőltetnék a vegyél-vegyél-vegyél eszmét, akkor kevesebb energiát használnánk el a gyártásra, szállításra. Kevesebb szemét is keletkezne. Lenne idő kifejleszteni és használható, nem félkész állapotban piacra dobni a legfrissebb termékeket. Tudom, hogy pénz kell a fejlesztéshez. De nézzünk meg egy Apple, vagy Sony (kívánt márka behelyettesíthető) modellfrissítést. Fél-, egy-évente kapunk egyel nagyobb vinyót, meg 100 megahertzcel gyorsabb procit és ezzel kész egy teljesen új modell. Szerintem ez túlzás.
  • gforce9 #6
    Az más kérdés, hogy mi működik jól és mi nem, de hogy egy utolsó vacak app is maga mellé még 2 fajta alkalmazást akar feltelepíteni meg automata updatert, meg a tökömtudja még mit, holott használod össz 2x és annyi, addig milyen zöld it-ről beszélünk? Én oké, hogy ki tudom szemetelni a gépet, de egy tapasztalatlanabb felhasználó nem tudja. Aztán egyre lassabb és lassabb a gépe, növekszik a bootidő, a processzorhasználat. A szoftverek írásában-telepítésében-kapcsolásában, ha pici szemléletváltás történne, már sokkal kevesebbet fogyasztanának a számítógépek.
  • MsUser #5
    Minden ismerősöm SKYPE-ot használ és én is, amikor külföldön dolgozom jól jön. Nem hiszem hogy el hagyható, semmilyen működő alternatívája sem volt pedig mindegyiket teszteltük! Lassúak és megbízhatatlanok, egyedül a Skype működik kontinenseken és több ezer kilométerre egymástól "sok szolgáltató, és szerveren át" tanácsot jó adni ha tapasztalt és jó szakember vagy de egyébként csak egy vélemény.
  • Zolly75 #4
    Melóba kötelező használni. Amúgy kösz a tippeket.
  • finizlik #3
    Ki az aki még használ Skype-ot? Ott a Gtalk, jobb, kevesebb kell neki, OLCSÓBB a hívás.

    Amúgy meg telefonra ott a Viber. Ha van mobilneted ingyen hívsz és küldesz sms-t.
  • Zolly75 #2
    Ja, vagy pl. a Skype 114 MB memóriát foglal készenléti módban nálam. Mindig is szenny szoftvernek tartottam. (Adobe-okkal eggyütt). Ugyanaz a Trillian-nak pl. 7 MB.
  • gforce9 #1
    Emellett nem ártana, ha a szoftverfejlesztők is kicsit visszavennének, hogy 1 olyan alkalmazás, amit csak évente 2x használ az ember, ne tartalmazzon állandóan a háttérben futó folyamatokat. Vagy ha tartalmznak is, ne az legyen telepítésnél a default.