Alex

EU-felszólítás a magyar távközlési különadó eltörlésére

Az Európai Bizottság arra kérte Magyarországot, hogy törölje el a távközlési szolgáltatók árbevételen alapuló különadó-fizetési kötelezettségét, melyet 2010 októberében vezetett be.

A szervezet véleménye szerint ezen adóteher nem egyeztethető össze az uniós távközlési jogszabályokkal, mivel az adóból származó bevétel a központi kormányzati költségvetést gyarapítja, nem pedig a távközlési ágazat specifikus szabályozási költségeinek ellentételezésére szolgál. Magyarországot a Bizottság amiatt is elmarasztalta, hogy nem egyeztetett megfelelő módon az érdekelt felekkel a távközlési szolgáltatókat érintő díjtételek változásairól. A távközlési szolgáltatókra kivetett adó mértéke bruttó árbevételtől függően 0 és 6,5% között változik.

Az uniós jogsértési eljárás rendjének megfelelően a Bizottság a távközlési különadó megszüntetésére vonatkozó felszólítást "indokolással ellátott vélemény" formájában intézte Magyarországhoz. Magyarországnak két hónapon belül tájékoztatnia kell az EU-t arról, hogy milyen intézkedésekkel kívánja biztosítani az uniós távközlési jogszabályok megfelelő alkalmazását. Amennyiben ezt elmulasztja, a Bizottság az ügyet az Európai Bíróság elé terjesztheti.

A Bizottság 2011 márciusában indított jogsértési eljárást Magyarországgal szemben a távközlési különadóval összefüggésben. Az uniós távközlési szabályozás és különösen az ún. engedélyezési irányelv pontosan meghatározza, hogy a tagállamok milyen igazgatási díjakat vethetnek ki a távközlési szolgáltatókra és hálózatüzemeltetőkre. A távközlési szolgáltatók által fizetendő díjakból csak bizonyos igazgatási és szabályozási költségek fedezhetők. Felszámításuknak emellett tárgyilagosnak, átláthatónak és arányosnak kell lennie, mértékük indokolt esetben módosítható. Ezenfelül a díjak bárminemű változásával kapcsolatban lehetőséget kell biztosítani az érdekelt feleknek az egyeztetésre. A Bizottság 2011 márciusában már az Európai Bíróság elé idézte Spanyolországot és Franciaországot az uniós távközlési szabályozást sértő díjak kivetése miatt.

A magyar parlament 2010. október 18-án fogadta el - Lázár János és Rogán Antal fideszes képviselők javaslatára - az úgynevezett válságadók bevezetését, amelyeket először 2010. decemberében kellett megfizetni. Orbán Viktor az ezt megelőző héten jelentette be, hogy további válságadókat kívánnak bevezetni, amelyek a távközlési, illetve telekommunikációs, az energetikai szektort és a kereskedelmi áruházláncokat érintik 3 éven keresztül, már 2010-ben is. Akkor a kormányfő azt mondta, hogy a távközlési szektortól 2010-2012 között évi 61 milliárd forintot, az energetikai szektortól évente 70 milliárdot, a kereskedelmi áruházláncoktól 30 milliárdot várnak.

Az elfogadott törvény szerint a távközlési tevékenységet végző társaságoknak az adóalap 100 millió forintot meghaladó, de 500 millió forintot meg nem haladó része után 2,5 százalék, az adóalap 500 millió forintot meghaladó, de 5 milliárd forintot meg nem haladó része után 4,5 százalék, az adóalap 5 milliárd forintot meghaladó része után 6,5 százalék adót kell fizetniük. 100 millió forint alatt a távközlési cégüknek nem kell különadót fizetniük. Tavaly október közepén, még a törvény elfogadása előtt, Neelie Kroes informatikai és távközlési EU-biztos szóvivője, Jonathan Todd Brüsszelben úgy nyilatkozott, hogy az Európai Unió érvényes előírásai szerint a távközlési szektorban külön illeték csak azzal a céllal vethető ki, hogy az abból származó bevételeket az ágazat szabályozása során felvetődő költségekre fordítják.

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője márciusban kijelentette, hogy a kormány álláspontja szerint a távközlési cégek különadója minden tekintetben megfelel az európai uniós jogszabályoknak. A szóvivő akkor az Európai Bizottság határozatára reagált, amely szerint a jogsértési eljárás első lépéseként a Bizottság hivatalos felszólító levél formájában tájékoztatást kér Magyarországtól a távközlésre tavaly októberben kivetett különadóról. A testület arról is határozott, hogy a Franciaország és Spanyolország ellen korábban indított hasonló eljárást az Európai Bíróság elé terjesztett keresettel folytatja.

Szijjártó Péter akkor azzal indokolta a távközlési különadó megfelelését az uniós előírásoknak, hogy a közös teherviselés európai érték, és a távközlési cégek különadójának kivetésére éppen annak érdekében került sor, hogy az arányos és közös teherviselés valóban létrejöjjön. Bizottsági források csütörtökön jelezték, hogy a testület akkor tudna a szabályoknak megfelelő válságadóként tekinteni a magyar illetékre, ha az általánosságban sújtaná a cégeket, nem csupán a távközlési ágazatot. A források szerint a mostani felszólítás után még mindig van lehetőség tárgyalásra, a bizottság meggyőzésére, hogy az adó teljes egészében megfelel a szabályozásnak. Amennyiben azonban ez sem vezet el a probléma rendezéséhez, egyetlen megoldásnak az adó eltörlése mutatkozik. A távközlési cégek nem kívánták kommentálni a bizottsági véleményt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • aaaaa #43
    Hát pont az a gond, hogy sokan még itt Budapesten is a drága multihoz mennek, pedig mehetnének az olcsóhoz is, csak olyan szinten kimosták az agyukat a reklámokkal, hogy ha ki van nekik írva egy a normál árához képest kétszeres árú cikkre, hogy olcsó, azt is megveszik, mert akció van ! Erről persze nem a multi tehet, hogy az emberek egy része nem kismértékben hülye, és nem tájékozódik, vagy lusta, illetve nem képes még 1-2 km-t utazni az olcsóbbikhoz, hogy gazdaságosabban vásároljon be.
  • Rapid81 #42
    A Spar-t, mint példát említettem, nem védem, tudom, hogy drága.

    Vegyél te meg szakboltban 15ezerért ugyanolyan jó minőségű műanyag harmónikaajtót, mint amit én vettem 5ezerért az Obiban. Vagy vedd meg tökugyanazt a dekopírfűrészgépet nálunk a "Vasboltban" 12ezerért, amit Praktiker-ben vettem 8ezerért.

    Amíg hozzánk a városba nem jött be a Penny, addig havonta egyszer elmentünk a 25/35/50km-re lévő Penny-be/Tesco-ba/Cora-ba, hogy nagybevásárlást csináljunk, ami még útiköltséggel együtt is nagyságrendekkel olcsóbban kijött, mintha otthon vettük volna meg a Coop-ban vagy a sarki kisboltban.

    A Spar/Tesco/Auchan/Penny/Lidl is tökugyanazt a dinnyét vagy paradicsomot árulja, ugyanattól a termelőtől, mint a sarki vegyesbolt, mégis nagyságrendekkel olcsóbbak és amíg ez így lesz, és amíg az emberek a létmimimumon tengődnek, addig igenis el fognak menni a multihoz vásárolni. Nem fogja a magyar megvenni 500ért a kiló paradicsomot, mikor a Tecsóban 200, mert ott már 2.5kg-ot tud venni ugyanannyiért, vagy plusz egy fél kenyeret és ez annak, aki éppen kijön vagy épp nem jön ki a pénzéből, rohadtul nem mindegy.

    Nem a multikra kell haragudni, hanem a kormányra, hogy több, mint felét benyeli az emberek fizetésének, hogy ellássa a lusta, semmittevőket és fenntartsa önmagát, meg 10x annyiért építsen autópályát, mint nyugaton. Közben az ország legforgalmasabb útját, a 4es főutat tehermentesítő autópályát még csak tervezik. Az ország nyugati felében meg egymást érik az autópályák. Szinte már csak az van.
  • cateran #41
    Ezzel a logikaval az a baj, hogy szabad(rablas)piac van..mindenki annyiert arul amennyiert akar, ha 1000000000000 ft 1 db csokis keksz az adott boltban, akkor annyi...Itt angliaban sem egyforma minden bolt (sot! igen durva arkulonbsegek vannak, foleg ha a netes uzleteket is beleszamitom)Ettol fuggetlenul meg nm hallottam sirast, hogy miert draga a Waitrose a Tescohoz kepest..rohadt kizsakmanyolok...Akik akar az egyikben vasarol, aki akar a masikban..pont...
  • aaaaa #40
    Azért most miért pont a Spart véditek ennyire ? Más érv nincs, csak hogy munkát ad az embereknek ? Azt egyértelműen kijelenthetjük, hogy nem olcsó. Ez egyszerű matek, ha egy tök ugyanolyan kóla az egyik helyen 30-40 forinttal drágább, és a termékek nagyobb részére ez ugyanígy igaz, akkor az a hely egyértelműn drágább, mint a másik. A minőségről beszélni előrecsomagolt áruknál teljesen felesleges , attól nem lesz se jobb, se rosszabb valami, hogy ebben, vagy abban a boltban vásároltuk. Ha nem tudja annyiért adni az áruját amennyiért a többi normális áron árusító multi, nyugodtan csődbe mehet.
    A kis boltokat meg ne szidd, vegyél például facsavart az Obiban, vagy a csavarboltban. Milyen érdekes, hogy az akciós 499 Ft-os 10 db csavart, akár 120 ft-ért is megveheted normális szakboltban. Bár az is tény, hogy némely akciós dolgot nagyon jó áron adnak.

  • aaaaa #39
    A hadiiparban is milliók dolgoznak világszerte. Mi lenne, ha nem ölnék tovább egymást az emberek ? Rengeteg kirúgott katona, fegyvergyári munkás, éhező családok. Ha kevesebb bűnöző lenne, mennyi rendőrt és biztonsági őrt kellene kirúgni ? Nekem ne magyarázd meg, hogy ha valami rossz, és megszűnik, akkor azonnal a munkahelyek miatt kell aggódnunk ! Ha egy lehúzós multi eltakarodik és jön helyette egy másik kevésbé pénzéhes, (mert jönni fog) alkalmazottakra neki is szüksége lesz. A benzinkutaknál is egyik cég jön, a másik sértődötten kivonul az országból, de a kút ott marad, a dolgozó is marad, talán egyedül a fogyasztó jár jobban , mert lehet hogy az újabb cég pár forinttal olcsóbb mint az elődje.
  • A1274815 #38
    "Csak a Spar-nak közel 10ezer alkalmazottja van ma, ami a tavalyi "válságadó" bevezetése előtt 1500 emberrel több volt.
    Magyarázd meg annak az 1500 embernek, akiknek ki tudja, hogy hány százaléka talált azóta munkát, hogy igenis kellett a válságadó, mert a multi kiszipojozta és elvette mindenét..."

    Én inkább a tulajnak magyaráznám el, némi valódi hatalommal a hátam mögött, hogy ezt nem lehet, mert még a végén valami adócsalást találunk nálla.
  • A1274815 #37
    Szabálytalan törvény?! Lehet, hogy valamely "liberális" értelemben az, de ha gondolod, szívesen veszi bárki, ha kicsengeted helyettük a lóvét.
  • Rapid81 #36
    Csak a Spar-nak közel 10ezer alkalmazottja van ma, ami a tavalyi "válságadó" bevezetése előtt 1500 emberrel több volt. Magyarázd meg annak az 1500 embernek, akiknek ki tudja, hogy hány százaléka talált azóta munkát, hogy igenis kellett a válságadó, mert a multi kiszipojozta és elvette mindenét...

    Hol dolgozna az a több tízezer ember, akik ma a multiknál vannak, ha a multik szépen sarkon fordulnának és kimennének az országból, ahogy itt jópár ember szeretné? Mennének a helyi mezőgazdaságba, a helyi kisboltokba, nyitnának boltot vagy esetleg a híd alá, mert mindenünk elúszna, mert nem lenne hol dogozniuk a csodás, multik nélküli Magyarországon?

    Nem a multik lopták szét az országot, hanem a sokak által imádott gyurcsány, orbán és a hasonszőrű haverjaik a csodás üzleti érzékükkel és a nokiásdobozaikkal. Csak sajna birka nép a magyar, mert ha az egyik meglopja, akkor megy a másikhoz, aki ugyanúgy meglopja, majd megy vissza az egyikhez, hogy az is lophasson még egy kicsit, amíg van mit.
  • mad mind #35
    Látom nem jött le, hogy egy szabálytalan törvényt támadtak meg. Magyarországinál nem sok korruptabb rendszer van a világon. Az EU-val pont az a legnagyobb "probléma", hogy mindenről elszámolást kell vezetni, ami a Nokiás dobozok, és Ezüsthajó Kft.-k országában nem divat.
    Persze ki is lehet lépni az unióból és meglátjuk hány napig éli túl az ország.
  • ugh #34
    az egesz eu egy nagy rakas hig marahtragya.a szervezetei meg a koorupcio melegegya mint midegyik iylen. csak ez meg egy pluszban ami egyebbkent tok felesleges.akii a nagyobb lovet pengeti annak harcolnak a jogaiert . ennyi
    en meg a multikert majd elmorzsolok egy konycseppet a szemem sarkaban, ha majd nagyon raerek.