MTI

A Német Kalózpárt a nagy berlini befutó

A 2006-ban svéd mintára alakult párt a szavazatok csaknem 9 százalékát szerezte meg, amivel történelmet írt, és először került be egy németországi tartományi parlamentbe.

A Német Kalózpárt a vasárnapi berlini szavazás után egy csapásra a német politika sztárja lett. A berlini választási eredmény a párt első és egyben óriási sikere, a korábbi tartományi választásokon ugyanis alig "rúgott labdába" és 2009-ben az országos parlamenti választásokon mindössze 2 százalékot szerzett. A Német Kalózpárt elsősorban az "internetfüggő" fiatalok pártja, amely az információcsere, illetve az internet szabadságát, az utóbbi ingyenességét, a politika átláthatóságát tűzte zászlajára. Az utóbbi időben mindezt olyan célkitűzésekkel egészített ki, mint a tömegközlekedés ingyenessé tétele, továbbá a kábítószer-fogyasztás liberalizálása, valamint a kábítószerekkel, illetve egyéb drogokkal kapcsolatos ismeretek oktatása az iskolákban. Sürgette továbbá a választói jog kiszélesítését, illetve a választói korhatár leszállítását is.

Elemzők szerint a Német Kalózpárt sikerének több oka van. A kis és fiatal pártot elsősorban a "dilettantizmus bája" juttathatta be a berlini törvényhozásba. Sikerét ugyanakkor jelentős mértékben magyarázza a liberális FDP kudarca is. Egyértelmű ugyanis, hogy a szabad demokraták számos kiábrándult szavazója az FDP helyett a "kalózok" pártjára adta le voksát. Az eddig alig ismert párt sikere ugyanakkor bizonyítéka azoknak a változásoknak is, amelyek a német politikai életben az elmúlt időszakban mentek végbe. Ennek lényege a nagy néppártokból való, növekvő méretű kiábrándulás és a kisebb pártok erősödése. Ennek az irányzatnak a fő nyertese ebben az évben a Zöldek pártja volt, Berlinben azonban a szavazók egy újabb kis pártot is találtak maguknak.

Az említett "dilettantizmust" jelzi, hogy a Berlinben alig több mint 1000 taggal rendelkező Német Kalózpárt helyi vezetője egy televíziós vitában bebizonyította: alig konyít a főváros, illetve a tartomány problémáihoz, fogalma sem volt például arról, hogy mennyi Berlin - csillagászati - adóssága. Attól pedig végképp tartózkodott, hogy a gazdasági problémák megoldásával, a munkanélküliség csökkentésével kapcsolatban állást foglaljon. Az internet teljes térnyerésének szorgalmazásán kívül a Német Kalózpártnak nincs semmifajta önálló arculata. Mindez a bejutáshoz elegendő volt, a támogatás azonban megfigyelők szerint hamar elillanhat.


A Német Kalózpárt jelöltje, Andreas Baum

Berlinben immár csaknem 10 éve Klaus Wowereit vezetésével a szociáldemokraták és a Baloldal pártjából álló, úgynevezett "vörös-vörös" koalíció volt hatalmon. Szakértők szerint az eddigi tartományi koalíciót a választások után a szociáldemokraták és a Berlinben eddigi legjobb eredményüket elért Zöldek kormányzati szövetsége váltja fel. Az azonban bizonyos, hogy Berlin kormányzó polgármestere, egyben a tartomány miniszterelnöke immár a harmadik ötéves ciklusra a rendkívül népszerű, a német politikusok közül homoszexualitását elsőként nyíltan vállaló, 57 esztendős Klaus Wowereit marad. Megfigyelők szerint az SPD Wowereit népszerűségének köszönheti újabb választási győzelmét. Ez is magyarázza, hogy a berlini polgármestert a szociáldemokraták lehetséges kancellárjelöltjeként említik a 2013-as országos parlamenti választásokra.

A német főváros önálló tartomány Németországban, akárcsak Hamburg és Bréma városa. 892 négyzetkilométeres kiterjedésével - Hamburgot és Brémát megelőzve - az összesen 16 közül Németország harmadik legkisebb tartománya, a maga 3,46 millió lakosával azonban már az előkelőbb nyolcadik helyen áll. Berlint Németország politikai és gazdasági súlya, valamint a település hagyományos kulturális szerepvállalása miatt a kontinens egyik fővárosaként is emlegetik. De Európa "szíve" abban a tekintetben is, hogy legújabb kori történelme egyben Európa és az egész világ történelmében is komoly szerepet játszott.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • bakagaijin #4
    mad mind, miért a többi pártnak van?
  • mad mind #3
    Nem kell értenie hozzá, csak egy hozzáértőt megbíznia aki felkészíti. Ez a baj az összes kalózpárttal, hogy nincs semmilyen koncepciójuk, ha mégis bejutnának.
  • NxBalu #2
    "alig konyít a főváros, illetve a tartomány problémáihoz, fogalma sem volt például arról, hogy mennyi Berlin - csillagászati - adóssága."

    Miért is kellene tudnia, hiszen semmi köze hozzá. Nem ő hozta létre.
    Berlin adósságát fizessék meg azok a politikusok, akik azt létrehozták.
  • kalaposkan #1
    Bizonyos szempontból üdvözlendő ez az előretörés, különösen a fájlmegosztók és trackerek ellen napjainkban zajló erőteljes támadások közepette, talán megmutatja a kormányoknak, hogy az internet szabályozását nem jogi korlátokkal lehet megoldani, hanem innovatív üzleti megoldásokkal kéne inkább kihasználni a világháló fejlődését.
    Másfelől jobban teszik, ha inkább nem szólnak bele más kérdéskörökbe, mert a drogokról vallott nézeteik például kifejezetten ijesztők... Erre mondják, hogy a suszter maradjon a kaptafánál...