MTI

A Wikileaks miatt megsérült bizalom helyre fog állni

Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő szerint helyre fog állni a nemzetközi diplomáciában a WikiLeaks-kiszivárogtatások miatt megsérült bizalmi légkör, az Egyesült Államok a világ globális nagyhatalma marad.

"Attól, hogy az iratokat nyilvánosságra hozták, az Egyesült Államok nem szűnt meg az a nagyhatalom lenni, amely globális képességekkel rendelkezik, és döntő módon befolyásolja a világ külpolitikáját" - mondta a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Stratégiai és Védelmi Kutatóintézete (SVKI) igazgatója. A megcsappant bizalom helyreállítható, "sőt, a politikusok bele lesznek kényszerítve, hogy helyreállítódjon", akkor is, ha lesznek még kínos közlések - mutatott rá a kutató, hangsúlyozva, "Amerikával tárgyalni kell, akár szövetségesként, akár ellenfélként".

Tálas Péter kifejtette, nem ért egyet azokkal a diplomatavéleményekkel, hogy a titkos iratok napvilágra kerülése tragédia vagy rémálom. Az elmúlt húsz évben a kül- és biztonságpolitika társadalmi meghatározottsága ugyanis sokkal nagyobb lett, és ennek a nyilvánosság bővülésével kell járnia - mondta. Nagy befolyással bíró nem állami politikai szereplők jelentek meg a kül- és biztonságpolitikában. A multinacionális vállalatok a kisebb államokat rá tudják kényszeríteni, hogy érdekeik szerint cselekedjenek. A 2001. szeptember 11-i, Amerika elleni merényletek óta a terrorista csoportokat is a kül- és biztonságpolitikára hatni képes tényezőknek tekintik. Ide tartoznak az állam nélküli nemzetek is, közöttük a koszovói albánok vagy az iraki kurdok.

Az SVKI vezetője rámutatott: a politikusok számára egyre fontosabb egy-egy politikai irányvonal, például az afganisztáni misszió támogatottsága, ezáltal a nyilvánosság felértékelődik, "már nem egy szűk politikai elit ügye a kül- és biztonságpolitika". Tálas Péter nem tartja rossznak a WikiLeaks-kiszivárogtatást, szerinte nem baj, ha a közvélemény néha a diplomáciai kulisszák mögé lát. "Egy picit ez a kiszivárogtatás le fogja rombolni a diplomácia mítoszát", rádöbbenti majd a nagyközönséget, hogy a diplomáciát is hétköznapi, olykor gyarló, indulatos emberek művelik, akik sokszor kiabálnak, és nagyon kemény csörtéket vívnak egymással - mondta.

A WikiLeaks a szakértő szerint egyfajta demitizálást hajt végre. A világ elé tárul, hogy a nemzetközi diplomácia politikai árucsere, alkuk sorozata. Elmondta, hogy a szlovén elnök például csak annak árán találkozhatott Barack Obama amerikai elnökkel, hogy országa befogadott egy guantánamói foglyot. Tálas Péter szerint a közvéleménynek tudnia kell arról, hogy ezek nagy küzdelmek, érdekek csapnak össze, még a szövetségesek között is. "A nemzetközi politikában van egy erősorrend, a nagyok alapvetően megpróbálják befolyásolni a kicsiket, és a kicsik megpróbálnak összefogni a nagyok ellen, még egy szövetségen belül is" - mutatott rá. Hozzátette, hogy a Nyugat szereti a kül- és biztonságpolitikát értékalapúnak láttatni, pedig ezek a lépések nem szívességből vagy humanitárius elvek alapján történnek.

A kutató szerint titkos tárgyalásokra és kompromisszumokra továbbra is szükség lesz, és a diplomácia a WikiLeaks-akciótól egyáltalán nem lesz átláthatóbb. "Nem félek attól, hogy megszűnne a diplomácia titkos, misztikus jellege, bár a bizalmi légkörre való hivatkozás gyakran sok kellemetlen dolgot elfed" - fogalmazott. Azzal kapcsolatban, hogy nyilvánosságra kerülhetnek-e drámai újdonsággal szolgáló okmányok, azt mondta: úgy érzékeli, nem a politikai döntésekhez vezető elképzeléseket hozza nyilvánosságra a WikiLeaks, hanem még nyilván sok szűrön áthaladó alapanyagokról van szó. "Ilyen értelemben nem gondolom, hogy olyan drámai dolgok derülhetnének ki" - mondta, és megjegyezte, a WikiLeaks a beígért 251 ezer titkos iratból eddig alig több mint ezret publikált, és ezek nem tartalmaztak igazán nagy meglepetést.

A kutató rámutatott: a kiszivárogtatás nem "egyszemélyes buli", a portál alapítója, Julian Assange csak az arcát adja hozzá, nyilván matematikusok, hackerek és értelmiségiek csoportja áll az akció mögött. Az adatok közlése akkor is folytatódni fog, ha mindegyiküket letartóztatják. Közkinccsé akarják tenni az információkat, "ez ellen lehet küzdeni, de egy kicsit reménytelen" - fogalmazott. A napvilágra került titkos amerikai diplomáciai sürgönyök nyelvezete kapcsán megjegyezte: óriási a különbség az amerikai és európai, a nagyhatalmi és kishatalmi politika között. A magyar diplomáciai jelentések is pontosak, de hiányoznak belőlük az amerikai jellegű minősítések. A világ lesajnálása inkább amerikai stílus - mondta, és utalt rá: az amerikai diplomatákat eleve úgy képezik, mint a világ legerősebb államának diplomatáit.

Tálas Péter nem ért egyet azzal a képzettel, hogy mostantól megváltozik a nyilvánosság szerkezete, és lépten-nyomon WikiLeaks-féle kiszivárogtatások fognak következni. Ez a közlés szerinte ugyanúgy egyszeri és megismételhetetlen esemény, ahogy a 9/11-es terrortámadás volt, nem jött be az a jóslat, hogy a kereskedelmi világközpontok világszerte kártyavárként fognak összeomlani.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • williamc #29
    Úgy néz ki, mindannyiunkat megvezettek:
    http://www.brookskiado.hu/content/wikileaks-es-julian-assange
  • MrImy #28
    Lefordítom: Helyreáll a törvénytelenségek művelői közötti bizalom.

    Úgy látszik az általuk alkotott szabályok az alattuk lévő társadalmi rétegekre vonatkoznak, egyfajta homokozót alkotva, hogy legyen hol játszanunk.
  • karesz6 #27
    erkölcsileg helyes. Ez kétségtelen gyakorlati szempontból pedig én inkább veszélyesnek érzem.
  • morden #26
    Én azt vallom, hogy helyes amit a wiki csinál, mert így legalább egyszer átfuthat a politikusok/cégvezetők agyán, hogy mi van ha kiderül, persze az lenne a minimum, hogy amint ilyen dolgok kiderülnek azonnal 2-3 ember jelentené az esetet a bíróságon, ha a cégénél törvénytelenséget észlel.
  • karesz6 #25
    Én értem mit szeretnél mondani és egy tökéletes világban igazad is lenne de sajnos nemm abban élünk. A véleménykülönbség nem baj. Azért szeretek fórumozni mert tudok ellentétes véleményű emberekkel vitatkozni.
    Amit sokan nem értenek abban amit írok hogy bár példákon keresztül de álltalánosságokról beszélek. Álltalánosságokban az lenne a véleményem hogy a wikileaks milliónyi módon okozhat szándékosan vagy véletlenül kataasztrófális következménnyel járó eseményeket vagy indíthat el folyamatokat. Sokan belekapaszkodnak 1-1 példába amit írok és állítják mint te is hogy az igazságnak nem szabadna bedönteni egy céget sem. Igazad van. De kérdés hogy ehhez az igazsághoz nekünk mennyi közünk van. Mennyiben befolyásolja az életünket ha tudunk xy ocsmány cselekedeteiről. Szerintem kb semennyire. Érdekes olvasni jót el lehet rajta hőbörögni de ez a max. Viszont ezt nem csak te olvasod hanem azok a tömegek is(politikusok, cégvezérek, brókerek, bankárok) akiknek a reakciója viszont a mi életünkre is kihat. És bizony nekik is piszkálják ezek az igazságérzetüket.
    "A majd normalizálódik csak ne derüljön ki hozáállás pedig sajnálatos".
    Itt egy példába kapaszkodtál bele. Ezzel a példával azt akartam érzékeltetni hogyha ezek a folyamatok a nyilvánosság előtt zajlanak akkor ki kell elégíteni a nép igazságérzetét a politikusoknak ez pedig garantálja hogy ha eddig több lehetséges forgatókönyv volt akkor a létező legroszabb valósuljon meg.

    Nem ideális világban élünk hanem egy olyan rendszerben ami viszonylagos kényelmet és jóllétet képes biztosítani az emberiség szerencsésebbik felének (mi is ide tartozunk)kompromisszumként el kell néznünk az olajháborúkat álnok politikusokat csaló cégeket stb. Kellenek a rendszer működéséhez mert ezek tartják lendületben. Biztosan láttad a zeitgeist filmet ahol elmondják hogy a bankok hogyan teremtenek pénzt a semmiből. Csak azt felejtik el megemlíteni hogy így konkrétan 9x gyorsabban fejlődik az életszínvonalunk mint amennyi enélkül lehetséges lenne. A föld jelenlegi népessége és erőforrásai melett az egyes nemzetek kénytelenek zéró összegű játékot játszani amihez elengedhetetlen a titkok léte.

    Ki lehet emelgetni az egyes aspektusait a wikileaks lehetséges veszélyeinek és mindet meg is lehet cáfolni de vedd észre hogy elbeszélünk egymás melett. Te egy tökéletes világot feltételezel a dolgok mögött én meg egy erősen tökéletlent. Azt kell észrevenni hogy egy olyan kérdésre ami mögött bonyolult háttér áll nem lehet egyszerű választ adni. Én azt mondom hogy egy vagy több hír sokféle módon képes lehet bedönteni a gazdaságot. Ezekből többet már le is írtam. Te azt mondod hogy az igazságnak nem szabad negatív következményekkel járnia. Ami egy tökéletes világban igaz de bármelyik másik világban a kérdés erős leegyszerűsítése.
  • morden #24
    Szerintem Te nem érted Karesz6, az igazságnak nem szabad bedönteni semmilyen céget, akinek meg vaj van a füle mögött az ne ússza már meg a háttérben. A "majd normalizálódik, csak ne derüljön ki" hozzállás elég sajnálatos.

    Az atombomba is érdekes, jónéhány diktatúrának, agresszív, instabil országnak van atombombája, namost melyik ország vetette be eddig civilek ellen a történelem folyamán ?

  • who am I 7 #23
    A kedvenc hitelminősítő cégeimet ne bántsd 100% corruption
  • karesz6 #22
    Még mindíg nem értitek. Lehetséges gazdasági dokumentumok nyilvánosságra hozatala ami nagyot üt de közel sem feltétel hogy gonosz nmultik konspirációi kerüljenek nyilvánosságra. Bőségesen elég ha az amcsi külpolitika főbb kapcsolatait meggyengítik párat eltépnek amitől amerika elszigetelődik. Néhány dokumentum ami mondjuk azt tartalmazza hogy az amcsi gazdaságnak nem biztos hogy előnyös a gyors francia kilábalás a válságból. Vagy ahogy erre már volt példa 1-2 arab ország lobbizik amerikánál irán megtámadásáért és akár pénzt is ígértek érte. Amerika elszigetelődik még aznap kitör a háború izraelben a benzin ára az égbe szökik a gyengébb bankok becsődölnek stb... És ez nem egy földtől elrugaszkodott elképzelés.

    Vagy nézzük azt a kérdést hogy az amcsiknál lobbiznak irán megtámadásáért. Innentől az amcsik nem támadhatják meg nyugodt szívvel a demokrácia terjesztésére vagy akármi más baromságra hivatkozva iránt mert rögtön jönnek a hős wikileaeksesek és már nyomják is hogy "amerikától pénzért lehet háborút venni". Csak a következményekkel nem számolnak nevezetesen hogy atomfegyverhez jut egy újabb extrém szélsőséges és ami még roszabb agresszív vallási ideológiákon alapuló meglehetősen erős hatalom.
    És ismét leírom fogadni mernék rá hogy a harcos titokellenesség csak addig tart amíg "olcsó" a benzin és 0ft kezdőért vihető a szélesvásznú plazma tv.

    Ne keverjétek össze a demokráciát az anarchiával. Demokráciában vannak egyenlőbbek vannak szabályok és vannak titkok amikkel az emberek érdekeit védik. A vezetőket azért választjuk hogy az érdekeinket képviseljék (ne vonjunk párhuzamot a jelenlegi magyar politikával) és ha az érdekünk úgy kívánja akkor megtesznek és eltitkolnak dolgokat mert a wikileaksre adott reaakciók is ékesen bizonyítják hogy az emberek nem szoktak a dolgok mögé nézni és nem mérlegelni hogy bizonyos dolgok el nem követésének miféle következményei is lehetnek még akkor is ha az a bizonyos dolog meglehetősen gyomorforgató és a politikusok nagyon jól tudják hogy az embereknek bizony sokkal roszabbul esne ha az egzisztenciájuk veszéloybem kerülne és rögtön nem érdekelné a kutyát sem mit gondolnak az amcsik a német kancellárról vagy a kubai gazdasági helyzetről ellenben mindenki haragudna a politikusokra mert nem oldották meg a wikileaks ügyet időben.

  • sanyicks #21
    Nem tűnt fel hogy a felelőtlen gazdasági kiszivárogtatásra, hatáskeltésre külön cégek vannak? Pedig vannak, ezek a nagy elemzőcégek...
    Először azokat kéne lebombázni és utána sírni a wikileaks miatt
  • Asperot #20
    A hír, mint információ, függetlenül annak valódiságától, közvetlen és ijesztően erős hatása van a gazdaságra, ezen keresztül mindannyiunk életére. Lehet egyszerűen pl: X.Y pedofil. Ha elterjed, kirúgják, köpködik, de lényeg hogy jól nem jár. Akkor sem, ha hazugság. Mindezt lehet nagyban is. Talán emlékeztek, hogy egy 6 éves hír került ki egy portál főoldalára, mely szerint az United Airlines-t csőd fenyegeti. Sokan elolvasták, majd az gugli is indexelte, aminek eredménye a cég részvényei valóban 76%-ot estek. Ez sok pénz, és ha beindul a pánik, a cég is bedől. Az pedig munkahely. Valami módon Te is ott állsz a sor végén. Ebben ez esetben sem számított a hír valóságtartalma. Lényeg hogy ugyanazon karakterszámmal lehet hatalmasat is ütni. Most ugye a fél világ ünnepli hogy létezik a Wikileast. Szomorú tény hogy az oldalt védők hajlamosak az ottani információt valós tényként kezelni holott erre bizonyíték, a forrásokból adódóan nem sok van. Érintett országok eszközök hiányában tagadni kénytelenek mindent ami, valós törvénytelenségre mutat, azt is ami gazdaságilag, politikailag hátrányos, illetve azt is ami puszta hazugság. Ki tudja ezeket halmazokra bontani? Azok akik ontják magukból az összeesküvés elméleteket, tényleg elképzelhetetlennek tartják hogy bizonyos érdekek képviselői, célzott, torzított információkat helyezzen el az oldalon, melyre adott logikus reakciók az Ő érdekeit szolgálja? Így az oldal messiás szerepe felcserélődik, egy szimplán manipulatív információs masszával. A nyilvánosságnak és újságírásnak megvannak a jól bejáratott működő rendszere amivel, politikai katonai, és gazdasági visszaéléseket be lehet mutatni a nyilvánosságnak, illetve figyelemmel lehet kísérni fejleményeit. Ami nem a Wikileast.