Alex

Duplájára nőtt a BSA-hoz érkező magyar bejelentések száma

Idén 89 százalékkal emelkedett Magyarországon a szoftvergyártók érdekvédelmi szervezete, a BSA hazai képviseletéhez beérkező, illegális szoftverhasználattal és szoftverkalózkodással kapcsolatos bejelentések száma. Az ügyészségi adatok szerint közel minden harmadik szerzői jogi bűncselekmény a szoftverekhez kapcsolódik.

A Business Software Alliance közleménye szerint még véget sem ért az év, de már 2010 első 11 hónapjában közel kétszer annyi bejelentés érkezett a jogvédő szervezethez, mint 2009-ben. A növekedés mértéke azért is meglepő, mert az idén publikált, 2009-et vizsgáló IDC-felmérésben, ha kismértékben is, de hosszú évek után először csökkent az illegális szoftverek aránya: 42-ről 41 százalékra. Ezzel az értékkel Magyarország a globális átlagnál jobban teljesít, hiszen az pont a legutóbbi felmérésben nőtt 43 százalékra, részben az olyan illegális szoftverhasználat terén élenjáró piacok előretörése miatt, mint amilyen Kína, India vagy Brazília.

A szoftverekkel kapcsolatos visszaélések széles körben terjedtek el hazánkban. A Legfőbb Ügyészség adatai szerint Magyarországon 2009-ben 31 021 olyan bűncselekmény regisztráltak, amelyek tárgya szerzői, vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése volt, és ezek közül 9 684, azaz az esetek 31,2 százaléka érintett szoftvereket.

A hazai bejelentések növekedésének tendenciájával kapcsolatban pontos információi a BSA-nak sincsenek, de a szervezet szakértői feltételezik, hogy ebben szerepet játszhat a világgazdasági válság elhúzódása, ugyanakkor sok esetben a munkahelyi és céges konfliktusok is. Okként merülhet fel az üzleti verseny tisztaságát romboló jogtalan versenyelőny, melyre egy vállalkozás a meg nem fizetett kalózszoftverek felhasználásából fakadó megtakarítások révén tesz szert. Egy cég könnyen ilyen előnyhöz juthat, ha szoftvereiért nem fizeti meg a licencdíjat, hanem azokat a versenytársaival ellentétben illegálisan használja. Egy ilyen kalózfelhasználó vállalat alacsonyabb kiadásai és költségei folytán könnyen aláaknázhatja a piaci versenyt.

A BSA-hoz érkező bejelentések különböző forrásokból származnak, de jó pár esetben a cégek saját jelenlegi vagy korábbi alkalmazottai, akár beszállítói számolnak be az illegális szoftverhasználatról.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • birdo #8
    érzem...ülni fogok...
    Dehogy ...piaci versenyben ...egyesek pont ezért vannak hátrányban
    Pffffff
  • bracsek #7
    Azért az a majdnem a 89% mellé kellene, és egy állítólag az egész cikk elé...

    Valóság tartalma és értéke ezen cikknek egyenlő a semmivel, next, lapozzunk.
  • pasi29uk #6
    Nem pont neked, de sok minden más feladatra elég lenne egy pingvin...
    Szerintem sokan el sem tudják képzelni, hogy valami ami nem vindóz jó is lehet
  • MrImy #5
    Piaci versenyről ne beszéljünk addig, ameddig bármelyik szektorban létezik állami támogatás! Ezt arra találták ki, bizonyos vállalkozások túléljék a kivetett adóterheket.
  • MrImy #4
    Igazán kedveskedhetnének azzal az ilyen feljelentett vállalkozások, hogy tájékoztatják az új munkaadót a delikvens "jócselekedetéről". Hátha prémiumot kap... :D
  • Elk Hunt #3
    „Egy ilyen kalózfelhasználó vállalat alacsonyabb kiadásai és költségei folytán könnyen aláaknázhatja a piaci versenyt.” Hát ez szuper. Aki ezt gondolja az vákuumban él vagy gumi belsőben. Van/volt szerencsém magánzóként dolgozni, és hát ismeretségi kőrből kaptam/kapok munkát. A közbeszerzésnek csúfolt dolog meg egy vicc úgy ahogy van. Az alapelv helyes, csak gellert kapott a kivitelezése, amit ki is használnak sokan. Vélelmezhető, hogy a nagy tervezési feladatokat (beszéljünk csak erről) pl. autópálya építés stb... 2-3 cég indul benne, ami teljes beltenyészet, és ne gondolja senki, hogy ezek nem beszélnek egymással. És ugyanezeknek a képviselői ülnek bent a kamarákban, és döntik el, hogy ki kaphat erre jogosultságot... Röhej.
    Szóval a piaci előny megszerzése erre való hivatkozással erőltetettnek érzem.
    Más: Itt van pl. a a ge**i autocad. Minden évben szarja ki az újabb kiadásokat több száz ezer forintért. Persze lehet venni szoftver követést ami mondjuk olyan 150-200e között van. Nos ez egy biztos bevétel a Cég számára, akár kell neked akár nem. Persze cserébe megkapod a legújabb kiadást, ami legfeljebb csicsásabb, vagy olyan funkciót fejlesztenek benne, ami történetesen neked semmi szükséged. Már mondtak olyat is, hogy ha nem vesszük meg a frissítést minden évben, hanem gondolok egyet és 3 év múlva akkor 3évre visszamenőleg kifizettetik velünk szoftver nyomon követés díjját. Miiiicsoda??? Na ez tette be nálam a kaput. Van más Cad alapú program is, ami bár elsőre más kezelőfelülettel rendelkezik, de ugyanazt tudja és mondjuk 1/10 - 1/5 árért és nincs ez a gátlástalan kizsákmányoló rablóbanda. Jah, hozzáteszem komoly fejlesztést meg nem csinálnak pl: 64 bit és többmagos proci támogatás...Erről ennyit.
  • Amergin #2
    Dögöljön meg a szomszéd tehene is!
  • buklee #1
    Az árilkodók mindent elrontanak ami szép:(