Berta Sándor

Robbanásszerűen fog nőni a mobil adatforgalom

Két nagy távközlési cég, az Ericsson és a Nokia Siemens Network (NSN) is azt prognosztizálta, hogy a rohamosan növekvő adatforgalom miatt új üzleti modellek jelennek majd meg a mobil piacon.

"Az ágazat nagyon alábecsüli a következő tíz esztendő történéseit" - jelentette ki Hans Vestberg, az Ericsson vezetője a barcelonai Mobil Világkongresszuson. "Még csak a jéghegy csúcsa látható, magát a jéghegyet még nem is láttuk" - tette hozzá Rajeev Suri, az NSN első embere. Szavaival mindkét szakember arra utalt, hogy a mobil hálózatoknak a következő években hatalmas adatmennyiségek továbbításával kell majd megküzdeniük.

Az ok egyszerű: az okostelefonok és a mobil számítógépek elterjedése miatt egyre nő a továbbított adatmennyiség. Egyetlen YouTube-videó például 500 000 SMS-nek felel meg. A Nokia Siemens Networks munkatársainak előrejelzése alapján 2015-re a mobil adatforgalom 23 exabyte lesz. "Mindez olyan, mintha a 6,3 milliárd ember mindennap letöltene egy-egy digitális könyvet a világhálóról" - jegyezte meg Suri.

A szélessávú kapcsolatok mellett az egyes készülékek közötti kommunikáció is egyre fontosabbá fog válni. Vestberg közölte: 5 éven belül 4,6 milliárd mobil előfizető lehet a Földön, mindennapos dolog lesz, hogy valaki a mobiltelefonján nézi meg a betegaktáját vagy így diktálja be automatikusan az árammérője aktuális állását. Az Ericsson elemzői 2015-re azt várják, hogy a mobil PC-t használók száma a hatszorosára, az általuk termelt adatforgalom pedig a 2009-es érték 50-szeresére nő. Emellett 2020-ra 50 milliárd összekötött mobil eszközzel számolnak. Már öt éven belül négyszer annyi okostelefon lehet a bolygón, mint jelenleg és ezek a készülékek a mai adatforgalom 25-szörösét fogják továbbítani.

"Elképzeléseink szerint 2020-ra 50 milliárd csatlakoztatott készülék lesz. Minden olyan eszköz és minden olyan helyzet esetében biztosítani kell a kapcsolatot, ahol az előnnyel járhat. A betegek távolról kapcsolódhatnak a kórházakhoz; a vidéki területek diákjai kapcsoltatot létesíthetnek a világ bármelyik egyetemével; a katasztrófa-elhárítási munkálatok résztvevői élő videókat küldhetnek a katasztrófa sújtotta területekről a hatékony beavatkozás érdekében." - nyilatkozta Johan Wibergh, az Ericsson vezető alelnöke.

Az egyre súlyosabb problémára megoldást jelenthet többek között a Long Term Evolution (LTE) technológia. Az Ericsson Barcelonában most be is mutatott egy LTE-modult, ami 1 Gbit/s-os maximális adatátviteli sebességre volt képes. Az első termékek 2014-ben jelenhetnek meg a piacon. Az NSN vezetője ugyanakkor óva intette az ágazat képviselőit, mondván: nem lehet fokozatosan növelni a hálózatok kapacitását. Ráadásul előbb vagy utóbb el fognak jutni oda, hogy a sebesség helyett az infrastruktúra minősége lesz a legfontosabb. A problémák mellett ugyanakkor a hálózatfejlesztő cégek új üzleti lehetőségeket is remélnek és fontosnak tartották azt is leszögezni, hogy csökkenteni kell az üzemeltetési és a karbantartási költségeket is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dchard #6
    Ha belföldi hívásról van szó, akkor kiábrándítalak: pont ugyanazon az E1-n, SDH-n STM-1-en etc. megy a hanghívásod, mint a mobilinternet által generált forgalom. Mindkettő user plane, bár a hívás vonalkapcsolt (dedikált erőforrást kap), míg a mobiladat csomagkapcsolt (osztott (idő és kód) erőforrás).

    Ergó ha azt nézem, hogy mondjuk egy darab E1-es linkkel (2megabit), el lehet vinni (signaling nélkül) 128 hanghívást (számold ki mennyi bevétel), és ehhez képest mire elég ez a kapacitás mobilszélessávnál, hát bizony elég komoly a különbség.

    Tehát a probléma abból adódik, hogy a mobil szolgáltatók hanghívásokra voltak berendezkedve amihez nem kellett hatalmas átviteli kapacitás.

    Erre a problémára egy darabig megoldás lesz a jelenlegi max 32megát (16E1) tudó mikrós linkek cseréje az akár 4-500megát is átvivó IP-s (ethernet) mikrókra, de ha belegondoltok akkor belvárosi környezetben a fejlődés ütemét elnézve ha valaki jövőtálló hálózatot szertne, jobb ha már most lekezdi húzni az optikát a tornyokhoz.

    Mondanom sem kell: a hazai 3 szolgáltató közül kettő biztosan nem teheti meg ezt az ugrást.

    Dchard
  • Sequoyah #5
    Pont nem ugyanazon az infrastruktúrán kell átvinni, itt bukik el a számításod. Ha IP-telefon lenen, akkor igaz lehetne, de az meg nem 13-14 kbit/sec lenne.

    Amúgy ha olcsóbb lenne a hívás, akokr máshonnan kellene beszedni azt a bevételt, amitől működik a cég, és ez a máshol ugyanúgy a te zsebedből fog származni.
  • okosan gyerekek #4
    Hát, ha a forgalmazási adataid a hívásokra vonatkozóan pontosak, akkor elég finom becslést tettél; kiszámoltam: 243,××-szer több-be kerül egy hívás kilobyte-okre lebontva, mint ha a neten forgalmazod azt.

    Régebben posztoltam egy hasonlót, én ott az sms-eket boncolgattam, ami szintén felháborító adatot dobott aztán ki, valami olyasmi rémlik, hogyha az 1 gigás internetes adatforgalmat, sms-ekbe forgalmazom le, és egy sms-t 1 kbyte-nak számolok, akkor az 1 millió sms, amit szorozzunk meg egy - hasra ütök - 24-25 forintos sms díjjal, akkor máris 24-25 millió forintot forgalmaztam el.^^ Nem lehet, hogy kicsit kapzsi a pofánk, és kicsit több-be kerülnek azok az sms-ek, mint amennyit kurvára nem is érnek? Ha kiszámoljuk az átlag 3000 forintért elérhető 1 gigás adatcsomag, a szintén 1 gigányi sms-hez képest 8333,33-szor kerül több-be az az egy kurva kilobyte. (Nem beszélve arról, hogy egy sms nincs is egy kilobyte, de előlegezzük ezt meg) Ráadásul, ahogy te is mondtad, az sms-ek mindig akkor szivárognak át a hálózaton, amikor kb. semmit sem zavar, egyetlen hívást sem, nem beszélve arról, hogy akkora cigányok ezek itthon, hogy a szép magyar ű, meg ő betűinket nem is támogatja az alap betűkészletük, így ha beírjuk valamelyiket, akkor máris egy nagyobb betűkészletet kell használjon a hálózat, és, hogy kompenzálja az ez általi adatnövekedést, az így is karcsú 160 karaktert hirtelen lecsökkenti 72 karakterre. :) Bezzeg a franciáknak, az "aposztróf d" ('d) egy külön(!!!!!!) karakter, tehát az aposztróf egyből a d mellett van, a telefon és a hálózatuk is egy karakterként kezeli. Nekünk meg arra nem képesek a rohadt alja jobbágyok, hogy az ő, meg az ű betűt ilyen horribilis 8000-szeres áron is a támogatott betűk közé tegyék.
  • slickboy #3
    Vagyis szolgáltatók nem fejlesztenek hálózatot, csak díjcsomagokat kreálnak.
  • sathinel #2
    otthon ezt megtehetik. Itt angliában 5 font a korlátlan internet feltöltős telefonra. 10 font a feltöltés, és ráraksz 5 fontért még internetet ami korlátlan. 15 font és majdnem minden befizetésnél kapsz valami kis bónuszt. Pl 20 perc ingyen beszélgetés, korlátlan sms, stb. O2-nél van pl ez és fel kell csak lépned a honlapjukra. A havi előfizetésnél 30 font környékén megkapod a legjobb telefonokat kb 600-1000 perc ingyen lebeszélhető, és korlátlan sms, internet. A telefont ingyen kapod mellé csak a szerződést kell végig fizetned. Választhatod a legdrágább iphone, android telefonokat.

    Valsz azért ilyen olcsó mert itt sokkal kevesebbet keresnek az emberek mint otthon:D
  • dchard #1
    Végre egy pontos cikk a mobilszélessávval kapcsolatban :-)

    Képzeljétek el a következőt:

    Egy mobil hívás fullrate-en kb. 13-14kbit/s sebességet eszik, halfrate-en ennek a felét.

    A tipikus mobilnet előfizetés ma magyarországon 4-5000 Forint 4-5GB forgalomra. Ha feltételezzük, hogy a user ki is használja az 5 gigát, akkor nem nehéz kiszámolni, hogy amíg a mobilinternetes user lebontva fizet 1KB traffic-ért 0,0009765625 Forintot, addig az aki mobiltelefonálással generál forgalmat, az többször (vagy akár több tízszer) annyit fizet ugyanennyi forgalomért még a legolcsóbb percdíjak mellett is. És a belföldi mobil hívások forgalmát pont ugyanazon az infrastruktúrán kell elvinni, mint a mobilinternetes forgalmat.

    Az SMS-ről már nem is beszélve, ami gyakrolatilag nem foglal beszédcsatornát (értékes erőforrást).

    A probléma igazából az, hogy a T-mobile-tól eltekintve, aki kőkeményen kihasználja azt, hogy a cégcsoportjában pont van egy olyan leány (T-Com), aki a legkiterjedtebb optikai hálózattal rendelkezik magyarországon, nincs a szolgáltatóknak megfelelő access és gerinc kapacitásuk a drámai mértékben növekvő forgalom átpréselésére. A mai mobilinternetes technológia is sokkal nagyobb kapacitásokra, sebességekre képes, csak éppen nincs a tornyoknál kapacitás, amivel azt tovább lehetne vinni a gyökérhálózat felé. Elsősorban azért nincs, mert a beszédhívások lebonyolításához (ami a mai napig messze sokkal több bevételt generál, mint a mobilnet vagy a 3g) bőven elég volt egy 2megabites E1. Nagyon sok HSDPA-s állomás megy ma is 2-3 E1-gyel (4-6megabites gerinc az egész toronyra!).

    Dchard