6
  • dchard
    #6
    Ha belföldi hívásról van szó, akkor kiábrándítalak: pont ugyanazon az E1-n, SDH-n STM-1-en etc. megy a hanghívásod, mint a mobilinternet által generált forgalom. Mindkettő user plane, bár a hívás vonalkapcsolt (dedikált erőforrást kap), míg a mobiladat csomagkapcsolt (osztott (idő és kód) erőforrás).

    Ergó ha azt nézem, hogy mondjuk egy darab E1-es linkkel (2megabit), el lehet vinni (signaling nélkül) 128 hanghívást (számold ki mennyi bevétel), és ehhez képest mire elég ez a kapacitás mobilszélessávnál, hát bizony elég komoly a különbség.

    Tehát a probléma abból adódik, hogy a mobil szolgáltatók hanghívásokra voltak berendezkedve amihez nem kellett hatalmas átviteli kapacitás.

    Erre a problémára egy darabig megoldás lesz a jelenlegi max 32megát (16E1) tudó mikrós linkek cseréje az akár 4-500megát is átvivó IP-s (ethernet) mikrókra, de ha belegondoltok akkor belvárosi környezetben a fejlődés ütemét elnézve ha valaki jövőtálló hálózatot szertne, jobb ha már most lekezdi húzni az optikát a tornyokhoz.

    Mondanom sem kell: a hazai 3 szolgáltató közül kettő biztosan nem teheti meg ezt az ugrást.

    Dchard
  • Sequoyah
    #5
    Pont nem ugyanazon az infrastruktúrán kell átvinni, itt bukik el a számításod. Ha IP-telefon lenen, akkor igaz lehetne, de az meg nem 13-14 kbit/sec lenne.

    Amúgy ha olcsóbb lenne a hívás, akokr máshonnan kellene beszedni azt a bevételt, amitől működik a cég, és ez a máshol ugyanúgy a te zsebedből fog származni.
  • okosan gyerekek
    #4
    Hát, ha a forgalmazási adataid a hívásokra vonatkozóan pontosak, akkor elég finom becslést tettél; kiszámoltam: 243,××-szer több-be kerül egy hívás kilobyte-okre lebontva, mint ha a neten forgalmazod azt.

    Régebben posztoltam egy hasonlót, én ott az sms-eket boncolgattam, ami szintén felháborító adatot dobott aztán ki, valami olyasmi rémlik, hogyha az 1 gigás internetes adatforgalmat, sms-ekbe forgalmazom le, és egy sms-t 1 kbyte-nak számolok, akkor az 1 millió sms, amit szorozzunk meg egy - hasra ütök - 24-25 forintos sms díjjal, akkor máris 24-25 millió forintot forgalmaztam el.^^ Nem lehet, hogy kicsit kapzsi a pofánk, és kicsit több-be kerülnek azok az sms-ek, mint amennyit kurvára nem is érnek? Ha kiszámoljuk az átlag 3000 forintért elérhető 1 gigás adatcsomag, a szintén 1 gigányi sms-hez képest 8333,33-szor kerül több-be az az egy kurva kilobyte. (Nem beszélve arról, hogy egy sms nincs is egy kilobyte, de előlegezzük ezt meg) Ráadásul, ahogy te is mondtad, az sms-ek mindig akkor szivárognak át a hálózaton, amikor kb. semmit sem zavar, egyetlen hívást sem, nem beszélve arról, hogy akkora cigányok ezek itthon, hogy a szép magyar ű, meg ő betűinket nem is támogatja az alap betűkészletük, így ha beírjuk valamelyiket, akkor máris egy nagyobb betűkészletet kell használjon a hálózat, és, hogy kompenzálja az ez általi adatnövekedést, az így is karcsú 160 karaktert hirtelen lecsökkenti 72 karakterre. :) Bezzeg a franciáknak, az "aposztróf d" ('d) egy külön(!!!!!!) karakter, tehát az aposztróf egyből a d mellett van, a telefon és a hálózatuk is egy karakterként kezeli. Nekünk meg arra nem képesek a rohadt alja jobbágyok, hogy az ő, meg az ű betűt ilyen horribilis 8000-szeres áron is a támogatott betűk közé tegyék.
  • slickboy
    #3
    Vagyis szolgáltatók nem fejlesztenek hálózatot, csak díjcsomagokat kreálnak.
  • sathinel
    #2
    otthon ezt megtehetik. Itt angliában 5 font a korlátlan internet feltöltős telefonra. 10 font a feltöltés, és ráraksz 5 fontért még internetet ami korlátlan. 15 font és majdnem minden befizetésnél kapsz valami kis bónuszt. Pl 20 perc ingyen beszélgetés, korlátlan sms, stb. O2-nél van pl ez és fel kell csak lépned a honlapjukra. A havi előfizetésnél 30 font környékén megkapod a legjobb telefonokat kb 600-1000 perc ingyen lebeszélhető, és korlátlan sms, internet. A telefont ingyen kapod mellé csak a szerződést kell végig fizetned. Választhatod a legdrágább iphone, android telefonokat.

    Valsz azért ilyen olcsó mert itt sokkal kevesebbet keresnek az emberek mint otthon:D
  • dchard
    #1
    Végre egy pontos cikk a mobilszélessávval kapcsolatban :-)

    Képzeljétek el a következőt:

    Egy mobil hívás fullrate-en kb. 13-14kbit/s sebességet eszik, halfrate-en ennek a felét.

    A tipikus mobilnet előfizetés ma magyarországon 4-5000 Forint 4-5GB forgalomra. Ha feltételezzük, hogy a user ki is használja az 5 gigát, akkor nem nehéz kiszámolni, hogy amíg a mobilinternetes user lebontva fizet 1KB traffic-ért 0,0009765625 Forintot, addig az aki mobiltelefonálással generál forgalmat, az többször (vagy akár több tízszer) annyit fizet ugyanennyi forgalomért még a legolcsóbb percdíjak mellett is. És a belföldi mobil hívások forgalmát pont ugyanazon az infrastruktúrán kell elvinni, mint a mobilinternetes forgalmat.

    Az SMS-ről már nem is beszélve, ami gyakrolatilag nem foglal beszédcsatornát (értékes erőforrást).

    A probléma igazából az, hogy a T-mobile-tól eltekintve, aki kőkeményen kihasználja azt, hogy a cégcsoportjában pont van egy olyan leány (T-Com), aki a legkiterjedtebb optikai hálózattal rendelkezik magyarországon, nincs a szolgáltatóknak megfelelő access és gerinc kapacitásuk a drámai mértékben növekvő forgalom átpréselésére. A mai mobilinternetes technológia is sokkal nagyobb kapacitásokra, sebességekre képes, csak éppen nincs a tornyoknál kapacitás, amivel azt tovább lehetne vinni a gyökérhálózat felé. Elsősorban azért nincs, mert a beszédhívások lebonyolításához (ami a mai napig messze sokkal több bevételt generál, mint a mobilnet vagy a 3g) bőven elég volt egy 2megabites E1. Nagyon sok HSDPA-s állomás megy ma is 2-3 E1-gyel (4-6megabites gerinc az egész toronyra!).

    Dchard