Berta Sándor

Gyerekek a PC előtt - időkorlát vagy tiltás?

Szakemberek szerint pedagógiai szempontból semmi akadálya sincs annak, hogy egy gyermek számítógépezzen. Az viszont koránt sem mindegy, hogy mennyi időt tölt a monitor előtt.

A legfontosabb, hogy a szülők megfelelő körülményeket és számítógép-használati szabályokat teremtsenek a csemeték számára. Napjainkban már szinte minden háztartásban van legalább egy PC, de akad olyan család is, ahol 2-3 számítógép is megtalálható. A gyerekek már pici korukban kapcsolatba kerülnek a PC-kkel, amelyek egyre fontosabb szerepet töltenek be az életükben. A legtöbb szülő azonban meglehetősen idegenkedik ettől a témától, mert nem tudja, hogy miként szabályozza ezt a kérdést és naponta mennyi ideig hagyja a csemetéjét számítógép előtt ülni.

"Nincs általános recept, a legfontosabb szempont a gyermek életkora" - válaszolták az ORF szerkesztőinek az osztrák gazdasági, család- és ifjúságügyi minisztérium illetékesei. Tény, hogy az életkor növekedésével párhuzamosan nő a gyerekek koncentrációképessége is. Az egészen kicsiknél még ez legfeljebb egy fél óra, a felső tagozatosoknál háromnegyed óra, míg a 12 éveseknél már akár napi 2 óra is lehet. "Minden attól függ, hogy mit csinál a számítógép előtt a gyermek" - közölte Sabine Meixner, a berlini Humboldt Egyetem Pedagógiai Pszichológiai Tanszékének tudományos munkatársa.

A tanítást segítő szoftverek már a kisgyerekeknél is alkalmazhatók és az is teljesen elfogadható, ha egy fiatal a PC-je segítségével oldja meg a házi feladatát. A 12 éveseknél ugyanakkor már rendszeresen ellenőrizniük kell a szülőknek, hogy a csemetéik mire is használják a PC-t és az internetet. Szabályokat kell hozni arra vonatkozóan, hogy mennyi ideig játszhat például a tinédzser és a szülőknek tisztában kell lenniük azzal is, hogy milyen honlapokat látogat vagy éppen milyen kommunikációs szolgáltatásokat (chateket, fórumokat stb.) használ a fiúk vagy a lányuk. A tiltás azonban nem jó megoldás, különösen a 14 éveseknél vagy idősebbeknél. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy a fiatal meg tudja kerülni a szülői blokkolást.

A minisztérium az Oktatás Média Központ (BIMEZ) tanulmányára hivatkozva azt közölte, hogy pont a 12-14 év feletti korosztály az, amelynek az életében már nagyon fontos a kommunikáció és a kreatív munka. A számítógépes játékokban szintén nincs pedagógiai szempontokból semmi kivetni való. A lényeg az, hogy ezek a tevékenységek kiegészítsék egymást és egyik se kerüljön túlsúlyba a többihez képest.

Sabine Meixner azt tanácsolta a szülőknek, hogy csak 16 éves kor után vegyenek saját számítógépet a gyerekeiknek. A számítógépezés ugyanis elvonhatja a figyelmet a tanulásról és a lefekvés előtti PC-használat is negatívan hathat a még fejlődő fiatal testére, illetve gyakran alvászavarokat okozhat. A különböző fokú ellenőrzés mellett azonban a legfontosabb, hogy a szülő megbízzon a csemetéjében és ne tekintsék a PC-t vagy a PC-s játékokat ördögtől valónak. Inkább igyekezzenek megismerni a gyerekeik lelki világát, figyeljenek rá oda. A közös számítógépezés pedig akár még jobban összekovácsolhatja a családot.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Komolytalan #59
    Ez éppenséggel egy kapitális baromság. Nézz már meg 1 történelem könyvet hogy 100, 200 meg 500 éve hány éves korban köttettek a házasságok, hány éves korban szültek a nők, és hány év volt az átlagéletkor. Meg fogsz lepődni.
    A biológiai érés nem igazán változott, 500 éve is fel lehetett csinálni 1 12 évest, meg ma is. Ami különbség van az az, hogy 500 éve ezzel semmi gond se volt (minél hamarabb férjez adja, annál hamarabb megkapja érte a tehenet az apja, és nem viszi el semmi betegség). Aztán ez a szempont megszűnt, és a házasságok+szülés időpontja kitolódott 18 év fölé, és az első szex időpontja is erre kellett hogy konvergáljon, főleg társadalmi konvenciók szerint. Most meg ugye liberalizmus van, társadalmi konvenciók megszűntek, szülők mint az 1984-ben (fel még nem jelent a gyerek éppen, annak kell még 5-10 év), és megy a kefélés 12 éves kortól aktívan. Szóval ez nem biológiai fejlődés, hanem egy kártékony, gyilkos eszme (liberalizmus) elterjedésének eredménye.
  • amitakartok #58
    Ez rám is igaz, csak azzal a különbséggel, hogy én bizony antiszoc vagyok (de nem a géptől, előtte is az voltam). Én azt vallom, hogy a gyereknek lehet gépet adni, de csak módjával: net lehet, de MMO játékokat tűzzel-vassal kell tiltani (fiatal gyereknek veszélyesebb, mint alkohol+dohány+drog).

    Amúgy én meglehetősen szolid vagyok gépezési szokások területén: nem csetelek, online nem játszom (vagy túl nagy a gépigény, vagy túl profik a játékosok) stb. Gép előtt is csak azért ülök napi 8+ órát, mert nincs jobb dolgom. Plusz kell is, mert programozó technikusnak tanulok.
  • szily3 #57
    Nekem 10 évesen lett az első PC-m. 13 éves koromban már volt, hogy napi 10-11 órát ültem előtte. Most 16 éves vagyok, és az életem a gépek körül forog. És mégsem vagyok sem zakkant, sem idióta, sem pornómániás, sem antiszockó... Úgy egyáltalán semmi bajom nincs, MERT engem a szüleim NEVELTEK, odafigyeltek rám, még a tanulásban is segítettek. MERT én tudom, mi az a két kezi MUNKA, mert én még segítettem nagyanyámnak takarni, stb... Ehelyett mások, akiknek nem volt számítógépük kint lógtak valamelyik parkban, ittak, cigiztek (persze volt egy idő, amikor én is, de ma már egyiket sem csinálom), hogy rosszabbat ne mondjak.
    Szóval annyit tudok mondani, hogy ha a t. szülőknek nincs egy annyit idejük, hogy leüljenek a csemetéjük mellé leckeírás közben, vagy hogy elbeszélgessenek velük egy kicsit ebéd után, adjanak nekik egy jóéjt puszit, meg ilyenek, akkor NE a számítógéptől vonják már meg a kölyköket. Egyébként meg fogalmuk sincs arról, hogy általában mik történnek az 'Eredj még ki játszani' vezényszó után :)) Szóval a PC nem az ördög masinériája, és ne is úgy tessék rá tekinteni, mint valami függőséget okozó dologra, amitől tiltani kell... Tessék szépen foglalkozni a gyerekkel, és akkor nincs az a tényező, ami hosszabb ideig rossz útra terelhetné.
    Egyébként az én gyerekem 4 évesen programozni fog, na ehhez mit szólnak a t. "szakemberek"?
  • Legend Killer #56
    idióta, emberi hangon kommunikáltam, de nem foglalkozom olyanokkal, mint te.
  • B0nFire #55
    off
    Ne magánlevelezz! Főleg a semmitmondó mondanivalótól kímélj! Ha tudsz emberi hangon kommunikálni, akkor beszéljük meg nyíltan; ha nem, ne rabold az időmet!
    /off
  • Legend Killer #54
    én trollkodni és flémelgetni? loál!

    benéztél vmit nagyon, de nem érdekel.
  • hdo #53
    Ez nekem nagyon ismerős, csak nem Zoli a "kissrác" neve? Amúgymeg ha a nő csakis a pénzér marad, szopjon csak, megérdemli!
  • tomcsa4 #52
  • BenceYCE #51
    Sajnos az elvárosiasodás egyik formája valóban ez. Kevesen tudják viszont, hogy mindez pótcselekvés. Boldogságot keres apja és fia, mégsem kapják meg. Talán mert azt se tudják, hogy mitől lennének boldogok. Szomorú ez, de abszolút nem egyedülálló helyzet.
  • BenceYCE #50
    És a brit munkaadód elvárja, hogy tudj angolul. Az én főnökeim is szóltak múltkor, hogy jó lenne már ha lenne egy magyar nyelvvizsgám, mert qrvára nem értik mit beszélek. Nem ismered véletlenül valahonnan Őket?