Berta Sándor

Helyhatósági választásokon is indul a Svéd Kalózpárt

Rickard Falkvinge, a Svéd Kalózpárt (Piratpartiet) elnöke a blogjában jelentette be, hogy nem csak a parlamenti választásokon képviseltetik magukat.

A svéd párt tagjai érthetően felbátorodtak a jó európai parlamenti eredmény után és merész terveket szövögetnek: szeretnének bejutni a helyi parlamentbe és az önkormányzati képviselőtestületekbe is. Az elszántságukat tekintve ez korántsem tűnik nehéz feladatnak.

Rickard Falkvinge a bejelentés után a Dagens Nyheter stockholmi napilapban konkrét példákat is említett a terveikkel kapcsolatban. A politikus pártja felemelkedését a szociáldemokraták és a zöldek korábbi gyors térnyeréséhez hasonlította. Rámutatott, hogy mindkét párt az akkoriban jellemző és sürgős megoldásra váró társadalmi problémák miatt alakult meg. A svéd kalózokat ugyanilyen célok vezérlik, elsősorban a polgári jogokat akarják védeni a digitális korszakban, de nem csak országos, hanem helyi szinten is.

A Microsoft egykori menedzsere megemlítette azt is, hogy rendkívül fontos, hogy a közintézményekben és az iskolákban a kereskedelmi szoftvereket minél előbb nyílt forráskódú programokkal váltsák ki. Erre azért van szükség, hogy csökkenteni lehessen az amerikai termékektől való függőséget. Ráadásul ezt a lépést szerinte nemzetbiztonsági okok is indokolnák. Emellett szintén figyelmet kell fordítani a közintézmények, a közigazgatási rendszerek korszerűsítésére és az adatvédelem erősítésére mind országos, mind pedig helyi szinten. Falkvinge példaként említette a közlekedési cégek adatgyűjtéseit. Amikor valaki elektronikus jegyet használ, akkor az útvonalát és ezáltal az utazási szokásaival kapcsolatos adatokat a cégek éveken át tárolják.

Azt a pártelnök is elismerte, hogy nem tudnak majd minden településen és körzetben jelölteket állítani, mivel jelenleg csak alig több mint 50 000 tagjuk van. Blogbejegyzéseben egyébként Falkvinge üdvözölte a kalózpárt-mozgalom nemzetközivé válását. Külön kitért arra, hogy a német párt indulhat az idén őszi parlamenti választásokon. A BBC pedig arról számolt be, hogy a szigetországi hatóságok június 30.-i hatállyal hivatalosan is elismerték a Brit Kalózpártot. Mindez azt jelenti, hogy a szervezet indulhat a következő brit parlamenti választásokon.

Kalózpárt először Svédországban alakult, majd Franciaországban, Belgiumban, Olaszországban, az Egyesült Államokban, Németországban, Ausztriában, Csehországban és Szlovákiában, legutóbb pedig Svájcban jött létre hasonló szervezet. A legnagyobb sikert a svéd tömörülés érte el, amely idén nyáron bejutott az Európai Parlamentbe.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Mike at home #18
    mennyire jellemzően magyarok vagytok :)
    egy feladatra nem lehet, akkor bezséljünk az abortuszról is? minke? vannak ott elegen, akiket az köt le.

    "A politikus pártja felemelkedését a szociáldemokraták és a zöldek korábbi gyors térnyeréséhez hasonlította. Rámutatott, hogy mindkét párt az akkoriban jellemző és sürgős megoldásra váró társadalmi problémák miatt alakult meg."

    a digitális jog fontos kérdés
    fontosabb mint az abortusz
    főleg, hogy Nagy Testvér egyre jobban figyel
  • Mike at home #17
    akkor nem érted a lényegét
    ők nem ezzel foglalkoznak, hanem személyi adatok védelme, elavult szerzői jogi rendszer reformja. és tényleg függünk az MS-től, itthon is csak MS-t tanul a gyerek a suliban, mintha más nem is létezne
  • Mike at home #16
    Itthon is kéne
  • Epikurosz #14
    télnek->félnek
  • Epikurosz #13
    Én nem nagyon ismerem a programjukat, meg őket, így köszi az infókat. Ha a tudást még inkább közkinccsé akarják tenni, annak örülük, mert a latrok ettől télnek a legjobban: ha az emberek minél többet tudnak. Ez egyébként az ördögűzés eszköze.
    Tudom, az Ószövetségben az van, hogy Ádámot és Évát azért űzte ki a Fennvaló a Paradicsomból, mert a Kígyó csábításának engedve ettek a tudás fájának a gyümölcséből, de ez így, ebben a formában nem igaz. Van még ezen kívül pár butaság a Bibliában, de ez most nem téma.
  • kvp #12
    A part vezetoi reszben a helyi konzervativ partbol, reszben a helyi liberealis partbol jonnek. Mind a vezetok, mind a tagok jo resze kornyezetvedo, tehat zold. Az alapito egyebkent mernok fizikusnak tanult, tehat a fuzios energiarol sejtheto a velemenye. A tobbi nem targyalt ugyben pedig a part a nyilt kommunikaciot tamogatja, tehat a 'beszeljuk meg es dontsuk el egyutt' filozofiat. Viszont az offline tevekenyseguk lenyege, hogy fel akarnak lepni a tudas monopolizalasa ellen, tehat azt szeretnek, hogy minden letezo tudast mindenki elerhessen. Ebben az a jo, hogy a demokracia mukodesehez pont arra van szukseg, hogy a legtobb allampolgar eleg muvelt legyen es kepes legyen sajat donteseket hozni.
  • Rexhawk #11
    igen csak 50000 ember véleményét nehéz összehangolni. pl.:Abortuszt a párt egyik fele támogatja másik nem. Vajon hogyan foglaljanak állást ebben a kérdésben.
  • Epikurosz #10
    A legfontosabb a józan paraszti ész. Ha az van nekik, és nekem úgy tűnik, hogy van, akkor sok jó dologra rá lehet jönni menetközben.
  • who am I 7 #9
    De nyilván való, h nem 1 emberből áll a kalózpárt, és ha nem egysejtűek akkor lesz véleményük.Abba most nem mennék bele, h ha ebben a digitális jogi kérdésekben haladó "szellemübbek" akkor esetleg földhöz ragadt kérdéseket is el tudnak látni....
  • MacropusRufus #8
    Epikurosz: EU-ban nincs cigánykérdés.... a többivel egyetértek.
    Nem lehet csak arra pártot szervezni, hogy mi majd megreformámjuk a digitális jogrendet. Amit soroltáál teljesen helytálló (kivéve amit fent említettem)