Berta Sándor

Elfajulhat a Google és a könyvkiadók közötti vita

Az internet az elmúlt években teljesen új kihívások elé állította a könyvkiadókat, amelyek saját szerzői jogi szabályozást szeretnének kidolgozni. A könyvkiadók évek óta vitában vannak a Google-lel, mivel szálka a szemükben, hogy a konszern gyakran az engedélyük nélkül digitalizál be különböző kiadványokat. Többek között ennek a kérdésnek a tisztázása miatt merül fel egy új szerzői jogi szabályozás kidolgozásának ötlete.

A cégek vezetői úgy vélik, hogy a jelenlegi törvények nem elég hatékonyak az illegális másolatok megakadályozására és ezért mielőbb újak megalkotására van szükség. A kezdeményezés mögé felsorakozott az Axel Springer, a Gruner + Jahr, a Spiegel és a Zeit kiadók. A vállalatokat támogatja Bernd Neumann kulturális miniszter is, aki nemrég először tett ígéretet egy ilyen jogi háttér kialakítására. A legnagyobb problémát az jelenti, hogy a szerzői jogot és a kiadói jogot is a mai kor kihívásaihoz kell igazítani. Vagyis a szerzők érdekeit éppúgy figyelembe kell venni, mint a kiadók és a felhasználók érdekeit.

Ugyan nem a cégek írják a műveket, de tevékenységükkel hozzájárulnak, hogy azok eljussanak a közönséghez, vagyis jogosan várnak el védelmet. Ilyen védelem illeti meg egyébként a filmproducereket és a hanghordozók gyártóit is. "A törvényalkotók egyszerűen megrettentek a feladattól, mivel azt túl bonyolultnak találták. Elvileg a kiadói jogot teljesen át kellene dolgozni és a digitális másolás korszakához kellene igazítani. Ugyanakkor ezzel párhuzamosan újra kellene szabályozni a szerzői joghoz való viszonyát is. Erre azonban eddig senki sem vállalkozott" - közölte Thomas Hoeren, a Münsteri Egyetem Információs, Telekommunikációs és Médiajogi Intézetének szakértője.

Jelenleg egy könyvre 70 éven át vonatkozik a szerzői jogvédelem, holott egy mű ritkán van tíz évnél tovább a piacon. Ez is jól példázza, hogy mennyire sok kérdést kellene tisztázni. A helyzetet csak súlyosbítja, hogy a könyvkiadók és a Google viszonya közel sem nevezhető felhőtlennek és amennyiben nem történnek gyökeres változások, úgy a két tábor közötti harc eldurvulhat. Ez pedig egyik félnek sem érdeke.

A kiadók és az internetes konszern torzsalkodásából a legrosszabbul a felhasználók kerülhetnek ki. Az álláspontok egyelőre azonban nagyon távol vannak egymástól.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • B0nFire #7
    Én nem, de a bátyám már egyszer találkozott egy emberrel, akinek volt egy fényképe egy igazi földalattiról!
  • B0nFire #6
    Ne légy demagóg! Te is pontosan tudod, hogy a könyvírástól még nyugodtan éhen lehet halni; a szerzők nagy része csupán 1-2 könyvet ír életében, és kész. Egyébként másból él. Éppen úgy, mint a zenészek, akiknek kábé 1 ezrelékük tud megélni a zenéből. Főállásban dolgoznak, tanárok és esztergályosok, családapák és anyák.

    Tehát ne próbáld azt sugalmazni, hogy "ha nem szkennekle a Google, akkor megvennék az emberek a könyvet", mert ez legalább akkora csúsztatás, mint az, hogy "egy illegális letöltés=egy elveszített potenciális vásárlóval", holott tudjuk, hogy ez sem igaz.
  • Sir Ny #5
    mondd
  • Sir Ny #4
    modd csak, láttál már metrót?
  • b10 #3
    B0nFire:

    Így van, jó ötlet, hagy haljanak éhen a könyvírók, hiszen teljesen jó dolog, hogy a munkájuk eredményét, amiért normál esetben pénzt kapnak, hogy megéljenek, azt a google kérdezés nélkül ingyenesen elérhetővé teszi.
  • B0nFire #2
    Nem tudom, hogy más országokban ez hogy megy, de én itthon csak örülni tudok annak, ha az emberek többet olvasnak. Főleg könyveket. Nálunk nem divat az olvasás. Az emberek nagy része a napilapnál nem is olvas többet, és rengetegen vannak, akik az iskolai kötelező olvasmányon kívül egyetlen könyvet sem olvasnak el életükben önszántukból. A könyvek pedig kurva drágák. Nekem megvan Lőrincz L. Lászlónak vagy 30 kötete, de újabban már nem telik rá, így marad az illegális e-book. Szar szkennelés, tördelés, hibajavítás, helyesírás nuku, de ez van, mert nincs rá 2000 Ft-om.

    Az valami borzasztó, csak be kell menni mondjuk egy váróterembe (orvosnál vagy pályaudvaron); az emberek csak ülnek, oszt' néznek a fejükből kifele; elvétve látni egy-egy keresztrejtvény-fejtőt, újságolvasót, könyvolvasót meg pláne. Ez sokaknak jó időtöltés, hogy meredünk magunk elé. És nehogy azt higgyük, hogy olvasás helyett töprengenek, gondolkodnak, mert aki nem olvas, annak általában önálló gondolatai is ritkán születnek. Én nem tudnám így az időt tölteni; 5 perc után megölne az unalom.

    Hadd legyen csak minél több könyv a weben! Nem kizárólag csak a Google szkennel.
  • Balintos #1
    Kíváncsi vagyok mikor kezdik el a kiadók mondogatni, hogy "A google lop"
    A cikk gyak. semmiről sem szól...