Berta Sándor

Párhuzamos verziók jelenhetnek meg az Androidból

A Google és az Open Handset Alliance (OHA) által fejlesztett platform ugyan áttörést jelenthet, de komoly problémákkal is meg kell majd küzdenie.

Az Android csak az idén legalább 18 különböző készüléken jelenhet meg. Az ilyen fokú elterjedtség azonban egyes szakemberek szerint kockázatot rejt magában. Chris Schreck, az IMS Research elemzője úgy vélte, hogy pont a sok gyártó általi támogatottság okozhat majd a hosszú távú fejlesztésekben komoly problémákat.

"Az Android egyik funkciója esetében az OHA-licencmegállapodás nem követeli meg, hogy a kódokban végzett változtatásokat meg kelljen osztani a nyílt forráskódú fejlesztőközösséggel. Ez a funkció elsősorban az OEM-gyártókat és a hálózati szolgáltatókat célozza meg" - említett egy példát Chris Schreck. Mindez azt eredményezi, hogy a speciális funkciók gond nélkül integrálhatók lesznek az operációs rendszerbe. Azáltal viszont, hogy a vállalatoknak nem kötelező hozzáférhetővé tenniük a kódváltoztatásokat, és az újításokat megtarthatják maguknak, fennáll a platform széttöredezésének a veszélye. Vagyis az Androidnak mindig újabb és újabb, egymással közel sem kompatibilis verziói jelenhetnek meg.



Amennyiben csak azt vesszük figyelembe, hogy idén nyolc cég legalább húsz Android-okostelefon modellt akar piacra dobni, akkor azonnal érthetővé válik a szakember aggodalma. "Az OEM-gyártók, akik már bejelentették a saját Android-alapú eszközeiket, mind azt akarják, hogy az ő termékük különbözzön a konkurensétől. De pont ez vezethet majd az eltérő platformváltozatok megjelenéséhez" - szögezte le az elemző. Az inkompatibilitás megnövelné a fejlesztési költségeket, amiket viszont már nem az OHA-nak, hanem az OEM-gyártóknak kellene viselniük.

Schreck véleménye ellenére az IMS Research alapvetően derűlátó az Android jövőjét illetően. A cég azt prognosztizálta, hogy 2014-ben már több mint 43 millió Androidot futtató készülék lesz a piacon. Ahhoz, hogy ez valóban megvalósuljon, a Google munkatársainak és az OHA tagjainak mielőbb megoldást kell találniuk a problémára. Ha ez nem sikerül nekik, úgy a versenyben más platformok, például a LiMo lépéselőnybe kerülhetnek. A LiMo első kiadása harminc okostelefonon, köztük a Motorola, a Panasonic, az NEC és más cégek készülékein jelent meg. Az Android platform fejlesztését és elterjesztését támogató Open Handset Alliance tavaly 14 vállalattal bővült. Köztük volt az ARM, az Asustek Computer, az Ericsson, a Huawei Technologies, a Sony Ericsson, a Toshiba Corp., illetve a Vodafone.

Az operációs rendszer várhatóan a netbookokon is hódíthat, az Asusnál például külön csapat dolgozik a készülékek új Android-kompatibilis változatán. Emellett nemrég Android-netbookot jelentett be az MSI és a Hewlett-Packard is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • passatgt #12
    már csak az kellene, hogy lenyugodj
  • OrdasFarkas #11
    Ezzel én is így vagyok. Egy Nokia N70-el , ami manapság újonnan 37000 Ft, használtan 14-15-ért lehet kapni, gyakorlatilag bármit meg tudok csinálni, Skype kliensekkel (Nimbuzz, Fring) órákig, aksi-lemerülésig beszélgetek a kontaktjaimmal. Nem csetelek ! Beszélek ! 1.3 Megapixeles kamerája van, és egész tűrhető felbontású és minőségű fényképeket produkál, jó, nem egy nyomdai minőség, de bőven túl van azon, hogy még külön fényképezőt is vegyek, van benne egy rakás játék, a Snakestől a full 3D-s FPS-ig minden, vagy bármi, távvezérléssel PC-ket tudok vele vezérelni. Google Maps, Opera Mini, LCG JukeBox a modok, s3m-ek, xm-ek, it-k stb lejátszásához, van benne FM rádió , képszerkesztő, VideoVágó , FLASHPLAYER !!! MI A L*F*SZ KELL MÉG ???!!! ja bővíthető miniSD kártyával, jelenleg egy 1 gigás van benne, ami miatt röhejes plussz ezer Ft-ba (!) kerül , és gyakorlatilag 5 órán keresztül veszek fel vele videjót, úgy hogy mellette még vagy 10 órányi hanganyag is van a zsugán. A Nimbuzz fícsörei között van, hogy az elkészített képet, hangot, videót azonnal fájlként el tudom küldeni, akár hangpostára is... MI A L*F*SZ KELL MÉG ???!!!
  • willcox #10
    Az aláírásod jó volt. Én meg willcox vagyok :)))
  • roliika #9
    SDK felment, de próba progi emulátor és fordítási hibával leáll...csodás.
  • kvp #8
    "Fel nem fogom miért nem ugrik mindenki az ingyen lehetőségre"

    Mert meg nem olyan jo, mint a jelenlegi megoldasok. Egy atlag nokia vagy sony-ericsson telefon boven eleg a legtobb embernek. En pl. csak a kovetkezo funkciokat hasznalom a telefonomban: telefonalas, telefonkonyv, sms kuldes/fogadas, jegyzetek, ebresztoora, hataridonaplo, fm radio, media player (4 GB hattertarral), neha fotozas (2 Mp), meg ritkabban videofelvetel (vhs), par egyszerubb jatek (pl. tetris es regebbi 3d-s arcade-ek), internet (webmail, forumok, hirek, menetrend, stb.) es nagy neha google maps alapu terkep es utvonaltervezo. Mindezt egy 12 ezer forintos feature phone tudja, tehat meg csak nem is smartphone. Ezek utan az android mi olyat tud ami miatt megerne egy ismertebb (nem azsiai) gyartonak a bevallt szoftveret kidobni es egy masok altal is arult kulso fejlesztesu termek moge beallni x+1-edik gyartonak.
  • roliika #7
    Mellesleg winen Netbeans alá nem tudom feltenni az SDK-t...support rulz. Weboldalukon ottvan hogy tudom linux alá tenni..de nekem winem van wazze. :D
  • PoisonBorz #6
    Még ha valóban 18 telefon is jelenne meg, is kevesellném. Fel nem fogom miért nem ugrik mindenki az ingyen lehetőségre, akár még régi telefonokat is kiadhattak volna android verzióval...
  • 5c0rp330n #5
    azt kihagytad, hogy maga a sátán és minden gonosz forrása is egyben an android.
    paranoiás balfasz.
  • passatgt #4
    már te is olyan paranoiás vagy, mint gettoharcos?
  • willcox #3
    MEGALOL!
    "Az Android csak az idén legalább 18 különböző készüléken jelenhet meg." és
    "idén nyolc cég legalább húsz Android-okostelefon modellt akar piacra dobni"
    Legalább lenne konzekvens! Vagy ez attól függ, hogy éppen mekkorát ütött a hasára a cikkíró?
    Mellesleg az android nem érdekel. Ingyenköntösbe öltöztetett lehúzás, ami párosul a totális megfigyelésre való törekvéssel.