SG.hu

Hatalmas hackelési botrány rázta meg az olasz politikai elitet

Ez Az olasz meló, de aranyrablás helyett hackerek az ország legbefolyásosabb politikusainak bizalmas adatait lopták el. Az elnök és a volt miniszterelnök is a rendkívül érzékeny adatokat értékesítő hackerek célpontjai között volt.

Egy 44 éves informatikai tanácsadó, Nunzio Samuele Calamucci a milánói Duomo székesegyház mögötti egyszobás lakásából egy nemzetbiztonsági adatbázis elképesztően merész betörését hajtotta végre több év alatt - derül ki az olasz ügyészek által az elmúlt napokban nyilvánosságra hozott 518 oldalas bírósági dokumentumban részletezett vádakból. Calamucci - aki korábban azzal dicsekedett, hogy az Anonymous hacktivista kollektívával együtt behatolt a Pentagonba - a nyomozók által rögzített lehallgatási jegyzőkönyvek szerint fiatal szoftvermérnökök egy csapatát vezette, akik adatbázisokat hoztak létre és tartottak fenn a belügyminisztérium számára. Éjszaka azonban, amikor a szerverek forgalma elcsendesedett, a csoport több ezer olasz, köztük Sergio Mattarella elnök és Matteo Renzi volt miniszterelnök magánadatainak tömkelegét töltötte le.

A biztonsági rés nemzeti botránnyá vált, amely megrázta a politikai intézményrendszert és zavarba hozta a kormányt, amely parlamenti vizsgálatot és a biztonsági gyakorlatok felülvizsgálatát követeli. "Keserű vagyok, fáj nekem és a családomnak” - mondta Renzi, a centrista Italia Viva párt vezetője. "Nem ez az első alkalom, hogy ilyesmi történik velem. De olaszként dühös vagyok, mert ez veszélyezteti a demokráciát és a magánéletet.” Eddig négy embert tartóztattak le és 60 ember ellen folyik nyomozás. A vádak között szerepel hackelésre való összeesküvés, korrupció, adatokhoz való illegális hozzáférés és szolgálati titok megsértése.

A betörést állítólag az Equalize nevű magánnyomozó cég végezte, amelyet Carmine Gallo volt vezető rendőrtiszt irányított Enrico Pazzali, a Fondazione Fiera Milano olasz vásár- és konferencia-üzemeltető cég elnöke égisze alatt. Az Equalize egy számítógépes vírus segítségével - amely lehetővé tette számára a szerverek távoli irányítását, valamint belső informátorok segítségével - jutott be a kormányzati adatbázisokba. Az egyik kompromittált adatbázis a gyanús pénzügyi tevékenységeket rögzítette, egy másik a magánbanki tranzakciókat követte nyomon, egy harmadik pedig a rendőrségi nyomozásoknak adott otthont. A lehallgatások során Calamucci, aki az Equalize-nak dolgozott, állítólag azzal dicsekedett, hogy 800 000 ember adatait törte fel.

Az adatokat aztán legalább 2019-től idén márciusig eladták ügyfeleknek, vagy vállalkozók és politikusok zsarolására használták fel - áll az igazságügyi dokumentumban. A csoport a feltételezések szerint több mint 3,1 millió euró bevételre tett szert. A dokumentumokból kiderül, hogy a szervezet tagjai gyakran dicsekedtek azzal, hogy képesek beavatkozni bűnügyi nyomozásokba és a bírósági eljárásokba, és legfőbb vevőik igen magas rangú személyek voltak. A négy elfogott személyt házi őrizetbe helyezték, köztük Gallót, Calamuccit, Massimiliano Camponovo magánnyomozót és Giulio Cornellit, egy műszaki és biztonsági cég tulajdonosát.

Az ügy „elfogadhatatlan” és „bűncselekmény” - mondta Antonio Tajani külügyminiszter vasárnap. "Az emberek magánéletének kikémlelése, majd az információk gazdasági vagy politikai célokra való felhasználása veszélyezteti a demokráciát”. Ignazio La Russa, a szenátus elnöke, a Meloni vezette jobboldali Testvérek Olaszországért párt tagja is a hackertámadások áldozatai között volt. Az X-en azt mondta, hogy „megdöbbenéssel” és „undorral” fogadta azokat az állításokat, amelyek szerint őt és fiait megfigyelték.

Az ellenzék parlamenti vizsgálatot követel, és azt akarja, hogy Giorgia Meloni miniszterelnök adjon magyarázatot a törvényhozás előtt a biztonsági résre, tekintettel arra, hogy az információkat a belügyminisztériumból lopták el, amely a rendkívül érzékeny adatokat őrzi. "Tudni akarjuk, hogy van-e, és ha van, milyen mértékben érintettek az államapparátus egyes részei” - mondta Francesco Boccia és Chiara Braga a Demokraták párttól az olasz médiával megosztott nyilatkozatában. Meloni saját pártja, az Olasz Testvérek új jogszabályokat és szigorúbb büntetéseket követelt a hackertámadások miatt. Az olasz adatvédelmi hatóság szintén közleményt adott ki, amelyben közölte, hogy munkacsoportot indít a nemzeti adatbázisok biztonságának vizsgálatára. Antonio Tajani külügyminiszter közölte, hogy megbízott egy csapatot a nagykövetségek és a minisztériumának biztosításával. Figyelmeztetett, hogy „az információkat ellenségeink felhasználhatják”.

Pazzali ügyvédje azt mondta, hogy ügyfele be kívánja bizonyítani, hogy semmi köze az állítólagos eseményekhez.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!