Gyurkity Péter

10 megabites műholdas elérést ígér egy francia cég

A Tooway nevű cég egy új műhold révén nemcsak az Egyesült Királyság teljes területét, hanem Európa nagy részét is lefedné szolgáltatásával, amely 10 Mbps-os sebességet nyújt - játékosoknak nem ajánlják a platformot.

A Tooway a napokban jelezte, hogy a meglévő műhold mellett hamarosan egy újabb eszközre építve bővítik szolgáltatásukat, amelynek révén az eddiginél nagyobb sebességet és megbízhatóságot nyújthatnak előfizetőiknek, mi több, bizonyos, a késleltetésre (network latency) igen érzékeny szolgáltatásokat is támogatni fognak.

A hírről elsőként brit internetes lapok számoltak be, kiemelve, hogy ezzel a szigetország teljes területét lefedik, mégpedig olyan sebességet nyújtó platformmal, amely eddig inkább az ADSL2+ elérésekre volt jellemző. A fix vezetékes kapcsolatokkal ellentétben a fenti szolgáltatáshoz egy vevőegységre van szükségünk (ennek ára 400 font, azaz mintegy 130 ezer forint), ezt követően azonban a havidíj már nem jelent nagy kiadást (30 font, vagyis 10 ezer forint). A cég 250, illetve 600 ms-os késleltetést ígér saját hálózatán, amely kedvezőnek éppenséggel nem mondható, de a 36 ezer km magasságban, fix pozícióban lévő műholdak esetében ebbe bele kell nyugodnunk.

A Tooway egyben arra is ígéretet tett, hogy a megoldással akár IPTV, illetve VoIP szolgáltatásokat is igénybe vehetünk, amelyek eddig többnyire kimaradtak a műholdas elérések hatóköréből. Az online játékokat azonban továbbra is hanyagolniuk kell majd az előfizetőknek, hiszen ezek esetében már túlságosan zavaró lenne a viszonylag nagy késleltetés. Az új műholdat 2010 harmadik negyedében indítják majd útjára, vagyis a szolgáltatás kiépítését is ekkor kezdik majd meg.

A cég honlapján jól látható, hogy nemcsak az Egyesült Királyságot, hanem Törökországtól Írországig számos régiót lefednek majd - hazánk és közvetlen szomszédaink (Ukrajna kivételével) azonban nem találhatók meg a listán.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Epikurosz #18
    Azért ez a fénysebességes korlát bebacik mindenféle kommunikációnak.
  • rolandi350 #17
    Aha szóval így...
    Most már nekem is világosabb
  • kvp #16
    A hagyomanyos digitalis tv jel nem tartalmaz ketiranyu kommunikaciot. Ha adatvesztes van, akkor az adott csomag nem jon meg. Ekkor a kep egy kis resze serul. (kockasodik) Ha minden csomag elveszik, akkor az egesz kep eltunik. Nincs ujrakuldes, ha valami nem jon meg akkor arra nem var senki es nem is kuldi ujra senki. A muhold nem is tud rola, hogy valakinehez nem ert oda a jel. Van egy minimalis hibajavitas, ami ugy nez ki, hogy biztos ami biztos tobbszor kuldik el az adatokat, igy ha a tobb probalkozasbol egyszer odaer, akkor mar jo. A digi tv eseten a gond az, hogy gyengebb a jel, ezert mar sokkal kisebb zavar hatasara is elveszik par csomag.

    A kesleltetes csak a ketiranyu adasoknal fontos, ilyen pl. a muholdas videotelefonalas, ami a fenti technikanak a keskenysavu valtozata. A cnn elso rendszerei 64 kbittel (8 KB/sec) mukodtek. A savszelesseg javithato, de a kesleltetes nem lesz alacsonyabb.

    Tehat a hagyomanyos muholdas tv eseten csak az szamit, hogy milyen eros a jel es hanyszoros a redundancia. Ketiranyu kommunikacio eseten erre jon ra meg a tcp rendszer ujrakuldesi algoritmusabol kovetkezo lassulas (http), de udp alapu kommunikacio (voip) eseten ez nem ervenyesul.
  • szlovákiai hun #15
    Értem, akkor így roland és killer állítása alapján is az lehet a baj a DIGI-él, hogy sokszor rossz időben elveszik a jel, mert legyengül, a UPC-re azt mondják, hogy stabil, öcséméknek van DIGI, de sokszor elszokott menni a jel.
  • rolandi350 #14
    Bár nekem nincs digitális műholdvevőm de lehet következtetni....
    Ha előszokott fordulni annál hogy van kép hang de néha nem tiszta a kép és a hang akkor nem tud visszaküldeni. Tehát nincs latency.
    Mert ha lenne addig küldené fel míg nem érkezne meg helyesen és sose lenne olyan hogy nem tiszta a kép...
    De viszont ha a úgy van hogy vagy van adás 100%-osan vagy egyáltalán nincs akkor viszont van latency csak más a baj.
    Arról meg hogy keves lenne a jel azt lehet elnyújtják a biteket annyira hogy lehet elég 50%-os jel 100%-os adás működtetésére.
    De szerintem én most itt 80%-ban jókora baromságokat mondtam :D de kitudja ha valaki igen akkor világosítson fel.
  • KillerBee #13
    "hogyan küldik a műholdnak azt a jelet amit sugároznia kell a célvégpontok felé, valahonnan a földről indul az adatfolyam,"

    Csak nem mindegy, hogy egyetlen uplink állomás küldi-e a szórandó műsort a műholdnak jó nagy teljesítménnyel vagy szerencsétlen műholdnak alkalmasint több százezer néző dekóderével kell(ene) kommunikálnia. Azt azért tudd, hogy a műholdas dekódereknél nincs visszairányú kapcsolat - hasonlóan ahhoz, hogy a teletextnél sem kommunikálsz az adóval, hanem megvárod azt az oldalt, amelyikre kíváncsi vagy.
  • szlovákiai hun #12
    "hogy a műholdvevő, ahogy a nevében is benne van csak venni tudja a jelet, az interneteléréshez viszont kétirányú kapcsolat kell,"
    ,
    Ácsi, egy pillére, akkor viszont felvetődik a kérdés, hogy hogyan küldik a műholdnak azt a jelet amit sugároznia kell a célvégpontok felé, valahonnan a földről indul az adatfolyam, nem fellövés előtt táplálják bele a műholdba, oszt csak azt fogja szórni, a műholdas tv dekóderek ios kommunikálnak a műholddal: ezt a csomagot megkaptam, ne küldd újra, ha nem küld a következőt....a tv dekóderekben is muszáj lennie "latencynek" különbben ugyan azt a pixelt küldené ki mindig. Lehet, hogy én nem értettem meg amit mondani akartál, csak felvetődött ez így bennem hirtelen, lehet én tudom rosszul.
  • KillerBee #11
    "Ha az akkor meg szar a megfogalmazás hogy "vevőegység"."

    Szar bizony, de azt már megszokhattad volna, hogy a magyarított cikkekből igen lényeges részeket hagynak ki a "szerzők". Bár jelen esetben még a forrás (http://www.tooway.com/tooway-service.html) elolvasása sem lett volna szükséges, mert a cég nevében benne van az, hogy kétirányú: Tooway, amit a pontosan ugyanígy ejtendő two-way (kétirányú) szó levédhető írásmódja.

    Pedig lehetne akár jó is, csak több LEO vagy max. párezer km magasan keringő műhold kellene hozzá.
  • Exi #10
    Azt az apróságot is elfelejtik megemlíteni, hogy a műholdvevő, ahogy a nevében is benne van csak venni tudja a jelet, az interneteléréshez viszont kétirányú kapcsolat kell, tehát a paraszt vagy telepít műholdadót a kertbe vagy rendelkezésre kell álljon egy más jellegű adatcsatorna, pl vezetékes telefon vagy gprs stb az upload részére. Bár mégegyszer elolvasva... 400 font a végberendezés... ez most akkor adó-vevő? Ha az akkor meg szar a megfogalmazás hogy "vevőegység". Volt egyébként ilyen jellegű szolgáltatás már nálunk is, az elsők között voltam akik használták mert felénk nem volt akkor még adsl, hát nem kicsit volt szar. Letöltésre ok, pillanatok alatt legugrott rajta az 5cds linux disztrib (asszem 20M körül volt a lefele a sáv) de a ping ritkán volt 2000 alatt...
  • Sadun Tryst #9
    az lesz, mint amikor a híradóban látjuk a műholdas kapcsolatos beszélgetéseket. Erős Antónia kérdez valamit, szerencsétlen riporter meg vagy 6-7 másodpercig csak néz ki a fejéből, mert még mindig nem jutott hozzá el az üzenet.
    így meg a skype mondjuk elég vicces lenne.
    -halassz? hallod, hallasz?
    és ezt még elmondod 7szer mire érkezik a válasz.
    -igen, fejezd már be, igen, fejezd már be, nem hallod?

    szvsz elég felejtős a szolgáltatás...