Berta Sándor

Blu-ray: három év sikertelenség

Az idei Consumer Eelectronics Show (CES) egyik legnagyobb vesztesének talán a Blu-ray Disc Association (BDA) számít. A DVD utódformátumának kikiáltott szabvány ugyanis hiába van jelen már 3 éve a piacon, jelenleg mindössze 8 százalék alatti piaci részesedést tud felmutatni.

Egy évvel ezelőtt még a Blu-ray Disc volt a CES nagy attrakciója, mivel sikerült végérvényesen maga mögé utasítania a HD-DVD-t. Mindez azt jelentette, hogy sikerült áttörést elérnie és elvileg semmi sem állt a formátum útjában. Az élet azonban ezúttal is közbe szólt. "Az új szabvány 2006 júniusi amerikai bevezetése óta eddig összesen 10,7 millió lejátszót adtak el. Ezzel a DVD-nél sikeresebb starton vagyunk túl" - jelentette ki Andy Parsons, a Blu-ray Disc Association (BDA) elnöke. Hiába azonban a biztató kezdet, a forgalmi adatok teljesen mást mutatnak. A 8 százalék alatti piaci részesedés az első évben még elment volna, azonban 3 év után finoman szólva sem túl hízelgő a BDA számára.


Még rosszabb a helyzet a számítógépek esetében. Tavaly ugyanis csupán százból kevesebb, mint egy PC-ben volt Blu-ray meghajtó. A hollywoodi stúdiók eddig kereken 1100 filmet jelentettek meg az új adathordozón. A Batman - A sötét lovag Blu-ray kiadásából világszerte több mint egymilliót adtak el. Azonban ez az áttörő sikerhez még édeskevés. A legnagyobb problémát még mindig a magas árak jelentik. Ugyan már jelenleg is kaphatók filmek 10-15 dollárért, azonban egy lejátszó még mindig átlagosan 200 euróba kerül.

Andy Griffith, a Samsung nagy-britanniai leányvállalatának szórakoztató elektronikai részlegvezetője nem véletlenül nyilatkozott úgy tavaly ősszel, hogy: "a Blu-ray-nek öt éve maradt, tíz évet már nem adok neki". Laurie Fincham, a THX tudományos vezetője szintén úgy véli, hogy a Blu-ray számára már túl késő van és a jövő egyértelműen a flashmemória-alapú adattárolóké.A legnagyobb konkurenciát ráadásul nem is a boltban kapható, hanem a virtuális szolgáltatások, például a video on demand jelentik. Ezek a vélemények azonban nem tántorítják el céljaiktól a gyártókat. A Sony például tavaly december közepén jelezte, hogy 30 millió euróval fejleszti salzburgi üzemét.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • _Atti_ #77
    lehet nem is lesz..így igaz maradhat az állítása:D
  • dez #76
    Áhh, hagyd, semmivel sem lehet meggyőzni, még a nagyképernyős HD-s tévéjén is inkább XviD-et néz (tényleg), mert a család szerint alig van különbség. (Hány méterről azt nem tudom.)

    Aztán majd ha 5-6 év múlva valaki felhozza ezt a topikot, nicket válthat. :P
  • smaszi #75
    Akkor nézd továbbra is VHS, esetleg Beta videókazikon a kedvenc filmjeid...
    Most őszintén! Nem jobb, élvezetesebb egy éles részletgazdag képpel megáldott filmet nézni, mint egy agyontömörített jobb esetben csak homályos, netán életlen képpel?! Nem értelek téged. Ha neked jó az ami van, attól még másnak lehet, h. kicsit többre, szebbre van igénye... Ha megállunk a fejlődésben, pedig fejlődhetnék, akkor mi értelme van az egésznek? Ha van egy új, jobb megoldás, miért ne használjuk azt?
  • cateran #74
    Még mindig azt mondom, hogy bla-bla...olyan mintha színházban a díszletet figyelnéd a színészek helyett..persze javallott díszlet,de azért nem az a lényeg!
    Triviális kapcsolat-HD: fejlettebb látványvilág...hol jön ez ki elsősorban: a látványon alapuló dolgoknál...vagyis akció,kosztümös filmben tuti,de verbális dolgokra épülő filmnél (pl bizonyos vígjátékok)már igencsak veszít a jelentőségéből:)
  • dez #73
    Jahh, és mellesleg ezáltal az adott helyszín vagy szituáció hangulata is sokkal jobban átjön.

    ps. muris lesz ezeket a hsz-eket 5-6 év múlva olvasgatni. :P
  • dez #72
    Talán mert a nagy képernyőn szar a kis felbontású kép?

    De mellesleg kisebb képernyőn sem csak az akciófilmek jobbak HD-ban. A fényképszerű, részletgazdag kép sokkal közelebb hoz bármit. Elmosódott pacák helyett felismerhetőek lesznek a környezet korabeli tárgyai, korabeli ruhák anyaga és mintája, és a szereplők sem csak elmosódott bábok lesznek.
  • dez #71
    User error. Vagy te nem voltál képes beizzítani a deinterlacert, vagy az anyag készítője szúrta el.
  • dez #70
    Mielőtt ilyen stílusban kezdenéd osztani az észt, kaparj össze még egy kicsit.

    1.a. Szerinted a flash-memóriák, és erre alapuló termékek kifejlesztése ingyen van?
    1.b. A Sony egymagában a legnagyobb BD gyártósor-gyártó, műsoros BD-lemez gyártó, és BD filmkiadó. Így saját magának nem fog prémiumárakat szabni.
    2. Attól nem lesz kapásból olcsóbb a flash-memória gyártása, ha születne egy közös interface-szabvány.
    3. A flashmemória nem RAM.
    4. Tök mindegy, hogy egyenként másolják rá az anyagot, vagy párhuzamosan több ezerre. Utóbbi annyival több helyet is foglal.
  • ziipp #69
    No igen, de akkor fogod az x264-es filmed, átkonvertálod XviD-re, majd kiírod DVD-re? Közben elveszik a HD minőség. Akkor meg mi értelme erőlködni vele?
  • Sanyix #68
    de az xvidet igen, sd-ben lehet arra több filmet írni. ami nem tud xvidet sem, a kukában a helye.