Gyurkity Péter

AMD: elkészültek a 45 nanométeres Opteronok

Az AMD végre bemutatta saját 45 nm-es generációjának első példányait. A drezdai üzemekben eközben már a 32 nm-es csíkszélesség alkalmazására készülnek, a grafikus chipeknél pedig közelítenek az nVidiához.

A cég által közzétett hivatalos bejelentésből kiderül, hogy elkészültek az első 45 nanométeren gyártott Opteron chipek, ezzel pedig az AMD is megkezdte a generációváltást. Erre igencsak nagy szükség volt, hiszen az Intel már javában terjeszti saját megoldásait, nagyobb kapacitására és biztos anyagi háttérre támaszkodva megelőzve riválisát. Az AMD azonban nem hagyja magát - lássuk, mit is nevez a cég a jelenlegi legjobb választásnak a szerverek szegmensében.

A csíkszélesség leszorítása két fontos területen jelent előrelépést: egyrészt sikerül némileg leszorítani a fogyasztást, másrészt pedig lehetőség kínálkozik a fogyasztás-teljesítmény mutatók javítására. Az AMD mindkét szempontot illetően magabiztosnak tűnik: az új Opteronok 75 wattos étvággyal érkeznek, órajelük 2,3 és 2,7 GHz között mozog, harmadszintű gyorsítótáruk immár 6 MB-os, a beépített memóriavezérlő pedig továbbra is a 800 MHz-es DDR2 modulokat támogatja. A cég szerint a mostani debütálás legalább olyan fontos, mint az első ikermagos x86 szerverchipek négy évvel ezelőtti bemutatkozása - meglátjuk, hogy a 377 és 2149 dollár közötti áron megjelenő chipekre milyen igény mutatkozik majd.


Az asztali vonalon a tervek szerint 2009 első negyedében érkeznek majd az első példányok, a bemutató alatt pedig elhangzott a Phenom II név - nagy valószínűséggel ezt a nevet kapják majd a Dragon család tagjai. A héten azonban egy másik sajtótájékoztatóra is sor került, mégpedig Münchenben, ahol elhangzott, hogy a drezdai Fab36 és Fab38 (az egykori Fab30) immár a 32 nanométeres generáció megjelenésére készül fel. Ez a két gyártósor a szétválás eredményeként létrejövő új cég részeként dolgozik majd tovább a jövőben, az Advanced Technology Investment Company (ATIC) többségi tulajdonába kerülő leány pedig elsősorban az AMD-nek gyárt majd központi processzorokat és grafikus chipeket. Jelenleg a 45 nm-es csíkszélesség tömeges alkalmazására állítják át az üzemeket, jövő év végére azonban készen akarnak állni az újabb generáció fogadására.

A Jon Peddie Research (JPR) ezalatt a grafikus kártyák piacán mérte fel az aktuális helyzetet és azt találta, hogy az AMD/ATI feljövőben van, nyilván a Radeon HD 4000 család sikereinek köszönhetően. A teljes GPU piacot tekintve ugyan még mindig jelentős a különbség a három gyártó között, a különálló grafikus kártyáknál azonban az AMD immár 40 százalékot birtokol, 5 százalékot javítva a korábbi negyedévben elért eredményén.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Max7 #17
    Akit érdekel a téma azt a hagymától a hajszál végéig érdekli akit meg nem az meg nem fogja erőltetni magát hogy elolvassa (engem se érdekel a békák párzása, ha ilyen cikk jelenne meg tőlem leírhatnák a kis békától a kis békáig terjedő időszakot)
  • dez #16
    Valószínű úgy gondolják, ha túl sok technikai részletet írnak, mások menekülnek el. És ebben talán igazuk is van.
  • Max7 #15
    Na ez így összességében egész jó lett volna de most az sg-nek az a célja hogy itt maradjak vagy elmászkáljak másfelé infokat szerezni?
  • dez #14
    Ja igen, a L1 és L2 magonként értendő, a L3 közös.
  • dez #13
    Ja, és a cache-ek:

    Shanghai:
    L1: 128 kB (2x64 kB)
    L2: 512 kB
    L3: 6 MB

    Nehalem (legalábbis Core i7):
    L1: 64 kB (2x32 kB)
    L2: 256 kB
    L3: 8 MB
  • dez #12
    Az ilyen hírek többsége itt is és máshol is tükörfordítás szokott lenni. Bár szerintem most éppen nem az, és ehhez képest hitelesnek mondható. [Mondjuk a memóriavezérlő szerver vonalon max. 667 MHz-et támogatott az előző generációnál.]

    Ha több részletre vagy kiváncsi, ott van a link a hírben a hivatalos sajtóanyagra.

    A foglalat a megszokott Socket 1207. Az önmagában hír lenne, ha új foglalatot vezetnének be. De már tudható is, hogy jövőre jelenik meg a Fiorano szerver-platform, valamilyen új foglalattal. (De emellett az újabb procik még jó ideig a régire is kijönnek.) A fő újdonsága a 4 HyperTransport vonal lesz, a mostani max. 3 helyett. Ezzel már 16-utas rendszer is építhető (egy Direct Connect konfigon belül). Vagy még gyorsabb 2-4-8 utas.

    Apropó, gyorsabb: a jövő év elején kijönnek olyan lapok is, amik még Socket 1207-esek, a procik között cHT3.0-ás HT kapcsolat lehet.

    Alkalmazható alaplapok tekintetében ajánlom ezt a ph!-s cikket, már ami a Tyant illeti (ami a szerver-lapok egyik fő szállítója a kevés közül): link

    Szerver fronton megszokott, hogy jelentős árkülönbözetet jelent néhányszáz MHz. (Mondjuk ezt az Intel Core i7-nél is megfigyelheted, pedig az asztali proci.)
  • Max7 #11
    Én érzem csak úgy hogy a cikk írója megkapta valakitől az amd híreinek a linkjét és ide fordított magyarra pár sort?

    Érdekelt volna pl. a foglalata a procinak (ami elvileg adott) érdekelt volna a az L1 L2 memoriaméret (ami kis utánnajárással szintén adott) pl hogy mely alaplap tipusok specifikálodnak rá vagy melyiknél lesz elég egy biosupdate...

    vagy pl el lehetett volna csámcsogni azon is hogy 300mhz-vel jobb teljesítményű proci mi a fenéért kerül 1000$ azaz ~ 200.000ft-tal többe...

    szerintem ez most egy picit hanyag cikk!
  • arty #10
    megértem, hogy az AMD is beállt a kamu-tdp sorba, de nem örülök :(
  • dez #9
    (Az utolsó megjegyzés nem kimondottan erre a cikkre vonatkozott.)
  • Vanek úr #8
    Az előző hozzászólásomban emlegetett ACP-s pdf-ben benne vannak az osztályok is:
    HE procik: 55W ACP - 79W TDP
    'Alap' procik: 75W ACP - 115W TDP
    SE procik: 105W ACP - 137W TDP