Gyurkity Péter

Az AMD őszi útiterve

Felbukkant az interneten az AMD által az ősszel piacra dobandó újdonságok listája, miközben folytatódnak a pletykák a cég átszervezéséről. Az Intel háza tájáról az ikermagos Atom képe szivárgott ki.

A két processzorgyártót illetően a hétvége sem telt eseménytelenül, hiszen folyamatosan futottak be a kisebb-nagyobb információmorzsák a várható újdonságokról. Az AMD részéről a részletes őszi és téli útitervet vehetjük szemügyre, amelyből kiderül, hogy pontosan milyen chipeket mutatnak be az év hátralévő részében. Ezek között több sorozat példányait is megtaláljuk.

A sort október 8-án nyitják meg, mégpedig az ikermagos Athlon X2 5050e (Brisbane mag) processzorral, amely 2,6 GHz-en fut, fogyasztása pedig 45 watt - ezzel egy időben bukkan fel a hárommagos (Toliman) Phenom X3 8850, 2,5 GHz-es órajelen, 95 wattos fogyasztással. Novemberben több fontos fejlesztés megjelenése várható, ezek közül azonban az UVC (Ultra-Value Client) jelölésű változatok kizárólag az OEM-partnerek számára készülnek. Nekünk felhasználóknak marad a Lima magra épülő Athlon 2650e 1,6 GHz-en, 15 wattos étvággyal, míg az ikermagos Athlon X2 3250e órajele 1,5 GHz, fogyasztása pedig 22 watt lesz. Az igazi áttörés decemberben jön, mégpedig a három- és négymagos Phenom chipek révén, amelyek órajele 2,5 és 3 GHz között mozog, fogyasztásuk pedig 95 és 125 watt közötti. Ezek már 45 nanométeren készülnek, kereskedelmi forgalomban azonban csak január 8-án jelennek meg.


Tovább folytatódnak a pletykák az cég komoly átszervezéséről, itt lehetőségként már felmerült a processzorgyártó részleg, vagyis a gyártósorok kiszervezése, egy új leányvállalat létrehozása. Egyes elemzők korábban két hétben határozták meg a határidőt, ezt azonban az AMD illetékese cáfolta, amikor figyelmeztetett, hogy ne várjanak tőle sürgős telefonhívást ezen idő alatt. Ezzel sokak szerint azt jelezte, hogy a pletykának van némi valóságtartalma, de egyrészt az időintervallum, másrészt pedig a fontosabb részletek nem stimmelnek - ezek közül jó néhány nyilván még a tárgyalóasztalnál sem rajzolódott ki. Kíváncsian várjuk a cég háza tájáról érkező további híreket.

Ezalatt az Intel is szolgált némi újdonsággal, igaz ezt nem jószántából tette, hiszen kiszivárgott részletekről van szó. Megjelent ugyanis az első kép az ikermagos Atom chipről, amelyen jól látható a különleges felépítés. Az Atom 330 1 MB másodszintű gyorsítótárat, 533 MHz-es FSB-t, valamint 1,6 GHz-es órajelet kapott. Megjelenése az év vége felé várható.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sanyix #17
    hát pedig a hd2900 és a 3870 között van nem kevés különbség... nem csak teljesítményben.
  • arty #16
    "Persze a prociknál nem olyan látványos az innováció mint a videokártyáknál. "

    a geforce8->9 pl mekkora innovácio volt :D
    vagy a HD2900->3870 :D
  • dez #15
    Jahh, még a végén valami lesúlytót látsz... :P
  • who am I 7 #14
    Én már elvből/tapasztalatból nem nyitom meg dez linkjeit..fölösleges
  • who am I 7 #13
    Miről beszélsz maki?Azóta is a GT_m van és tökéletesen megvagyok elégedve vele és bármennyire is fáj, nem fogok holmi csimpicsumpi 0.01%ban használt dx10.12131431 miatt pénzt kiadni mostmár hihi, főleg, h nem vagyok vérgémer..majd max jövőre..az aktuális gyorsabbat függetlenül, hupilila felhők nélkül...
  • dez #12
    "fura egy teszt, ahol az x2 5000+ 10%-al ráver a c2d 6320-ra, miközben a szebb napokat látott x2 3800+ és a dualcore 2160 közt kb 2% se áll az intel javára."

    Mi ebben a fura? Első esetben kb. másfélszeres órajeltöbblet van, másodikban meg csak ~10%-os, továbbá az E2x00-ekben alig van cache, ami sokat számít 3D renderingben. De egyébként én főleg a 2. oldali játéktesztre gondoltam.

    "A clock-for-clockot az L3 cache nyomja meg tudtommal."

    Ez így nem igaz. Ez is számít (bár néha inkább negatívan, a memóriaelérési idő növelése miatt), de a magok között is van bőven különbség, pl. a SIMD egységek 2x szélesebbek, stb.
  • Aspirin #11
    Nem is tudom... fura egy teszt, ahol az x2 5000+ 10%-al ráver a c2d 6320-ra, miközben a szebb napokat látott x2 3800+ és a dualcore 2160 közt kb 2% se áll az intel javára.
    A clock-for-clockot az L3 cache nyomja meg tudtommal.
    Persze a prociknál nem olyan látványos az innováció mint a videokártyáknál.
  • dez #10
    Ezt a hülyeséget már a másik topikban is benyögted, de szerintem utána vissza se néztél, pedig nem ártana...
  • Sanyix #9
    és azt az eget rengető sötét baromságot kitől hallottad hogy eddig nem működtek megbízhatóan? (úgy cirka 12 éve)
  • tomcsa4 #8
    Én azt olvastam 2 hónapja, hogy a TSMC-nek bízzák a gyártás egy részét. (Félvezetőgyártó, szállít többek között az AMD-nek, Intelnek és nVidianak is.)

    Nem kel lenézni ezeket a Phenom X3-asokat. Csak nem Cinebench 2003-al kellene letesztelni (kb olyan, mint HD 3870-en Quake 3, azaz értelmetlen). Játékra minél magasabb órajelen futó Athlon X2 vagy Intel, munkára meg Phenom. Annak semmi értelme, hogy 20 sec-cel hamarabb tömöríti a videót, de mellette használhatatlan a gép.