Gyurkity Péter

EU: kapcsoljuk ki az MP3-lejátszókat!

Az Európai Bizottság a halláskárosultak számának megugrásától tart, amit az új és az eddiginél hangosabb MP3-lejátszók elterjedésének köszönhetünk majd. Szerintük mértéket kell tartani a zenehallgatásban (is).

A testület által megrendelt kutatás riasztó jóslattal igazolta az illetékesek aggodalmait. Az Európai Unió területén belül 50-100 millió közé tehető azon állampolgárok (többnyire persze fiatalok) száma, akik naponta rendszeresen több órán keresztül hallgatnak zenét az új és divatos hordozható lejátszókon. Amennyiben ez heti 5 óra fölé megy, a szokás nagyon is káros hatással lehet egészségünkre, az eredményre azonban csak évek múltán derül majd fény, amikor már túl késő lesz.

Tekintettel arra, hogy a bizottság becslése szerint az elmúlt négy évben 184 és 246 millió között adtak el a kontinensen hordozható zenelejátszókat (amelyekből 124-165 millió darab lehetett MP3-lejátszó), a trend óriási méretekben befolyásolhatja az európaiak egészségi állapotát. Ha szokássá válik, hogy hetente több mint 5 órán keresztül minimum 89 decibel erejű zenét hallgatunk, ezzel máris meghaladtuk a munkahelyen előírt egészségügyi határvonalat. Az igazán veszélyeztetett kategóriába a vásárlók nagyjából 10 százaléka tartozik, amely kedvező esetben is minimum 10 millió embert jelent az Unió területén belül.

Hosszú távon mindez halláskárosodáshoz vezethet, amit éppen a jelenlegi fiatalabb korosztályok fognak megsínyleni. Ennek erőssége persze attól függ, hogy mennyire engedünk szokásainknak, vagyis milyen hosszan és milyen hangerőn hallgatunk zenét. A kutatók szerint nagy hangerő és heti többszöri, hosszabb ideig tartó "kikapcsolódás" esetén akár már 5 éven belül is teljes lehet a kár, vagyis viszonylag rövid idő alatt elveszíthetjük hallásunkat. A zenelejátszásra szintén alkalmas mobiltelefonok természetesen ugyanebbe a kategóriába tartoznak, ezek gyors elterjedése pedig szükségessé teszi a felvilágosítást, a vásárlók emlékeztetését a potenciális veszélyekre.

Arra jelenleg nincs esély, hogy a kontinensen csökkenjen az említett készülékek forgalma - a megoldást így kizárólag a figyelem felkeltése, a vásárlók "nevelése" jelentheti.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Molnibalage #70
    Igen, kéne! Nekem 0,75-ös szemüveg nélkül fél nap olyan szamfáradtásot okoz, hogy az már szó szerint fáj. Az agyam is megérzi. 0,75-1 dioptriás hiba esetén szemüveg nélkül vezetni felelőtlenség.

    0,75-ös dioptriás rossze szemmel egy rendszám már olvashatatlan 15 méterről és az útjelző táblák sem olvashatók le időben!
  • Fbn Lx #69
    nekem most 1.5-ös van, de ha nincs rajtam fél óráig és hozzászokik a szemem, csak akkor veszem észre hogy hiányzik ha valami távolit kéne leolvasni...
    amíg 1-es volt, addig nem is hordtam szemüveget. Most már bánom, mert lehet nem romlott volna tovább -.-
  • Fbn Lx #68
    ez még mindig nagyon jó arány.
    egyrészt a 0.75-ös szinte semmi, tökéletesen lehet élni úgy szemüveg nélkül.
    másrészt meg világos, hogy 10-ből heten jobban láttak, a másik három is csak azért nem, mert az ő szemükön nem segített a tengely olyan irányú korrigációja, ami neked pont jó.
    Szinte MINDENKI élesebben lát egy gyenge szemüveggel, mint anélkül. teljesen jó szemű emberek, akik leolvassák a legkisebb számot is a táblán, mondták már, hogy jé, ezzel élesebben látok.
    ennyi erővel mindenkinek szemüveget kéne hordania.
  • Molnibalage #67
    Az alkotmány valóban nem tiltja, hogy barom legyen valaki...
  • Molnibalage #66
    Na ez a másik. A sok süket ember miatt lesz jó sok közlekedési baleset. Az emberek nagy része nem is tudja, hogy rosszul lát. 6 éve odaadtam a 0,75 dioptriás szemüvegemet a cimboráimnak és 10 emberből 7 (!!) jobban látott vele. És ől így élnek. Na, ha valaki egyszerre lát rosszul és még nem is hall az már elég gáz...
  • Tetsuo #65
    hm
  • Fbn Lx #64
    meglepő mondón attól függ főképp, hogy mennyire élvezed zenét, amit hallgatsz.
    ha csak ülsz, és nézel ki a fejedből, a zenét meg azért hallgatod, hogy ne unatkozz a buszon, akkor azt ALAPZAJnak hívják. Ami káros.
    ha élvezed a zenét, bólogatsz, dobolsz a lábaddal, és túrod a hangerőt, mert kellemes a zene, akkor az agyad talán nem úgy fogja felfogni, mint zörej, ami ellen védekezni kell.
    másrészt meg minden stílusú zenére máshogy reagálunk, nem csak az számít, hogy milyen hangosan, hanem hogy milyet. az elektronikus zene hosszútávon jobban károsít, míg a klasszikus zene szinte hegyezi a fület az apró részletekre, még akkor is, ha hangosan hallgatod.
    zajnak nem szabad kitenni magad, zenének lehet.
  • 5c0rp330n #63
    ennél idiótább, degeneráltabb ötletet ki sem lehetne találni. de "szerencsére" megtették már helyetted a franciák, pontosan miattuk volt botrány rengeteg európai mp3 lejátszónál, hogy lekorlátozták egy csomó lejátszó hangerejét a béka segge alá, és teljesen kussban, maximumon is alig nyöszörgött belőle kifelé valami hang. nekik halvány fingjuk, nincs és nem is lehet róla, hogy te milyen fülessel használod vagy fülessel használod-e, és nem éppen egy hangberendezéssel, ezért aztán az a lekorlátozott kis szar hang az egyik fülessel 3 másodperc alatt megsüketíthet, rákötöd egy hifi-re és egy hangot nem hallasz. innentől kezdve teljesen felesleges és idegölő volt ez a korlátozás, rengetegen önmagában ezért vissza is vitték a lejátszójukat azonnal, ilyen szart ne is akarjanak eladni senkinek. ez nem megoldás. ez legalább akkora hülyeség, mintha betiltanák a kést, mert ölni is lehet vele. akkor tiltsák be az életet is, mert egy vírus, ami minden esetben halállal végződik. szánalmas.
  • 5c0rp330n #62
    így viszont igaz lehet, valami fülvédőt biztosíthatnának, mert hosszabbtávon az sem egézséges, az biztos.
  • Kferro #61
    Pár éve a munkahelyemen az egyik kollégámmal kipróbáltunk egy frekvenciagenerátort. Kiváncsiak voltunk, hogy milyen magasságú hangot hallunk még meg. Tudni kell, hogy egyidősek vagyunk (akkor is azok voltunk :) ) és a srác akkor kb. két éve rendszeresen walkmanezett, nem kis hangerővel.
    Elkezdtük feltekerni a frekvenciát, s jeleztük, hogy hol nem halljuk már. Az eredmény: a srác több, mint 1000 Hz-cel kevesebbet hallott meg.