Gyurkity Péter

Elkészült az ikermagos Intel Atom

Az Intel bejelentette, hogy elkészültek a netbook megoldásokban gyorsan slágertermékké vált Atom processzor ikermagos változatával, azonban arra figyelmeztetnek, hogy a fejlesztést nem ilyen készülékekbe szánják.

Az Atom 330 jelzéssel piacra kerülő chip elődjéhez hasonlóan 1,6 GHz-es órajelen fut, 45 nanométeren készül, immár két magot tartalmaz, illetve támogatja a 667 MHz-es DDR2 memóriát. Ami a fogyasztást illeti, továbbra is meglehetősen kedvező mutatókat vonultat fel az Intel fejlesztése, hiszen még a két maggal is mindössze 8 wattot igényel (a hivatalos adatok szerint). Mindez várhatóan nagy érdeklődést vált ki majd a gyártók részéről.

Jól jellemzi ezt az érdeklődést, hogy egyes cégek, mint például a brit Tranquil PC, már most rendeléseket vesz fel néhány megoldásra, amelyben a vadonatúj chip szerepel majd. A többiek nyilván a közvetlen előd processzorhoz hasonlóan elsősorban netbook és nettop készülékekben szerepeltetnék az új jövevényt, érdekes módon azonban az Intel most kifejezetten arra hívta fel a figyelmet, hogy ezen fejlesztéseket nem éppen ilyen mobil megoldásokba szánják. Minden bizonnyal azért szánták el magukat erre a kijelentésre, mert az AMD a lassan ősrégi Athlon processzorokkal mutatja meg az Atom valódi helyét (azaz gyakorlatilag lemossa a pályáról a chipeket teljesítményben), ami a jóval magasabb fogyasztás ellenére is komoly érv lehet.


Ez persze nyilván nem fogja visszatartani a netbook szegmens iránt érdeklődő laptopgyártókat, hiszen ha nekik megfelelt az egymagos változat is, nem kérdés, hogy az ikermagos példányokat még szívesebben fogadják. Ebben az ár is segíthet, hiszen ez az indulás pillanatában (ezer darabos megrendelés esetén) alig 40 dollár, amivel az Atom 330 az Intel legolcsóbb ikermagos chipje. A fejlesztés egyébként két változatban elérhető, egyrészt a 945GC Express chipkészlet részeként (amely integrált grafikus vezérlőt is magába foglal), illetve a Little Falls2 alaplapok komponenseként.

Nem kérdés tehát, hogy a netbook megoldások jó része tartalmazza majd a chipet - az viszont korántsem biztos, hogy ezek a megoldások meddig számítanak majd slágernek a vásárlók körében.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • KasztnerTokman #15
    :)
  • RealPhoenixx #14
    Dez: Vagy kevesebbet :)
  • dez #13
    Csak éppen az Atom kb. fele teljesítményt hoz egy azonos órajelű mai szokásos x86 procihoz képest...
  • Gerygrey #12
    Én 1.6-os gépen nem is olyan rég még játszottam akkor már viszonylag komoly játékokkal (Medal of Honor, Call of Duty 2-3 évvel ezelőtti verziói), photoshopban weboldalt dizányoltam, videót vágtam (persze nem Premiere meg After Effects színvonalú cuccokkal, de alapműveletekre bőven jó volt)

    Egy MSI Wind és az abban levő atom proci a népek 90%-ának elegendőnek kell, hogy legyen.
  • Carbuncle #11
    Viccelsz? Egy 1,6 GHz -s proci már csak lekvár, ha ezt otthoni célra használnád (szórakozáshoz)? Máskülönben már be is tervezték volna olyanokba.
    Ha teljesítmény kell, nem köthetsz kompromisszumot: akkor fizetni kell a villanyszámlát, meg hallgatni a Zalman -t (én is ezt teszem)!
  • AgentKis #10
    Ezeket asztali gépbe vajon szánják-e? Micsoda öröm lenne végre megszabadulni a procihűtő drága zajos szemetektől! Passzívhűtést a népnek!!!
  • AgentKis #9
    Megértelek, a full HD videó istenien néz ki egy 17"-es 1280*800-as képernyőn.
  • shabba #8
    Ezen elvárásnak akár az AMD Puma platformja, akár az Intel Centrino2 platformja meg tud felelni. A hatékony energia menedzsment a mobil processzoroknak mindig is a részét képezte.
  • Sanyix #7
    anus =asus meg még más is :)
  • torcipepe #6
    ugye ezt nem kérdezed komolyan??

    én ha egyszer lecserélem ősrégi 2.8-as masinámat, olyan laptopra szeretném, ami automatikusan állítja a teljesítményt és ezzel arányosan a fogyasztást. magyarul netezéshez ne égesse le a procit és ne merítse le az aksit 2 perc alatt, de ha akarom vigye a full-hd videót is.