Berta Sándor

Magasabb életszínvonalat biztosít a csúcstechnika

Az emberek többsége úgy véli: az e-mail és mobiltelefon egyértelműen javítottak az életszínvonalukon és sokkal jobban elérhetőbbé váltak általuk. A két technológia ráadásul a korábbinál sokkal rugalmasabbá is tette a felhasználókat - derült ki a BITKOM német szakmai szervezet által végzett felmérésből.

Ennek ellenére a legtöbben, a megkérdezettek 95 százaléka azt emelték ki, hogy az e-mailnek és a mobiltelefonnak köszönhetően korábbinál jóval biztonságosabb lett az életük. "A jelenleg elektronikus levelezést folytatók vagy mobilt használók közül jelenleg gyakorlatilag senki sem tudna ezekről lemondani" - szögezte le Prof. Dr. August-Wilhelm Scheer, a BITKOM elnöke. A válaszolók 64 százaléka viszont elismerte, hogy néha úgy érezte, elárasztják az információk. Különösen az idősebb korosztály tagjai nyilatkoztak így. Scheer szerint ennek elsősorban a televízió az oka, valamint az, hogy az emberek ma még nem tudják, hogyan kezeljék hatékonyan a rájuk zúduló információmennyiséget.

A 14 és 29 év közötti korosztály tagjainak 80, a 65 évnél idősebbeknek viszont csak az 58 százaléka szeretne mindig mobilon elérhető lenni. Az alkalmazottak közel 50 százaléka képes néhány órára lemondani a mobiltelefonjáról, 29 százalékuk ezt hosszabb ideig is meg tudná tenni. 39 százalékuk azonban azt mondta, hogy ha muszáj lenne, akkor sem tudna végleg megválni a készülékétől. Az SMS-ezésnél, illetve a mobilok használatánál érdekesség, hogy az embereknek csak a 76 százaléka hajlandó kikapcsolni a készülékét egy moziban vagy színházban az előadások alatt. Egy tárgyalás alatt a válaszadók csupán 24 százaléka némítja el teljesen a telefonját.

Elsősorban a cégeknél nagyon sokat segíthet az elektronikus levelezés hatékony megszervezése. A legtöbb vállalatnál ma már szinte mindent e-mailen bonyolítanak, telefon helyett elektronikusan szervezik a találkozókat és e-mailek csatolmányaként küldik az iratokat is. A BITKOM elnöke elmondta, hogy az elektronikus levelezésnek az az előnye, hogy gyorsabban és könnyebben férhetünk hozzá a fontos információkhoz. Azonban nem mindig ez a legmegfelelőbb út, a túl sok és haszontalan küldemény ugyanis elvonhatja a munkatársak figyelmét a valódi feladataikról.

Az alkalmazottak 54 százaléka azt szeretné, hogy ha a munkahelyén világos szabályok vonatkoznának a levelezésre, például, hogy mit lehet e-mailen intézni és mit nem, mit ajánlott inkább telefonon vagy személyesen megbeszélni. E-mail mentes munkahelyet azonban csak a megkérdezettek 37 százaléka szeretne. "Az még kérdéses, hogy a felhasználóknak az állandó elérhetőség segít vagy zavaró. Ez attól is függ, hogy valaki jól használja-e a digitális kommunikációt és hogyan viszonyul ezekhez az eszközökhöz, illetve technológiákhoz" - tette hozzá a szakember. Célszerű egyébként az e-maileket tömören megfogalmazni, a tárgymezőt mindig kitölteni, figyelni a megszólításokra és csak akkor írni, ha valóban úgy érezzük, szükséges.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Gabe Dearborne #11
    "A jelenleg elektronikus levelezést folytatók vagy mobilt használók közül jelenleg gyakorlatilag senki sem tudna ezekről lemondani".

    Na, akkor itt arról van szó, hogy nem is akarnék lemondani ezekről. Ne osszuk már a kétszer semmit, kérem. Modern világban élünk, ezek a lehetőségek, és aki nem használja ki őket, az úgy lemarad, mint a pinty.
  • roliika #10
    Nem. Ahol magasabb az életszínvonal, ott megengedhetik a csúcstechnikát.
  • Yv@n #9
    Megteheted, hogy nem hordod? Nem minden munkakör ilyen szerencsés.
  • Zoliz #8
    Jah csak csúcstechnológiának ára van. Az ember értéktelenedése.
  • feamatar #7
    A póráz vége is azon van aki a nyakán hordja...
  • Yv@n #6
    Nem véletlen nem szereted... a mobil telefon korunk póráza.
  • Fbn Lx #5
    én meg legalább óránként megnézem, hogy hívtak-e, vagy kaptam-e üzenetet.
  • BlackRose #4
    :) Én is igy vagyok, viszont a gépnél ülök napi 10+ órát (net mindég van) és több hardver van máa a lakásomon mint egy 10 évvel ezelőtti datacenterben :) de a mobilt valahogy nem szeretem, egyrészt mert évekkel ezelőtt nem volt nyugtom, a mobil a fejemen volt napi 1-1.5 órát, aztán valahogy nem tudom mi a fenét lehet vele jobban csinálni mint a gépen a neten... ha úton vagyok akkor viszont úton vagyok, nem feltétlenül kell minden pillanatban elérhető legyen minden. Persze ha van valami alkalmazás amit nélküle nem lehet elérni akkor értelmes a dolog, de igazság, hogy 90% csak üresjárat használat, sokkal hatékonyabban is eltudom tölteni az időm... persze ezzel nem azt mondom, hogy mindenki igy tegye, mindenki döntsön a saját esetében ahogy neki megfelel.
  • gombabácsi #3
    És csengőhangokat is le lehet tőtteni!!!
  • waterman #2
    legutóbb kb másfél nap után vettem észre, hogy lemerült a telefonom. akkor én nem ebben a korban élek?