MTI

Mégis lehet internetadó

Az Országgyűlés Kulturális és a Költségvetési bizottsága is leszavazta azokat a módosító javaslatokat, amely kiemelte volna az internetszolgáltatást a kulturális járulékoltatási körből.

Az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottsága keddi ülésén egyhangúlag leszavazta azt a három - ellenzéki, illetve kormánypárti - módosító javaslatot, amely kiemelte volna az internetszolgáltatást a kulturális járulékoltatási körből. A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) járulékbevételét érintő törvénymódosításhoz három önálló, azonos tartalmú indítvány érkezett, amely az internetszolgáltatás elhagyását javasolta a járulékoltatási körből. A fideszes Nyitrai Zsolt, az MDF-es Pettkó András, Hock Zoltán és Katona Kálmán, valamint a szocialista Márfai Péter által jegyzett javaslatokat sem a kormány, sem a bizottság nem támogatta. Két szabad demokrata képviselő, Kóka János és Pető Iván, a kulturális bizottság elnöke a Nemzeti Kulturális Alapon belül egy önálló digitális kollégium létrehozását javasolták. Szándékuk szerint ezen keresztül az internetes szektortól elvont pénz legalább felét a digitális kultúra fejlesztésére fordítanák, mérsékelve ezzel a járulékoltatás negatív hatásait.

Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára a kormány képviseletében elmondta: a módosító javaslat tartalmával a kormány egyetért, támogatni azonban ebben a formában nem tudja, mivel az önálló kollégiumot nem a törvénnyel, hanem a végrehajtási utasítással lehetne létrehozni. A bizottság többsége ezt követően úgy döntött, hogy az ajánlás nem házszabályszerű, a testület tagjai ugyanakkor egyhangúlag támogatták egy olyan bizottsági módosító indítvány benyújtását, amelynek értelmében az NKA a digitális tartalomszolgáltatásba forgatná vissza az abból származó járulékbevétel jelentős hányadát. Az indítvány indoklásában pedig javasolják - a törvény végrehajtási utasításával - az önálló kollégium létrehozását is.

Lukács Tamás (KDNP) és Halász János (Fidesz) közös módosító indítványában arra tett javaslatot, hogy az internetszolgáltatás után akkor kelljen 0,8 százalékos járulékot fizetni, amennyiben a szolgáltató pornószolgáltatást nem végez. Pető Iván (SZDSZ) a javaslat második felét feltételezve hozzátette: ellenkező esetben 25 százalékos járulékoltatás vonatkozzon a szolgáltatásra. Mint arra a bizottság elnöke rámutatott, nincs olyan internetszolgáltatás, amelyen keresztül pornótartalom ne lenne elérhető, Magyarországon ilyen tartalomszűrés nem létezik. Lukács Tamás szerint valóban csak önbevallás alapján működhetne a rendszer. A kereszténydemokrata képviselő a javaslat indoklásaként elmondta, hogy a mobiltelefonon keresztüli adatszolgáltatáshoz kívánták hasonlóvá tenni a szabályozást, és az internettel kapcsolatos jogi szabályozás megszületését sürgette.

Pető Iván erre reagálva úgy vélte: a kuruc.info nevű internetes portál is jól jelzi, hogy nem kontrollálható a tartalom. Hozzáfűzte: az uszító és fasiszta jellegű tartalmakat is külön járulékkal sújtaná, de szerinte technikailag ez sem megoldható. Schneider Márta a kormány álláspontját ismertetve elmondta: az indítványt ebben a formában nem tudják támogatni, de tartalmával egyetértenek, így a megvalósíthatóság szakértői átgondolását tervezik. A javaslatot a kilenc ellenzéki képviselő támogatta, négy bizottsági tag nem támogatta, öt képviselő pedig tartózkodott.

Kóka János (SZDSZ) módosító javaslatát, amelyben egy tizeddel, 0,7 százalékra csökkentené az internetszolgáltatás járulékát, a kormány nem támogatta, mivel új szolgáltatások esetében a minimális járulékkulcsot 0,8 százalékban határozták meg. A javaslatot a bizottság sem támogatta. A kormány és a bizottság egyhangúlag elvetette azt - a Nyitrai Zsolt (Fidesz) és Márfai Péter (MSZP) által is javasolt módosítást - hogy a mobiladatátvitelből származó tevékenység kikerüljön a járulékoltatási körből.

A bizottság - a kormányhoz hasonlóan - azt a módosító indítványt sem támogatta, amelyben Nyitrai Zsolt azt javasolta: hagyják el a távközlő és elektromos hálózatok kivitelezésének járulékoltatását. Az ellenzéki képviselők tartózkodása mellett a bizottság támogatta azt - a kormány által is támogatott - indítványt, amelyben Schiffer János (SZDSZ) a textiliparban megjelenő dizájntevékenység következményeit is a 0,8 százalékos járulékoltatási körbe javasolja emelni.

Az Országgyűlés Költségvetési, Pénzügyi és Számvevőszéki Bizottsága sem támogatta azt a három - ellenzéki, illetve kormánypárti - módosító javaslatot, amely kiemelte volna az internetszolgáltatást a kulturális járulékoltatási körből. A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) járulékbevételét érintő törvénymódosításhoz érkezett három azonos tartalmú indítványt, amely az internetszolgáltatás elhagyását javasolta a járulékoltatási körből, a kulturális bizottságot követően a költségvetési bizottság is elutasította. A fideszes Nyitrai Zsolt, az MDF-es Pettkó András, Hock Zoltán és Katona Kálmán, valamint a szocialista Márfai Péter által jegyezett javaslatokat a költségvetési bizottság egyharmada támogatta ugyan, a többség azonban nem.

Schiffer János (SZDSZ) módosító indítványában azt javasolta, hogy a kulturális járulékot azon ruházati termékekre is terjesszék ki, amelyekben dizájn, azaz kulturális hozzáadott érték van. Domonkos László (Fidesz) a kulturális hozzáadott érték definícióját, illetve ennek egy-egy ruhadarabban való megjelenését firtatta. Molnár Albert (MSZP) azt kérdezte, hogy e járulék kivetésekor számoltak-e a textilszakma jövedelmezőségével, Végh Tibor (MSZP) pedig a lábbelik, valamint a gépjárművek hasonló járulékoltatását vetette fel. A bizottságban derültséget keltő javaslatokra reagálva Harsányi László, az NKA elnöke elmondta: az ágazati és vállalati jövedelmezőséget járulékoltatáskor nem vizsgálják, a gépjárművek formatervezésének járulékoltatása pedig azért nem lehetséges, mert Magyarországon csak összeszerelés történik, gyártás nem.

Erre Varga Mihály (Fidesz), a bizottság elnöke felhívta a figyelmet, hogy a járulékfizetési kötelezettség a törvény alapján a gyártóra, illetve az importőrre vonatkozik, Végh Tibor pedig elmondta: van autó, amelyet magyar szakember tervezett. Schiffer János módosító indítványát a bizottság egyharmada sem támogatta. A testület egyharmada igen, a többség azonban nem támogatta azt a - Nyitrai Zsolt (Fidesz) és Márfai Péter (MSZP) által is javasolt - módosítást, hogy a mobiladatátvitelből származó tevékenység kikerüljön a járulékoltatási körből.

Lukács Tamás (KDNP) és Halász János (Fidesz) közös módosító indítványában arra tett javaslatot, hogy az internetszolgáltatás után akkor kelljen 0,8 százalékos járulékot fizetni, amennyiben a szolgáltató pornótartalmat nem szolgáltat. Ezzel kapcsolatban Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára elmondta: a kormány ezt azért nem tudja támogatni, mert a javaslat - vélhetően éppen ellentétesen a képviselők szándékával - pont a pornográfiát hozza kedvezményezett helyzetbe. Arról ugyanis a módosító indítvány nem rendelkezik külön, hogy a pornótartalmat is szolgáltatók magasabb járulékot fizessenek. A javaslatot a bizottság egyharmada sem támogatta.

Kóka János és Pető Iván szabad demokrata képviselők módosító javaslatát, amelyben egy tizeddel, 0,7 százalékra csökkentenék az internetszolgáltatás járulékát, a kormány és a bizottság sem támogatta. Nyitrai Zsolt indítványában azt javasolta: az épületkivitelezés esetében hagyják el a távközlő és elektromos hálózatok kivitelezésének járulékoltatását. Harsányi László ezzel kapcsolatban megjegyezte: a járulékoltatás a 120 millió forint feletti értékű építményekre vonatkozik, és az NKA ebből a bevételből támogatja az építőművészetet. A javaslatot a bizottság egyharmada támogatta, többsége azonban nem.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Jázmin15 #63
    Hát látom itt sokat nem fogok megtudni a dologról... Szerencsére most ajánlottak egy online hírfigyelőt a http://news.dolphio.hu oldalon, ami elküldi nekem az aktuális híreket a témával kapcsolatban... Ha esetleg más is hasonló cipőben jár mint én, hogy nem kap információt a kérdéséről, akkor lehet, hogy annak is érdemes ezt az oldalt megnézni.
  • Jázmin15 #62
    Mi ez az internetadó dolog??? Ez nem komoly ugye???
  • 5c0rp330n #61
    ez azért így erős túlzás. egyik sem teljesen korrekt, de a nem teljesen korrekt és a gerinctelen féreg között van némi különbség. az utóbbiak irányítanak most.
  • kecskeszeme #60
    Nem a kormányt szidtam, hanem az összes buzi képviselőt. Tök mindegy melyik milyen párthoz tartozik, mind ugyanolyan gerinctelen féreg.
  • Cat #59
    Az internetadóból remélt nyolcszázmillió forint plusz bevétel jól jönne az NKA-nak, ugyanis az pontosan fedezné éves működési kiadásait. A 2008-as költségvetési terv szerint az alap 7,8 milliárd forintos támogatást oszt szét, miközben a 97 fős szervezet működtetése 830 millió forintjába kerül a járulékfizetőknek. Összehasonlításul: az évi 700 milliárd forintos pályázati pénzt kezelő Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) 312 munkatársával saját működésre 2,5 milliárd forintot fordít évente. Ráadásul az NKA kiadásainak háromnegyedét osztják szét pályázati rendszerben, ugyanis a kiadások 25 százalékáról - 1,9 milliárd forintról - Hiller István szakminiszter egy személyben dönt.
  • Wittgen #58
    Ezek a kretének még az öreganyjuk szagos p*csáját is megadóztatnák, ha az abból befolyt pénzt le tudnák nyúlni.

    Nehogy azt higgye bárki is, hogy a kultúrát támogatja ez a mondvacsinált bizottság. A szemét, korrupt bagázs itt is felveszi a bizottságért járó lét, a befolyó pénzt meg baráti (esetleg saját tulajdonú...) cégeknek leosztják, mint támogatást, a keletkezett hasznot meg kifizetik saját maguknak.

    És ez még csak a kezdet. Ha egyszer bevezetik ezen adókat, a mérték csak nőni fog. Ma 0,8%, holnap meg már 15%. Aztán azt veszed észre, hogy nem tudsz venni egy göncöt, amit felvegyél, mert az adó miatt az árak a csillagos eget verdesik.

    Jellemző az ország szánalmas politikai vezetésére, amit már sok-sok fórum is kivesézett a jelen helyzettel kapcsolatban, miszerint ez a léhűtő bagázs nem AKAR!!! tenni semmit az ország fejlődéséért, nem akarják a kiadásokat racionalizálni (szép is lenne, nem jutna az asszonykának évente 4 karibi nyaralás, a lánynak új bömös, fiúcskának merci, apucinak nyaraló Monakóban...), az adórendszert (és sok mást...) megreformálni, hanem csak újabb és újabb adókat vetnek ki a csekély számú dolgozó rétegre. Ha már lopnak, nagyban csinálják, ami ha megy, miért ne szakíthassanak még többet?
    Ha összeomlik az ország nekik legalább lesz miből megélniük külföldön (mert hogy itthon halál-listára fognak kerülni és nem lesz maradásuk, az biztos...).

    Csak találkoznék néha egy-egy sötét sikátor mélyén egy ilyen féreggel, mint ezek a f*szok.

    Szakadjanak meg mindannyian
  • Sanyix #57
    Nem fog hidd el. A magyarok csak hőbörögnek majd mindenbe beletörődnek... mondják "áhh ha megöljük úgy is ugyanilyen szar lesz..."
  • Sanyix #56
    Miért szerinted nem az agymosott majmoknak köszönhető hogy megszavazták őket !2X!?
  • tomcsa4 #55
    Most meg valami felsőruházati adót terveznek. Zakó stb ilyesmikre. Csak 0,8% mondják. DE faszom, ha ennyire megadóztatnak mindent, akkor hol a tervezett 10%kos adócsökkentés? Vagy most bevezetünk itt egy kis adót, aztán amott elvesszük? Hát nem tusom. Én úgy látom hogy bevezetünk itt egy kis adót és fizessétek!
  • tomcsa4 #54
    Ott a parlamentben könnyen vezetnek be minden szart. Politikusok is fizetik majd ezt az internet adót. És ki a fenét érdekli ott a parlamentben? A fizetésük adómentes. Állandóan anyázzák egymást stb, de ha arról kell szavazni, hogy az ő fizetésük adómentes legyen-e, egy emberként nyomják meg az igen gombot (amúgy meg is szavazták, egyöntetűen, hát hogy máshogy?).