Berta Sándor

Törvényjavaslatot nyújtott be egy olasz blogger

Sikert könyvelhetett el egy mostanában online naplóírással foglalkozó komikus, aki egy 3 pontból álló javaslatcsomagot dolgozott ki.

Beppe Grillo az 1980-as és az 1990-es években szatirikus politikai showműsorokban vett részt, most viszont elhatározta, hogy valami újba kezd. A férfi az olasz joggyakorlat lehetőségeit használta ki, amikor meghirdette a V-napi Kezdeményezést. A V ezúttal nem a victory, hanem a vaffanculo szó rövidítését takarja.

A V-Nap szeptember 8-án volt, méghozzá 200 helyen egyidejűleg. Az akció keretében bárki fügét mutathatott az olasz politikusoknak. A kezdeményezés sikeres volt, miután nemcsak Olaszországban, de New Yorkban, Tokióban és Las Palmasban is sokan csatlakoztak hozzá. Emellett Grillo aláírásokat is gyűjtött a javaslatcsomagja támogatásához. Ahhoz, hogy egy előterjesztésről tárgyaljon az olasz parlament, legalább 50 000 aláírást kell összegyűjteni. A blogger ennek a többszörösét, összesen 332 225 aláírást gyűjtött össze.

A csomag 3 pontból áll. Az első, hogy a jövőben a parlamenti képviselőjelöltek számára legyenek előválasztások, ahol már eldönthetik a polgárok, hogy ki szimpatikus nekik és kit támogatnak. Szakértők szerint jobb lenne a rugalmas listák bevezetése, ahol mindenki nem a pártlistákra, hanem az azokon szereplő összes jelölt közül a számára legszimpatikusabbra szavazhatna. A második pont, hogy egy parlamenti képviselő legfeljebb két cikluson át maradhasson hivatalban.

A harmadik javaslat, hogy ne lehessen képviselő Olaszországban az, aki volt már büntetve. Jelenleg ugyanis számos olyan személy tagja a helyi parlamentnek, akik büntetve voltak például adócsalásért, gyújtogatásért, bombakészítésért vagy éppen vesztegetésért. Ez pedig nem igazán erősíti az állampolgároknak a politikusokba vetett bizalmát. A probléma csak az, hogy ez a pont vonatkozna például Lino Januzzira is, akit még az 1960-as években újságíróként egy államcsíny részleteire derített fényt, majd publikálta az információkat.

Érdekesség, hogy Beppe Grillo maga is büntetett előéletű, lévén 1980-ban súlyos autóbalesete volt és 3 ember haláláért felelős. A bíróság gondatlanságból elkövetett emberölésben mondta ki bűnösnek. A férfi ennek ellenére indulni szeretne a következő parlamenti választásokon.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • djw #6
    en olyan törvényjavaslatot nyújtanék be, hogy a politikusokat értékelni lehet a ciklus végén és aki egy bizonyos % alatt teljesít, azt agyonlövik.

    Lehet hogy ez egy kicsit motiválóbb lenne :-)))
  • Cobra. #5
    Ráadásul a héten volt róla hír, hogy az EU-ban az olasz politikusok veszik fel a legtöbb fizetést. "Jó" látni, hogy nem csak nálunk lehetne a politikusok nagy részét börtönbe zárni valamilyen bűncselekmény miatt.
  • Darth Sith #4
    "Jelenleg ugyanis számos olyan személy tagja a helyi parlamentnek, akik büntetve voltak például adócsalásért, gyújtogatásért, bombakészítésért vagy éppen vesztegetésért"
    azért ez kicsit dúrva. És ezek vezetik az országot, ezek kezében vana hatalom..
  • lammaer #3
    Nem teljesen vágom hogy jön ide a V-nap... most törvénybe iktatták hogy lehessen fügét mutatni az olasz minisztereknek vagy erről fognak szavazni? De hát a beterjesztett csomagban nincs ilyesmiről szó...
  • NEXUS6 #2
    Lol, és még mi panaszkodunk a politikusainkra!;)))
  • 1hengeresVmotor #1
    jézusom "akik büntetve voltak például adócsalásért, gyújtogatásért, bombakészítésért vagy éppen vesztegetésért." kíváncsi vagyok itthon ugyam nennyi politikus maradna a parlamentben ....utállom a politikát mert eggyik oldal se jobb mint a másik de hasonló dolgot lehetne itthon is kezdeményezni ... de hiába ha lenne 4 trillió aláírás akkorse vezetnék ezt be magyarországon ...sajnos könnyen felejtenek az emberek úgyvannak vele ...