Gyurkity Péter

Intel: november 11. a Penryn napja

Az Intel november 11-én indítja útjára a 45 nanométeren készülő Penryn magos szerverchipeket. A korábbi terveknek megfelelően már megkezdték az utolsó Pentium 4 és Pentium D processzorok kiszorítását.

A DailyTech cikke szerint a pontos dátumot maga a gyártó közölte saját weboldalán, amelyet azonban azóta már eltávolítottak. A Harpertown sorozat négymagos példányait 2,0 és 3,16 GHz közötti órajeleken dobják piacra, X és E jelöléssel, ami a teljesítményre kiélezett, valamint a normál változatokat jelzi.

Az E-sorozat Xeonjainak jellemző fogyasztása 80 watt, ez az X-változatok esetében már 120 wattra ugrik. A processzorokat egységesen 12 MB másodszintű gyorsítótárral látják el, amelyet megfelelőnek ítélnek a négymagos erőművek kiszolgálásához. Az ár 209 dollárnál kezdődik, ez azonban egészen 1172 dollárig skálázódik, a teljesítménynek és az órajelnek megfelelően. A legnagyobb durranás természetesen a négymagos felépítés és a 45 nanométeres gyártástechnológia, amely még nagyobb teljesítmény kisajtolását teszi lehetővé. Az Intel ezzel válaszol az AMD Barcelona sorozatára, amely szeptemberben bukkan majd fel a boltokban.

A gyártó eddig nem közölte a hivatalos megjelenés dátumát, és a november 11-i dátum az eddig közölt útiterveken sem szerepel. Most azonban, a lap állítása szerint, a viszonteladóknak fenntartott oldalon árulták el az időpontot, igaz ezt azóta levették.

Fontos megjegyezni, hogy augusztus első hetében megkezdték a megmaradt egymagos Pentium 4 és ikermagos Pentium D chipek kiszorítását. Ezek egészen pontosan a következő processzorok: Pentium 4 661 (3,6 GHz), Pentium 4 641 (3,2 GHz) és Pentium 4 631 (3,0 GHz), valamint Pentium D 945 (3,4 GHz), Pentium D 935 (3,2 GHz), Pentium D 925 (3,0 GHz) és Pentium D 915 (2,8 GHz). Ezzel követik a piaci igények alakulását, hiszen a Core 2 térhódítása következtében egyre kisebb érdeklődést tapasztalnak a régi Pentium chipek iránt.

Az utolsó megrendeléseket december 7-ig teljesíteni fogják, ezt követően azonban csak néhány változat marad életben egy speciális útiterv részeként, amelyekre az OEM-gyártók még igényt tartanak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dez #7
    Igen, ezek még mindig MCM (Multi Chip Module) rendszerűek, egymással csak az core_x->FSB->North Bridge[->mem->North Bridge->]FSB->core_y útvonalon kommunikálhatnak.
  • Chriss745 #6
    A Penryn alapú 4 magos intelek még mindíg 2 C2D egy tok alá helyezése, vagy azok már ugyanúgy, mint a C2D-k, ki tudják használni a shared 4 cache-t saját buszon keresztül?
  • windoki #5
    Az új P35-ös chipkészlethez ezek a tuti procik :-)
  • Inquisitor #4
    De ezek Xeon procik, jön ugyan ez a mag sima s775-ben (persze alaplapi támogatás kell majd hozzá), sőt igaziból már gyártásban van, mert láttam tesztet a 2 magos Wolfdale prociról és elég über. Link
    Az E6550 vs Wolsdale 2,66GHz tesztben utóbbi 10 fokkal hidegebb volt, 20W-al kevesebbet zabált és átlag 10%-al gyorsabb volt. És ez még csak kétmagos olcsó proci. Csak kár, hogy ker. forgaloban majd csak tavasszal lesz :(
  • turul16 #3
    Most, hogy így vissza gondolok, soha nem upgradeltem csak processort, mindig ment vele az alaplap is. (2-3 évente szoktam cserélni)

    209 dollár kedvezőnek tűnik, de mire ideérne, meg venni hozzá egy alaplapot :( , majd, ha gazdag leszek csúcs szerver vasakat veszek itthonra :)
  • sztechnika #2
    Talán mert a gépe nem tudja befogadni a C2D-t.
    Mindenki szeretne gépébe C2D-t,de ha nem tudja belerakni akkor mért vegyen?
  • lazsi #1
    Nemtom ki az a debil aki p4re meg pdre igényt tart. Többet fogyaszt mint a C2 és lasabb is, és csak 4-5 dollárt lehet vele spórolni. Akkor meg?