Dojcsák Dániel

Káros az egészségre a lézernyomtató

A héten hozta nyilvánosságra egy ausztrál kutató tanulmányát, melyből az derül ki, hogy számos otthoni- és irodai lézernyomtató komoly egészségkárosító hatású részecskéket bocsát ki környezetében.

A cigarettafüst részecskéi által okozott rizikóhoz hasonlítja a kutató a lézernyomtatók működése közben távozó anyagok hatását az ausztrál levegőminőséget kutató tudós tanulmányában, ami a héten látott napvilágot az American Chemical Society Környezeti tudományok és Technológia kiadványában.
A kutató 62 lézernyomtatót vizsgált meg, melyek között olyan nagy gyártók gépei is szerepeltek, mint Canon, a HP vagy a Ricoh. A kísérletben azt vizsgálták, hogy az apró szemcséjű por, ami a tonerekben található, a nyomtatás közben milyen mértékben szóródik szét egy irodahelyiségen belül.

Az ausztrál tudós, Lidia Morawska és kollégái a Queenslandi Műszaki Egyetem laborjaiban végezték el a vizsgálatokat, melynek eredményéből kiderül, hogy a 62 nyomtatóból 17 (27%) nagy mértékben bocsát ki részecskéket. Sőt az egyik gép körülbelül akkora mennyiségben ontotta magából a port, mintha valaki dohányzott volna az irodában.

Morawska szerint a kibocsátás jelentős egészségügyi kockázattal jár, mivel a részecskék nagyon apró méretűek és könnyű őket belélegezni. Kicsinységük miatt a legmélyebb rétegeibe is képesek eljutni a tüdőnek, eltömítve a léghólyagocskák ezreit. Véleményük szerint az okozott hatás az egészen enyhe irritációtól a komoly betegségekig terjedhet, beleértve mindenféle szív- és érrendszeri betegségeket vagy akár a rákot is. A koncentráció nagysága természetesen befolyásolja a rizikót is, de a részecskék legcsekélyebb mértékű jelenléte is már veszélyesnek minősülhet bizonyos esetekben.

A vizsgált nyomtatók közül a 17 kritikus értékelést kapott termék mellett további kettőt közepes, hatot pedig alacsony kibocsátásúnak ítéltek meg, míg a többi 37 nyomtatóról az derült ki, hogy semmilyen mértékben nem szennyezik környezetüket. A vizsgálatban az eladások arányában szerepeltették a nyomtatókat, így a legtöbb modellje a HP-nak került be a kísérletbe. A meglepetés az, hogy mind a kritikus szennyező, mind a veszélytelen kategóriában bőséggel szerepelnek tipusaik.

Az amerikai PC World kérdésére a HP azt nyilatkozta, hogy jelenleg még vizsgálják az ausztrál egyetemi kutatócsoport részecske-kibocsátásra vonatkozó eredményeit, de ugyanakkor hivatkoznak arra, hogy szabványos körülmények között végzett kísérleti eredményekkel rendelkeznek a témában ők is, hiszen ez része a HP szigorú kutatás fejlesztési szabályainak. Ennek keretében minden esetben vizsgálták az eredeti tonerekkel és papírokkal a porkibocsátást, annak érdekében, hogy betartsanak minden nemzetközi egészségügyi és biztonsági előírást.

A kutatásokból egyébként kiderül az is, hogy a nyomtatók általi kibocsátás nem egyenletes, hanem a használat periódusaival, intenzitásával és módjával összefüggésben is változik. Általában elmondható, hogy több részecske kerül a levegőbe közvetlenül új toner behelyezése után, illetve azokban az esetekben, mikor nagyobb lefedettségű oldalak, például grafikák vagy fotók nyomtatása történik. Morawska javaslata szerint a legbiztosabb ha minden irodában gondoskodnak arról, hogy a nyomtatók jól szellőző helyen legyenek üzemeltetve.

A kutatás eredménye és a modelleket felsorakoztató táblázat itt olvasható.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dez #16
    Teljesen talán nem lehet kiküszöbölni, de le lehet annyira csökkenteni, amivel már elboldogul a szervezet. Persze aki önként áldozza a saját és szerettei életét a "haladásért", az... idióta.
  • Scroll #15
    A Tankcsapda is megmondta: "életetted a saját kezeddel végzel".
  • Myron #14
    a sok kis ilyen dolog miatt alakul ki a rák, egy kis lézernyomtató egy kis utcai szmog meg tartósitószer meg faszomtudja. lehetetlen kiküszöbölni. halálra vunk ítélve :D
  • Leventuszéy #13
    Baszki, most vettünk egy lézernyomtatót
  • Picivizipaci #12
    A legnagyobb baj, hogy cserélni kellene az ózon és porszűrűket a gépekben meghatározott példányszám után. Senki sem cserélte ki őket, csak kiporszívósztuk őket. Talán ha 1 ben cseréltem az 5 éves pályafutásom alatt. :(
  • shoe #11
    Az egyenlöséh jegyében megszavaznám, ahol nincs nyomtató ott szabadon lehessen dohányozni (ha már ugyanannyira szennyez), ez így fair
  • dez #10
    Neked meg valami az agyadat támadta meg. Vagy nyomtató forgalmazó vagy?
  • Lame #9
    Hmm, ezuttal orulok, hogy nalunk a folyoson van a nyomtato es nem az irodaban :)
  • Griphons #8
    Egyébként meg mind heveny dihidrogénoxid mérgezésben szenvedünk... de kit érdekel?
    Ja és a mikrosütő is tökre veszélyes rádióhullámzást bocsát ki, a mobiltelefonok meg megsütik az agyunkat.
    Mindenki választhat ma már, hogy mitől akar rettegni, ez egy szabad ország :P
  • tmisi #7
    TOSHIBA Studio 350: nincs, 450: magas.
    Nekünk a cégnél 160-as van. Ez pont nincs a listában, de remélem a 350-eshez hasonló. :)