Gyurkity Péter

Sokmagos chipekre készül a következő Windows

A Microsoft egyik igazgatójának elmondása szerint Redmondban a nyolcmagos asztali processzorok utáni időkre készülnek és ennek figyelembevételével készítik majd el a következő operációs rendszert.

Ty Carlson, a Microsoft fejlesztési stratégiáért felelős igazgatójának magyarázatát a Cnet idézte, mégpedig a Future in Review konferencián elhangzottakra hivatkozva. Eszerint a beszélgetés során az igazgató elmondta, hogy számítanak a sokmagos, vagyis 8, 16, vagy akár 64 processzormagot tartalmazó asztali chipek megjelenésére, és ennek megfelelően fejlesztik a Windows család következő tagját, amelynek sem megjelenési dátuma, sem elnevezése nem ismert, a néhányszor már felbukkant Vienna kódnéven kívül.

"Hamarosan mi is üdvözölhetjük a 8, 16, 64 vagy még ennél is több magra épülő processzorokat kliens számítógépeinken" - jelentette ki Carlson, ami azért fontos, mert a Vista még 1, 2, illetve 4 magos chipekre, ezek követelményeire és az általuk kínált lehetőségek figyelembevételével készült. Igaz, a kereskedelmi forgalomban még csak éppen hogy felbukkantak a négymagos változatok (az AMD pedig még piacra sem dobta ezeket), Redmondban már előre néznek és várják a következő generációkat. A Vista fejlesztésénél ugyan figyeltek a több szálon futó alkalmazások támogatására, ám 16 szál már gondot okozna, miközben a fejlesztések gyors egymásutánban jelennek meg. Az sem szolgálhat mentségül, hogy alkalmazásprogramozási szinten még nagyobb a lemaradás és jóval lassabb ütemű az átállás.

A Microsoft tehát készül, igaz az Intel és az AMD sem hangoztatta eddig, hogy 8, vagy több magra épülő processzorokon dolgoznának. Jóllehet az Intel elkészítette 80 magos fejlesztésének prototípusát, mindez egy kísérleti program keretében történt és a gyakorlati alkalmazás még jóval odébb van.

Ami pedig a következő Windows megjelenését illeti, erre várhatóan viszonylag hamar sor kerül, a szoftvercég ugyanis korábban arra is ígéretet tett, hogy kisebb szüneteket hagynak majd az új verziók megjelenése között. Debütálási évként már 2009 is szóba került, az optimista vélemények szerint ugyanis már két éven belül elkészülhet a Vista utódja.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • SteWhite #53
    Aham, mintha hallanám B. Gatest:

    "Jöttek ki többprocis vasak? Mi is van a megállapodásunkban a vasgyártókkal?
    Aszonygya: Vágjátok tacsra a többprocis vasakat is egy új szagos, színes oprendszerrel és kaptok x% részesedést az értékesítésből!"

    ^^
  • JTBM #52
    "kvp: Igazad van, az oprendszer funkcióit is nagymértékben párhuzamosítani kell. De nem csak ennyiből áll a probléma. A jelenleg elterjedt programozási eszközök (ide értve a nyelveket és az algoritmusokat is) nem arra lettek kitalálva, hogy 64 processzoron fussanak. Persze vannak kivételek (pl. haskell nyelv, non-locking párhuzamos algoritmusok) de általánosságban igaz, hogy a hardware ezen a ponton kicsit megelőzte a hozzá szükséges software színvonalat. Elmélet szintjén léteznek ilyen szoftware eszközök, de gyakorlatilag nem"

    A nagygépes rendszerek már évek óta többprocesszorosak. A Unix kezelte és kezeli is a többprocesszoros rendszereket. A SUN már nagyon régen tudja, hogy az egyes processzorokat dinamikusan hozzá lehet adni v. el lehet venni az egyes virtuális szerverekhez. Ez nagyon jól tud jönni a változó napi terhelésű szervereknél, ahol ráadásul általában a rendszerleállás nem megengedett.

    A Windows egy olcsóbb OS és kevesebbet is tud, mint a Unix. Ahol nincs szükség hatalmas számítási teljesítményre, oda jó a Windows is, de ahol kell, ott Unix-ot használnak v. Linux-ot.

    A Linux-ot nem ismerem mélyebben, de szerintem kell neki kezelni a több processzort, mert Linux-os rendszer fut többezer párhuzamosan futó szerveren, ahol az egyes szerverekben ráadásul több mag is van.

    Párhuzamosan futó programot szerintem nem annyira macerás írni, mint a legtöbben elképzelik. Csak kell írni hozzá egy keretprogramot, ami méri és kiosztja a task-okat. Ha ez jól van megírva, akkor a teljes program optimális időn belül tud futni. A keretprogrammal lehet kísérletezgetni is, illetve automatikus kísérletező funkciót beépíteni, ami folyamatosan fut és próbálja finomhangolni a task kiosztást. (Állandóan változtatja, ami egy idő múlva beáll az optimálisra...)

    Pl. sokan nem tudják, de a processzorok nem akkor dolgoznak a leggyorsabban, ha 100%-ban vannak leterhelve, hanem akkor, ha kb. 80-90%-ban. A 100%-ban leterhelt gép teljesítménye meredeken zuhan.
  • dez #51
    (+ dual-core)
  • dez #50
    De felsorolhatod azokat is, amiken akármilyen OS fut: nem lesz túl hosszú a lista, és kedvenc Inteled sem lesz rajta.
  • dez #49
    Sorold csak fel azokat az integrált memóriavezérlős procikat, amin fut a Windows NT, XP, és Vista. Várjuk a listát.
  • BiroAndras #48
    "Természetesen lassú/fos"

    Azt még értem, hogy lassú(ak rajta egyes progik), bár nálam inkább gyorsabb lett minden (van elég memóriád?). De azt nem fejtetted ki, hogy a "fos" mit jelent.
  • A1274815 #47
    "...és akkor már 2-év múlva vista utód?"

    Ebbe szerintem túl optimisták az MS-nél, XP után is a Longhorn-t 2 év múlva igérték, és lásd mi lett belölle. Másrészt viszont olvass a Vienna után egy kicsit a wikipedia-n és próbáld elképzelni a Sandbox-os rendszer igazi sebességét.
  • A1274815 #46
    "x86_64 esetén nincs a Linux kernelben limit a max. magszámra/ processzor számra."

    Windows-ban is mindössze 2 registry érték korlátozza, igaz soha sem volt alkalmam letesztelni, de valószínűleg bejött volna húzásom, az már más kérdés, hogy azokat a registry értékek átírása licensz felrugással jár.
  • vax #45
    Ez nagyon jó volt.:) És igaz is. Sőt én is gondolhattam erre is. Bár én nem a kettes hanem a tizes számrendszerre gondoltam mikor ezt írtam. :)
  • who am I 7 #44
    "(pl. K8, azaz Athlon 64 X2, dual-core Opteron) "

    természetesen csak amd jöhet szóba.Kár, h dez kollega amds sapiban csápól minden cikknél dez te 17nél nem lehetsz több az tuti :D már bocs.. :)

    Na de témánál maradva.
    Nekem is dual boot van, és a vistát csak kipróbálás képp dobtam csak fel.Természetesen lassú/fos.És ezt nem a videóra mondom, hanem mmert elég sok progi nincs még "hozzáigazitva".Én nem csak játszom a gépen, és pl. az ableton live kb 3x lassabb..vagy többször mint XP-n.A dreamweaver müxik jól végülis azzal nincs gond, de ott nem is kell izzadnia a dcnek :) Nekem eddig a vista csak annyiban tetszik jobban, h nagyobbak az ikonok és ennyi.Itt kifújt :) ezenkívül egy fos.Persze, ha jönnek a déiksztizes játékok csak ezt lehet majd használni... bekaphassák...és akkor már 2-év múlva vista utód?nevetséges....