Berta Sándor

Szuper­számító­gépekbe fektet az EU

A szuperszámítógépek jelentősége egyre nagyobb. Felismerte ezt az Európai Unió is és ezért hozta létre a Partnership for Advanced Computing in Europe (PACE)kezdeményezést. Ennek célja, hogy kontinensünk pár éven belül a szuperszámítógépek fellegvárává váljon.

A programban, amelyben 15 európai uniós tagállam vesz részt, egy szuperszámítógépekből álló óriáshálózatot hoznak létre. A tervek szerint Franciaország, Spanyolország, Németország és Anglia a tervek szerint egy-egy petaflop kategóriájú szuperszámítógéppel lesz gazdagabb, emellett kisebb teljesítményű rendszereket több más európai uniós tagállamban is elhelyeznek. "A fejlesztésekre szükség van, különben végérvényesen lemaradunk" - szögezte le Achim Bachem, a Jülichi Kutatóközpont igazgatóságának elnöke és a PACE-kezdeményezés egyik alapítója.

Az Egyesült Államok 2008-ra szeretné átlépni a petaflopos határt, míg Japán 2012-re már egy 10 petaflopos teljesítményű szuperszámítógépet tervez. Az European Strategy Forum for Research Infrastructures (ESFRI) nevű európai tudományos tanács a beruházások költségét megközelítően 500 millió euróra becsüli. Ezenkívül további 100-200 millió euróba kerül majd a szuperszámítógépek működtetésének évi költsége. 80 millió eurót Brüsszel állna, további 400 millió eurót pedig Németország, Anglia, Franciaország és Spanyolország.< A programban az összes nagy európai számítástechnikai központ részt vesz és a szakemberek számára a CERN, illetve az ITER projektek jelentik a követendő példát.


Az élet számos területén használják a szuperszámítógépeket, legyen szó akár a klímaváltozás hatásainak modellezéséről vagy a hurrikánok létrejöttének szimulálásáról, e rendszerek nélkül napjainkban szinte már elképzelhetetlen lenne a tudományos élet. Az európai szuperszámítógépeket leginkább az különbözteti majd meg az amerikai társaiktól, hogy előbbieket gyakorlatilag bármilyen kutatási feladatra fel lehet majd használni.

"Teljesen új utak nyílhatnak meg előttünk, például a motorok gyártásában" - mondta Michael Resch, a Stuttgarti Egyetemen található HLRS Nagy Teljesítményű Számítási Központ vezetője. A szakember szerint nemcsak az egyes motorok károsanyag-kibocsátása lesz modellezhető, de a rendszerekre komoly feladatok hárulhatnak majd a repülőgépgyártás, ezen belül is az aerodinamikai vagy az erőművek működésével kapcsolatos szimulációk területén. Komoly távlatok nyílhatnak meg a szoftverfejlesztésben ism, így Európa végre függetlenné válhatna az amerikai és az ázsiai fejlesztőktől.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Vass Gábor #23
    mivan?
  • Vass Gábor #22
    Hahóóóóóóóó
  • Vass Gábor #21
    ?
  • Vass Gábor #20
    senkit nem érdekel????
  • Vass Gábor #19
    A Dell kedden jelentette be legújabb csúcskategóriás asztali PC-jét, a Precision T7500-öt, amely bár egyébként is kiemelkedő paraméterekkel jelentkezik, egyvalamiben azonban egészen biztosan csúcsgépnek számít: a félmilliós alapárú masinába ugyanis akár 192 GB (!) RAM is bezsúfolható, amely nagyobb operatív memóriát jelent, mint egy mai átlagos PC teljes merevlemezkapacitása.

    Zavarnak a felbukkanó reklámablakok? Tele a postafiókod spammel? A megoldásért katt ide!

    A Precision T7500 összesen 12 memóriafoglalattal rendelkezik, amelyikek mindegyikébe egy-egy akár 16GB kapacitású 1333 MHz-es, DDR3-as memóriamodult tud fogadni. A nem kevesebb, mint 1800 dolláros indulóártól kapható gépben ráadásul videókártyából is a megszokott dupláját, azaz kettőt lehet elhelyezni, egy-egy PCIe x16 foglalatba, amelyek SLI-n összekötve tudnak egymással összedolgozni, az előállított képeket akár négy monitoron megjelenítve.

    Az elsősorban tervezők és grafikusok munkaállomásának szánt gépbe merevlemezből a Dell akár 1.5 TB-osat is szerel, de a háttérkapacitás utólagos, külső bővítésére is mód van, a szintén alaptartozéknak számító nagysebességű E-SATA portnak köszönhetően.

    Az egyébként az Intel Nehalem sorozatába tartozó processzorokkal működő T7500 ugyanakkor nem a legnagyobb memóriakapacitás befogadására képes PC, hiszen a Cisco múlt héten bemutatott - szintén az Intel Nehalem lapkáira épülő - új pengeszerverei között olyan is található, amely ennek duplájával - 384 Gigabájttal - is megbírkózik.
  • bandypappa #18
    na láttátok a Tüzfal c. filmet. Viszonylag uj, a harrison Ford a föszereplöje, abban is ilyen gépek vannak, jó film nézzétek meg, jókis akcio.
  • Stiff #17
    Szerintem Csernobilban kellene egy japók által kifejlesztett szuper "qvadropetaflopos" gépet felállítani, melynek energiaellátásáról a felújított erőmű gondoskodna, és a szabadon "kószáló" sugarak a hűtésben fejtenék ki előnyös hatásukat. Szerves processzorok, ketyegnének, önreproduktív rákossejtes állományban...
  • Benedicht #16
    Miert nem ps3-akat vesznek? :P
  • Sionnach #15
    Hátha arra is használják majd ezeket a szgépeket, hogy kevesebb fogyasztású szgépeket tervezzenek velük
  • ProClub #14
    Mondj egy európai céget, amelyik szuperszámítógépeket gyárt. Mert én kapásból nem tudnék mondani...