Berta Sándor

Túl sok áramot fogyaszt az NSA

Az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatalnak (NSA) évek óta komoly problémát okoz a nemzetközi és belbiztonsági feladatainak ellátása. Ennek oka leginkább a feldolgozandó adatok mennyiségében keresendő.

Az internet és a mobil korszak beköszöntével drasztikusan megemelkedett az NSA által feldolgozandó információk mennyisége. A munkában természetesen kiemelkedő szerep hárul a számítógépekre. Azonban egy ideje egyre nagyobb problémát okoz az adatok feldolgozására és kiértékelésére használt számítógépek fogyasztása. Szakemberek szerint ez olyan méreteket öltött, ami miatt akár egy nagyobb áramszünet bekövetkezése sem lehetetlen.

John D. Rockefeller, az amerikai Kongresszus titkosszolgálatokat felügyelő bizottságának új demokrata elnöke szintén komolyan aggódik az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal számítógépeinek túlzott mértékű fogyasztása miatt. A hálózat kiesése szerinte olyan lenne, mintha egy nemzeti katasztrófa történne. Nagy áramszünetre már 2000-ben is volt példa, akkor a számítógépes rendszerek napokig nem üzemeltek. Az NSA tavaly két új szuperszámítógéphez jutott, azonban az illetékesek attól tartva, hogy esetleg túlterhelnék a hálózatot, sem azokat, sem a légkondícionáló berendezéseket nem működtették.

A szakemberek már akkor olyan előrejelzést adtak, miszerint két éven belül nem lesz megfelelő a számítógépek áramellátásáért felelős hálózat teljesítménye. A hivatal jelenleg a Baltimore Gas and Electric Co. legnagyobb ügyfele, azonban a cég önmagában nem képes az NSA-nak elég áramot szállítani. A titkosszolgálat éppen ezért kénytelen volt egy külön munkacsoportot létrehozni, amelynek feladata az áramellátási, a klíma- és a helyproblémák megoldása.

A hálózat működtetésére 65 és 75 megawatt közötti teljesítményre van szükség óránként. Az év végéig ezek a számok további 10-15 megawattal nőhetnek - ismerte el Ken White, az NSA szóvivője, aki hozzátette: a probléma miatt a hivatal hónapok óta kapcsolatban áll az amerikai képviselőkkel is. A hivatal költségvetése 2001 óta a duplájára, 8 milliárd dollárra nőtt és a problémák miatt 2007-re és 2008-ra további egy-egy milliárd dollárral nőhet. Rockefeller a gondoktól függetlenül nem bánik kesztyűs kézzel a szervezettel. A politikus példaként említette a Trailblazer programot, amelynek célja a digitális adatfolyamok elemzése volt és amibe az amerikai kormány az elmúlt években dollár százmilliókat ölt, majd kénytelen volt leállítani.

Az NSA egy másik Groundbreaker nevű projektje 2001 óta szintén legalább egymilliárd dollárt emésztett fel. Ennek célja a számítógépek, a szoftverek és a hálózatok korszerűsítése volt, azonban ekörül sincsen minden rendben. A bizottsági elnök emellett kifogásolta azt is, hogy a terroristafelderítő programról a testület tagjai alig kapnak valamilyen tájékoztatást.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #24
    "csinálni kellene külön atomerőmüvet nekik..."

    Keresd meg a kis budai atomeromuvek elhelyezkedeset (csak ketto van), majd keresd meg az ismert nbsz kozpontok helyzetet, vesd ossze a kettot...

    Amire az amerikaiak nem gondoltak, hogy nem kell minden adatot begyujteni, hanem tobb kisebb szamitokozpontba kell szetszorni a gepeket. Ilyen megoldast hasznal a google is es meg a magyarok is jobban allnak a megfigyelessel mint az amerikaiak vagy a tobbi eu orszag. Nallunk mar kozel 100%-os a lefedettseg, mig az eu-ban halasztani akarjak a megfigyelesi torvenyt. Ezzel szemben magyarorszag hamarabb be fogja vezetni mint amit eloirtak. Sot szerintem az eu-s torveny meg korlatozza is az allam vedelmevel hivatalbol foglalkozok munkajat. Ezzel leginkabb a politikai elharitasra gondolva.

    A vista-ban pedig mar kovetelmeny lesz az alaplapi tpm chip kulonben nincs hd film vagy dx10-es jatek. Ezt annak idejen clipper chip, majd palladium neven minositette alkotmanyellenesnek az amerikai lefelsobb birosag. Most hogy nem az allam hanem a nagytokesek tamogatjak mar nem alkotmanyellenes. A technologia jelenleg trusted computing neven ismert.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Trusted_Computing
  • csorfab #23
    Vicceltem, vazze, ha ez nem derült volna ki a hozzászólásom mögött lévő 4 szmájliból
  • BlackRose #22
    Symantec...
  • csorfab #21
    Az gáz, ha fut egy "NSAgent" nevű processz a windowsomon?
  • BlackRose #20
    Csak tudod az a New Deal előtt volt, akkor amikor még az alkotmány volt a szent és amikor az intervencionalizmus, szocializmus Amerikában egyenlő volt az ördögel. Ma sajnos erre csak úgy emlékezhetünk, hogy "régi szép idők".

    Persze nem beszélve, hogy ugyanezt a "munkát" kb. 3x kevesebb erőforrásal is elvégezhetnék ha nem az állam csinálná, persze az államnak is az ilyen tevékenysége illegitím, hát még akkor Isten ments, hogy magáncégek erre legyenek felhatalmazva, pedig ugye ez az út egyszer úgyis odaér, és éppen azon a ponton vagyunk, hogy majd most arra hivatkozva, hogy túl sokba kerül az adófizetőknek (mintha ez érdekelné az államot) majd kihelyezik pl. a Lockheed-Martin, vagy hasonló szinte 100% government contractor cégekhez... és akkor a kapitalizmust még jobban lehet majd okolni egyébként mint mindég olyan dolgokért amelyek az állam intervencionalista politikája nélkül soha meg nem történtek volna. És ami a legérdekesebb ez nem összeesküvés ez csak csupán egy normális előrelátható szinte szédületes pontoságal kiszámítható út, ami a hatalom egyetlen útja.
  • lele #19
    csinálni kellene külön atomerőmüvet nekik...
  • maxspeed2107 #18
    A félelem bére, öö Ára(m)!
  • NEXUS6 #17
    Ahhoz képest, hogy aszem valamikor a XIX. szd-ban az egyik amcsi elnök azt mondta, hogy uriember nem olvassa más postáját, és ezzel a részéről lezártnak tekíntette a titkosszolgálatok kérdését, szal ehhez képest az amcsik ebben is elég messze (mélyre) jutottak.
    Még az egykorri KGB-t is bizti megelőzik.
  • Natsuto #16
    Hát kezdhetnék azzal a takarékoskodást, hogy kicsit visszavesznek a paranoiából. Rögtön nem kellene annyi ellenőrző számítógép.
  • Tetsuo #15
    "A hálózat működtetésére 65 és 75 megawatt közötti teljesítményre van szükség óránként."
    Egyébként ez a mondat nem értelmes. De már +szoktuk.