Berta Sándor

Egyre fejlettebb a negyedik világ

Folyamatosan nő a mobiltelefonok és az informatikai eszközök száma a világ ötven legszegényebb országában, amelyeket általában csak a negyedik világnak neveznek - derült ki a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) legfrissebb felméréséből.

A dokumentum a 2000 és a 2005 közötti esztendők fejlesztéseit öleli fel. Ebben az időszakban gyakorlatilag 25 államban megduplázódott a távközlési készülékek és az előfizetések száma. Ez elsősorban a mobiltelefonok viharos gyorsaságú elterjedésének volt köszönhető. Hasonló ütemben nőtt az internethozzáférések száma is és a hangsúly egyre inkább a szélessávra helyeződik át.

Ahhoz azonban, hogy a növekedés üteme hasonló mértékű maradhasson, az ITU szakemberei szerint az érintett országokban mielőbb politikai döntésekre és felelősségvállalásokra lenne szükség. A mobil előfizetések száma leginkább Dzsibutiban nőtt, méghozzá 186 százalékkal, Kongóban ez az arány 184, Nigerben pedig 171 százalékos volt. 2004 végén a világ 25 legszegényebb országának 720 millió lakosa közül 0,85 százaléknak volt vezetékes és 2,55 százalékának mobil előfizetése. A mobil előfizetések gyarapodásában kiugróan nagy szerepet játszott a kártyás csomagok elterjedése. Jelenleg ezekben az államokban a mobil előfizetések 90 százaléka kártyás. Afganisztánban, Csádban, Dzsibutiban, Eritreában, Haitin, Szomáliában és Nigerben pedig jelenleg kizárólag kártyás mobil előfizetések léteznek.

A hagyományos modemes és a szélessávú internethozzáférések száma szintén folyamatosan nő. Néhány országban már eléri vagy megközelíti a helyi viszonyokhoz képest álomnak tűnő 5 százalékos határt. A Maldív-szigeteken ez az arány már 5,8 százalék, Cap Verdén 4,9, míg Szenegálban 4,6 százalék. 2004 végén a 25 legszegényebb állam 720 millió lakosából 5,5 millióan interneteztek rendszeresen. Ez kereken 0,75 százalékos aránynak felel meg.

Természetesen az eddigi beruházások hatalmas jelentőségűek ezekben a régiókban, de további fejlesztésekre és piaci szabályozásokra van szükség. Azonban Cosmas Zavazava, az ITU fejlődő országok részlegének vezetője szerint örömteli, hogy a világ legszegényebb államai eltökéltek és mindenképpen csatlakozni akarnak az információs társadalmakhoz.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • cateran #41
    "A mobil előfizetések száma leginkább Dzsibutiban nőtt, méghozzá 186 százalékkal, Kongóban ez az arány 184, Nigerben pedig 171 százalékos volt. 2004 végén a világ 25 legszegényebb országának 720 millió lakosa közül 0,85 százaléknak volt vezetékes és 2,55 százalékának mobil előfizetése."
    Tenyleg nem maganszemelyek? A masik dologgal egyetertek:)
  • Indigo #40
    Márpedig elsősorban nem magánfelhasználásról bszélünk... Különben is marhaság összefüggést keresni a lakosság mobil- és internethasználata és az egészségügy fejlődése között

  • cateran #39
    Ne orjits mar meg azzal,hogy internet es mobil nelkul (ha maganfelhasznalokrol beszelunk es nem szervezetekrol) nem lehet fejleszteni az egeszsegugyet vagy barmi mast....
  • Indigo #38
    A mobiltelefonos dolog meg egyébként sem úgy működik náluk, mint a fejlett országokban... Nem figyeg mindenkinek az oldalán a számlás előfizetéses 3G-s mobiltelefon, hanem egy faluban van egy-két készülék (sok esetben műholdas), és azt az egész falu lakossága használja. Ha használni akarja valaki, leperkál x zsetont a készülék gazdájának, és használhatja.
  • Indigo #37


    "hogyha szerinted a vilag 50 legszegenyebb orszagaban fontosabb az internet kiepitese,mint az orszag gazdasagi,egeszsegugyi,mezogazdasagi,stb. fejlesztese"

    Nem állítottam olyat, hogy fontosabb lenne az internet kiépítése!!!!!!!!! Nem mondtam hogy internet és mobil mindenek felett és ivóvíz helyett!!! És nem "kiépítésről" vagy 100%-os lefedettségről beszéltem, hanem arról, hogy ahol szükség van rá az ország gazdasági, egészségügyi, mezőgazdasági, stb. fejlesztése érdekében, oda miért ne lehetne eljuttatni??? Erre válaszolj kérlek! Nem arra kell nekik, hogy a gyerek WoW-ozzon vagy az éppen aktuális kvéket nyomja multiban, vagy ebay-en Robbie Williams koncertjegyekkel kereskedjen, hanem hogy számos pontos könnyítsen az életükön, költségeket takarítsanak meg stb... Jöttök sorban az ilyen idióta szövegekkel, hogy "ivóvíz helyett", "az internet fontosabb mint bármi más"... Szó sincs ilyenekről!

    Nem értitek meg, hogy a sajnálkozás meg a segélyosztogatás nem megoldás semmire. Abban kell őket segíteni, hogy saját maguk tudjanak boldogulni, ehhez ez oktatást kell fejleszteni, infrastruktúrát kiépíteni stb.

    "akkor orulok,hogy nem vagyok egy szinten veled"

    Komolyan mondom, én is örülök, hogy nem vagyok egy szinten veled!
  • szivar #36
    Ez tök jó. Miken nem tudtok vitatkozni :D.

    Adott egy kecskepásztor, aki beszélni szeretne a rokonaival, de azok egy kissé másfele legeltetik a jószágokat. Összecsomagol némi kaját meg vizet, felmálházza kedvenc szamarát, rápattan és két hét alatt ott van náluk. Most nem egyszerűbb a mobil?

    Mellesleg nem az állam fejleszti a kommunikációs cuccokat, hanem bizonyos vállalatok. Ha a vállalatoknak nem éri meg, akkor nem lesz sem mobil, sem net. Az állam esetleg finasszírozhatja a költségek egy részét, ha van rá pénze és akarata.

    És azt se mondja senki, hogy megéri vasutat vagy normális utakat, esetleg iskolát készíteni oda, ahol 100 ember él 100 km^2-es területen. Ezen területeken ráadásul nincs is állandósult éhínség, járványok, stb. És Afrika elég nagy részén alacsony a népsűrűség. Nem kell mindjárt Etiópiára gondolni ha Afrikáról van szó. És a világ legszegényebb országai a közelmúltig egy adósságcsapdába kényszerültek bele, már csak a kamatokat tudták kifizetni - jó esetben-, esélyük sem volt kimászniuk ebből a helyzetből.

    Szvsz eléggé nem egyszerű a kialakult helyzet, ezen élelmiszer és egyébb segélyekkel nem lehet segíteni. Esetleg az oktatást kellene fejleszteni, de ez meg egyes diktátoroknak nem tetszene, illetve van ahol a távolság jelenti a legnagyobb akadályt. Senki sem fog iskolába járni ott, ahol 50km-ert kellene gyalogolni, ha tanulni akar valamit az illető, illetve a legkisebb családtag munkájára is szükség van ahhoz, hogy a hosszútávon ne dögöljön éhen||szomjan az egész família.

    Na mindegy. Aki azt hiszi hogy az állam feladata minden vacaknak a biztosítása, az téved.
  • cateran #35
    A jo meglatasokrol annyit,hogyha szerinted a vilag 50 legszegenyebb orszagaban fontosabb az internet kiepitese,mint az orszag gazdasagi,egeszsegugyi,mezogazdasagi,stb. fejlesztese akkor orulok,hogy nem vagyok egy szinten veled.......
  • Indigo #34
    Azt mindenképp, hogy jók a meglátásaim...
  • cateran #33
    Ez sokat elarul rolad......
  • Omega #32
    A "negyedik világ" az mi ? Eddig azt hittem hogy csak 3 van: fejlett országok, fejlődő, elmaradott.