Napi Online

Távmun­ka váltja fel a ki­he­lye­zett mun­ka­he­lyeket

Új fogalommal, a homeshoring kifejezéssel jelölik az olyan távmunkát az Egyesült Államokban, amelynek segítségével a világ más részeibe kihelyezett tevékenységeket váltanak ki.

Néhány évvel ezelőtt, amikor egyre nagyobb visszhangot kapott, hogy az Egyesült Államok informatikai és távközlési vállalatai újabb és újabb tevékenységeiket helyezik ki olyan távoli országokba, mint India, az egyik éppen ilyesmivel kísérletező cég, a 1-800-Flowers.com igen rossz tapasztalatokat szerzett a harmadik világbeli munkaerővel kapcsolatban. Nem az elhivatottsággal vagy a képzettséggel volt baj, és még csak nem is az adatlopás gyanúja merült fel.

Két probléma adódott: egyrészt alig lehetett érteni az ottani dolgozók angol kiejtését, másrészt nem tudtak alkalmazkodni az időszakosan, például Valentin-nap idején megugró fogyasztói érdeklődéshez. Emellett kicsit kellemetlen volt, hogy az amerikai telefonálók, e-mailezők többsége alacsonyabb képzettségű volt, mint az őket kiszolgáló, PhD fokozattal rendelkező indiaiak. Szóval az ügyfél-tájékoztatásért felelős vezető, Lou Orsi azt javasolta a menedzsmentnek, hogy hozzák vissza a tevékenységet az Egyesült Államokba, ám ne egy hagyományos call center, hanem távmunka igénybevételével oldják meg a dolgot. Így lépett az outsourcing helyében a homeshoring - ismerteti az esetet a Business Week.

A módszer széles körben terjed - köszönhetően a nagy sebességű távközlési összeköttetéseknek és a legtöbb háztartásban megtalálható számítógépeknek, egyre több cég helyezi ki ügyfélszolgálati tevékenységeit otthonról dolgozó munkatársakhoz. Az IDC IT-piackutató felmérése szerint tavaly 20 százalékkal nőtt az így dolgozó alkalmazottak létszáma, elérve a 112 ezret, ami 2010-re 330 ezerre nőhet.

A homeshoring előnyei nyilvánvalóak. Nincsenek kulturális és nyelvi problémák, nem kell attól tartani, hogy az esetleg előforduló adatlopások után nem az Egyesült Államok területén érvényes törvények szerint járnak el a hatóságok. Emellett ezen az úton olyan magasan képzett munkaerőt sikerülhet bevonni az alkalmazó cég tevékenységébe, amelyről a széles sávú adatátvitel kora előtt le kellett mondaniuk. A legtöbb távmunkás egyetemet végzett édesanya, aki kisgyerekével maradt otthon, mert viszonylag távol lakik a városközponttól, és így nem tud házvezetőnőt, illetve bébiszittert alkalmazni.

A távmunkások - akik tapasz­tal­tab­bak és lo­já­lisab­bak a minden­kori munka­adójukhoz - job­ban bírják ezt a munkát, nem akkora ugyanis náluk a fluk­tuáció, mint az ál­lan­dó al­kal­­ma­zot­tak­nál. Utóbbiak a tapasz­talat szerint évente teljes egészében kicse­rélődnek. További munkaerőfor­rást jelentenek a sokszor áthelyezett katonák család­tagjai, az olyan nyugdíjasok, akik az év egy részét délen töltik, a másikat északon, kom­pu­ter­má­niás le­szá­za­lé­kol­tak, illetve cég­ve­ze­tők nejei, akik azt ter­ve­zik, hogy a ház­tar­tás­be­li lét után visszatérnek a munka frontjára.

Mivel ezeket a dolgozókat annak arányában fizetik, mennyi időt töltenek a virtuális call centerben, igen rugalmas az alkalmazásuk, az igények megugrása esetén negyed órán belül munkába lehet őket állítani. Köszönhetően a modern technológiának, teljesítményük ugyanúgy nyomon követhető, mint a munkahelyeken ülő társaiké, ám míg az utóbbiak óránként 31 dollárba kerülnek az alkalmazóknak, az előbbiek kijönnek 21-ből. Ennek hátterében nem csupán a munkahely költségeinek megspórolása van - a helyiségbérlettől az egészségügyi papír áráig -, hanem az is, hogy a homeshoringban dolgozók saját számítógépüket használják és maguk gondoskodnak egészség- és nyugdíjbiztosításukról. Ráadásul még hatékonyságuk is jobb: az értékesítésben 25 százalékkal, az ügyfél-elégedettségben 40-nel múlják felül a hagyományos callcenter-munkásokat.

Megspórolható a napi utazási költség és idő, olyan pluszjövedelem hozható a családba, ami például a gyerekek mellől elmozdulni nem tudó nők esetében másként nem jönne össze. Hátrányként egyedül az egyedüllét jelölhető meg, amely a munkába járókat nem fenyegeti - persze kinek-kinek legfeljebb csak a kollégák egy része hiányzik...

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • BiroAndras #7
    Erre nem az a megoldás, hogy a helpdesk-es is legyen primitív. Az senkinek se jó.
    Egyébként nem az a lényeg, hogy hány diplomája van, hanem hogy képes legyen segíteni a telefonálóknak.
  • vaddasz #6
    Van egy tippem: www.rentacoder.com
  • yann #5
    kering a neten jópár telefonszolgálatos, meg helpdesk-es, meg mindenféle segélyvonal felvett anyaga. egyszer hallgasd meg valamelyiket, rögtön rálössz mér gáz ha primitív a felhasználó...

    persze, neked is igazad van, nem hozzá-nem-értőket kell ilyen munkára fogni, de én teljes mértékben megértem, hogy mennyire szomorú 2-3 diplomával a háta mögött elmagyarázni a betelefonálónak, hogy nem létezik "any key"...
  • lexor #4
    Hát itt is ez lenne a jövő de még elég gyerek cípőben jár a dolog mint minden:) több magyar weboldal is foglalkozik ezzel a témával egyet megemlítek http://internetmunka.hu (persze semmi közöm hozzá:))
  • BiroAndras #3
    Ezen én is fennakadtam. Ha én a problémámmal betelefonálok valahova, akkor épp az lenne a lényeg, hogy nálam képzettebb ember üljön ott, aki a felmerült problémát meg tudja oldani.
    Nálunk épp az a tapasztalat, hogy a triviálisnál picit bonyolultabb problémákkal már hiába telefonál az ember (vagy órákig kapcsolgatják ide-oda, míg talál egy hozzáértő munkatársat).
  • KoS #2
    Nekem ez tetszik: "Emellett kicsit kellemetlen volt, hogy az amerikai telefonálók, e-mailezők többsége alacsonyabb képzettségű volt, mint az őket kiszolgáló, PhD fokozattal rendelkező indiaiak."
    El nem tudom kepzelni, hogy miert volt ez gond...
  • Griphons #1
    Tetszik :) hol lehet jelentkezni?