Berta Sándor

Intelligens böngészővel a termék­hamisítók ellen

A világhírű Fraunhofer Intézet kutatói ismét egy új megoldással álltak elő, ami véleményük szerint jelentősen megnövelheti az esélyt a hamis termékek visszaszorítására. A német szakemberek a digitális vízjelet vetnék be a hamisítók elleni harcban.

A Fraunhofer Intézet IPSI részlege ezúttal a korábban illegálisan másolt és a fájlcserélő hálózatokon terjesztett játékok, filmek, zenei albumok és szoftverek felderítésére kifejlesztett, s már tesztelt MERIT-technológiát használja fel, amely képes a digitális vízjelek nyomon követésére.

Klikk ide!
Bal oldalon a módosítatlan, jobb oldalon a vízjellel ellátott képrészlet

Az idő előrehaladtával egyre kifinomultabb módszereket dolgoznak ki a hamisítók és az ezeket a termékeket árulók. Az eBayen és más online portálokon gyakran az eredeti termékeket mutató fényképekkel hirdetik az utánzatokat, így tévesztve meg a későbbi vásárlókat.

A MERIT-technológián alapuló új intelligens böngésző képes az eredeti termékek fotóiba beépített digitális vízjelek, ezáltal maguknak a felvételeknek a nyomon követésére és így bármikor kimutatható, hogy a világhálón eladásra kínált árucikk valódi-e vagy hamisítvány? A böngésző képes arra is, hogy amennyiben egy weboldalon hamis terméket reklámozó hirdetésre bukkan, akkor azonnal értesítse az adott árucikk eredeti gyártóját.

Klikk ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz

Az eredeti termékfotók felhasználását egyébként külön licencszerződésekben szabályozzák és ezeket a jogokat csak azok a kereskedők kaphatják meg, amelyekkel a gyártó ilyen licencszerződést kötött. A módszer hatásos, ugyanis a digitális vízjelet gyakorlatilag lehetetlen eltávolítani, próbálkozhat a bűnöző a kép kicsinyítésével, nagyításával, vagy akár a szerkesztésével is. Szinte biztosra vehető, hogy nem fog sikerülni neki a védelem eltávolítása.

"Csak, aki ismeri az algoritmust és a digitális vízjel titkosítását, képes olvasni az adatokat" - mondta Sascha Zmudzinski fizikus. S a rendszer feltörése csak ezután következhetne. Mindenesetre kérdéses, hogy a gyártók tetszését mennyire nyeri majd el az új védelem, aminek gyakorlatilag nincs gyenge pontja.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • BiroAndras #31
    Az effektekkel szétrongálod a képet is. De mint mondtam, nem ismerem az algoritmust nagyjából sem, ahogyan te sem. Szóval nem tudhatjuk, hogy mennyire könnyű leszedni. Viszont az egyszerű logika azt mondja, hogy a fejlesztők nyílván nem hülyék, így ha könnyen törhető a cuccos, akkor nem adnák ki. Persze láttunk már ellenpéldákat is, de ez esetben egy neves intézetről van szó, mai többek közt az mp3-at is fejlesztette, ami azért nem lett olyan rossz.

    "ami digitális azt lehet másolni is"

    Másolni lehet persze, csak a vízjelet leszedni nem.
  • juniorjb #30
    Ha meg a képet módosítja akkor meg különböző effektekkel (pl. motion blur +még 1 réteg kép meg fade, meg sharp mask meg ... és eltűnik az a pici kül. amit a szem nem lát.), ha meg ha vmilyen szinekből áll össze amik meghatározott pixel formátumában van (értsd elrendezésben), akkor is van egy rendrszer, és ha valaminek van rendszere vissza is lehet fejteni. Akkor már csak az algoritmus van aminek a fügvnyében az összes változik.
    nahh mind1, az a téma a zösszesben nem lesz sok értelme az egésznek, hiszen mint hogy előttem is mondotta valaki, ami digitális azt lehet másolni is ...
  • BiroAndras #29
    "Sztem meg biztos nem úgy rakták bele a vízjelet a képbe hogy vmilyen módon kivehető legyen belőle(vizuálissan)"

    De igen, vizuálisan van benne, de csk olyan picit módosítja a képet, hogy az ember nem látja.

    "De szerintem biztos nem kompatibilis minden kép file formátummal"

    Nem függ fájlformátumtól. Még a nyomtatott képen is meg marad.
  • BiroAndras #28
    "Es ha mar a bongeszokben is benne lesz a felismeresi eljaras, akkor annak alapjan minden bizonnyal onnantol halott lesz a dolog, plane ha nyilt forras kodu cuccba is beteszik"

    Az algoritmus visszafejthető, de ettől még nincs rá garancia, hogy a vízjelet is le lehet szedni. A titkosításnál is hiába ismered az algoritmust, kulcs is kell hozzá.
  • BiroAndras #27
    "Vagy a vízjellel "kifakított" részeket visszaállítjuk erösebb árnyalatr és volt jel nincs jel. Nem?"

    Nem. Ez nem olyan vízjel, hogy ráraknak egy halvány feliratot, hanem sokkal komplikáltabb (bár fogalmam sincs, hogy hogy működik).
  • BiroAndras #26
    "Ad abszurdum: Kinyomtatom fotopapírra és beszkennelem? Vagy annyit már nem ér az egész?"

    A vízjel a képen van. Akkor is rajta lesz, ha kinyomtatod.
  • AgentKis #25
    Az rendben, hogy egy hamis termékfotón nincs vízjel, de honnan fogja tudni a böngésző, hogy a kép mit ábrázol és kinek kellene szólnia? Mire is jó ez az egész?
  • juniorjb #24
    Sztem meg biztos nem úgy rakták bele a vízjelet a képbe hogy vmilyen módon kivehető legyen belőle(vizuálissan), a kódban van benne, elrejtve mint egy backdoor, csak aki tudja mit keres az veszi észre. De szerintem biztos nem kompatibilis minden kép file formátummal, vmelyik biztos hogy kiszűri hogy gagyiság, vagy ha átpróbálod alakítani pl.10 kül. képfile-lá mindegyikben ugyanaz a cuCC benne lesz(az a bizonyos ismeretlen, ami nem kép kódját tart., hanem csak ott van). LOL
    Sztem egy jobb programozó észreveszi a cuccot pár óra alatt.
  • wanek #23
    Akkor valószínűleg vak vagy.
  • lpmaskmancick #22
    nem látok semmi külömbséget a két kép között