Berta Sándor

Az AMD támogatja az EU ólommentes­ségi irányelvét

Egyre inkább testet ölt az Európai Uniónak az elektromos termékekben lévő veszélyes alkotóelemek elleni kampánya. Ezek közé az anyagok közé tartozik például az ólom is, amelyet a gyártók gyakran használnak fel például a processzorokban és az alaplapokban.

Az EU-ban új környezetvédelmi szabályozás lesz érvényben. Az ennek részét képező Restriction of Hazardous Substances (RoHS) irányelv korlátozza az elektronikus készülékekben, így például a számítógépekben és a számítástechnikai alkatrészekben felhasznált veszélyes anyagok mennyiségét.

A RoHS 2006. július elsejei hatállyal szigorúan megtiltja az olyan termékeknek az Európai Unió területére való behozatalát, amelyek bármilyen mennyiségben is veszélyes, környezetszennyező anyagokat, így például ólmot tartalmaznak. Kivételt képeznek azok az alkatrészek és eszközök, amelyeknél az ólmot mint forrasztóanyagot használják. Az AMD már meg is kezdte a korlátozott ólomtartalmú, ezáltal a RoHS előírásainak megfelelő processzorok piacra dobását.

Az ólommentes processzorok létrehozását célzó kutatások még 2001-ben kezdődtek meg. Ezek közé a modellek közé tartoznak az Opteron, az Athlon 64, az Athlon 64 X2, az Athlon 64 FX, a Turion 64 és a Sempron processzorcsalád különböző órajelű tagjai. A szerverchipekből már szintén léteznek ólommentes, illetve korlátozott mennyiségben ólmot tartalmazó modellek. Az AMD ugyanakkor azt egyelőre nem akarta elárulni, hogy mennyibe kerül az új CPU-k gyártása, illetve a gyártósorok átállítása és hogy mikorra készülnek el az első valóban ólommentes processzorok.

Hasonló megoldásokon dolgoznak a világ legnagyobb processzorgyártójaként számon tartott Intel kutatói is. Noha 2004-ben a vállalat szakembereinek már sikerült létrehozniuk egy olyan alaplapot, amelyre ólom nélkül forrasztották a chipsetet, ám a chipekben még mindig jelentős mennyiségben használnak fel ezt az anyagot (0,2 gramm). Timothy Mohin, az Intel környezetvédelmi, egészségügyi és biztonsági igazgatója szerint 2000 óta a cég 100 millió dollárt költött az ólommentes termékek kikísérletezésére. Az elért eredmények bíztatóak, ám a kutatók mégsem ülnek a babérjaikon és a tervek szerint öt éven belül minden Intel processzorból eltűnik az ólom.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • aaaaa #21
    "A modern akkumulátorok sztem nem savas Pb akksik."
    Szerinted... Pedig azok. Még a legdrágább spirál szerkezetű teljesen zárt autó akkuk is ÓLOMBÓL készülnek.
  • Kazak #20
    "Az persze egyéni ízlés kérdése, hogy ki mit helyez előtérbe (olcsó vs. környezetkímélő/bb/ termékek), én az előbbit."

    Természetesen az utóbbira gondoltam.
  • Kazak #19
    "Akkor is így fogsz éljenezni , ha ettől pár dolog háromszor rosszabb lesz, és jóval többe fog kerülni ?
    Közben a valódi környezetvédelmi problémákra nagyívben tesznek, Kiemelnek egy két minimális jelentőségű dolgot, és akkor lehet éljenezni a semmit..."

    Igen, akkor is így fogok éljenezni. Ettől szerintem nem lesznek 3* rosszabbak a készülékek, azt meg tudomásul kell venni, hogy a környezetvédelem PÉNZBE kerül. Az persze egyéni ízlés kérdése, hogy ki mit helyez előtérbe (olcsó vs. környezetkímélő/bb/ termékek), én az előbbit. Az is tény, hogy van még tennivaló a körny. véd. területén, de ez is több a semminél. A jelenlegi hatalmi központok közül tudtommal az EU az egyetlen, aki egyáltalán foglalkozik a kérdéssel, és próbál ilyen irányban lépéseket tenni. Az USA és Kína magasról sz@rik az egész közepébe. A p*cs amerikaiak még a Kiotói Egyezményt sem írták alá, mert féltek, hogy a vállalások visszafognák a gazdasági növekedésüket.

    "A higanykapcsolóba, higanygőzlámpába mondjuk mit fogsz tenni ?
    Tudsz még olyan fémet ami jó erre a célra ?
    A kocsi akkut meg cseréljük kurblira ? (Az összes akku környezetszennyező (Pb,NiCd,NiMH Li-Ion stb.)"

    Ezekre a rendelet, azt hiszem, nem vonatkozik. Nézd meg a rendeletek mellékleteit, lsz! A modern akkumulátorok sztem nem savas Pb akksik.

    "Ha itt valakit is KOMOLYAN érdekelne a környezetszennyezés, akkor nem lövöldöztek volna tőlünk párszáz kilométerre, néhány éve "szegényített urán" lövedékekkel."

    Szegényített uránlövedékekkel nem az EU, hanem a NATO és az Egyesül Államok hadserege lövöldözött.
  • Kazak #18
    A mikrókra is vonatkozik. Azokban egyébként mi van?
  • Tbone #17
    Az autoiparra nem vonatkozik az olommentes atallas :)

    Az auto elektronikajahoz felhasznalt olom mennyisege elenyeszo az akkumulatorban hasznalthoz kepest.
  • dez #16
    2006. július 1.? Az túl közel van... Szerintem ezt meg fogják hosszabbítani, mert a piac nagy része még nincs erre felkészülve.
  • aaaaa #15
    Akkor is így fogsz éljenezni , ha ettől pár dolog háromszor rosszabb lesz, és jóval többe fog kerülni ?
    Közben a valódi környezetvédelmi problémákra nagyívben tesznek, Kiemelnek egy két minimális jelentőségű dolgot, és akkor lehet éljenezni a semmit...
    A higanykapcsolóba, higanygőzlámpába mondjuk mit fogsz tenni ?
    Tudsz még olyan fémet ami jó erre a célra ?
    A kocsi akkut meg cseréljük kurblira ? (Az összes akku környezetszennyező (Pb,NiCd,NiMH Li-Ion stb.)
    A begyűjtés nagyon szép gondolat, de nem mindenki szent, és így is rohadt sok az út mellett végzi savval, ólommal mindennel.
    Ez így ahogy van elég zűrös.
    Ha itt valakit is KOMOLYAN érdekelne a környezetszennyezés, akkor nem lövöldöztek volna tőlünk párszáz kilométerre, néhány éve "szegényített urán" lövedékekkel.
    http://www.mtvsz.hu/du/dufaqhu.htm#hogyanhasznaljak.
    A néha néha "kissé" meghibásodó atomerőművekről meg ne is beszéljünk.
    Szóval csak mosolyogni tudok ezeken a nagy vívmányokon (0,2g/proc)
  • Antifasiszta #14
    kit érdekel a környzet szennyezés? A legfontosabb dolog a p$nz!!!!
  • Mike at home #13
    es akkor a mikrokkal mi lesz?
  • Kazak #12
    A jogszabály(ok) magyarul is olvashatóak:
    2002/95/EK Irányelv
    2002/96/EK Irányelv

    A lényege az, hogy 2006. július 1.-e után nem lehet forgalomba hozni az EU tagállamaiban olyan új elektronikus berendezéseket, amelyek ólmot, higanyt, kadmiumot és a további felsorolt veszélyes anyagokat tartalmaznak. A forgalombahozatal a tiltott, az teljesen mindegy, hogy ki a gyártó. Ráadásul a rendelkezés az összes elektromos cuccra vonatkozik, nem csak a számítógépekre. A tiltott anyagok listája tovább is bővülhet a későbbi felülvizsgálatok során.

    Úgyhogy ez nem protekcionizmus, ez valóban környezetvédelem (3*HURRÁ!)