Rónai György

Intel: Jövőre megindulhat a kétmagos processzorok gyártása

Idén mindkét vezető chipgyártó, az Intel és az AMD is rengeteg új technológiát vezetett be x86-os processzorainál, kezdve a HyperThreading-től egészen az x86-64-ig. Azonban ez még csak a masszív teljesítménynövelés kezdete volt, ugyanis egyes hírek szerint az Intel már jövőre az összes piaci szegmensben megkezdi kétmagos processzorainak gyártását.

Rengeteg módja van annak, hogy a processzorok teljesítményét növeljék, és a chipgyártók a történelem során már ezek szinte mindegyikét ki is használták valamilyen formában. A három alapvető tényező, ami egy processzor sebességét meghatározza az órajel, a gyorsítótár mérete, és a többi részegységgel történő kommunikáció, az I/O (input/output) sebessége. Bizonyos pont után azonban már nem hatékony az órajel további növelése, és a gyártók kénytelenek mikroarchitektúrális változtatásokat eszközölni. Ezek a változtatások lehetnek multimédiás/ vektorszámításokhoz való utasításkészletek, és egyéb memóriakezelési, illetve utasításrendezési, kezelési algoritmusok.


Az Intel szerint a teljesítményfokozás útja az egy processzoron belüli több mag

Mostanra már valóban akkorára nőtt a processzorok teljesítménye, hogy nem elég ilyen fajta optimalizációkat végrehajtani rajtuk, hanem sokkal effektívebb a műveleti egységet egyszerűen megduplázni vagy megsokszorozni. Így a processzor több művelet egyidejű végrehajtására lesz képes, és effektíve többszöröződik a teljesítmény is. Ezen eljárás első megvalósítása az Intel féle virtuális multiprocesszoros feldolgozás, vagy ismertebb nevén a HyperThreading. Itt a processzoron belül egyetlen mag van, de az két munkaegységre osztja szét a feldolgozandó szálakat. A történelem során az ilyen többmagos, több szálon dolgozó processzorok nem az asztali gépek piacára voltak jellemzőek, az Intel csak nemrég óta adja ilyen technológiával a processzorait. Most azonban úgy tűnik, hogy a cég 2005-től már valódi két magos processzorokat fog kínálni.

Az Intel első kétmagos környezetben együttműködésre képes processzora a Montecito magos Itanium 2 chip lesz, amely 2005 közepén jelenik majd meg. A processzor nagy teljesítményű többprocesszoros rendszerekben fog dolgozni, és 24 MB harmadszintű gyorsítótárat tartalmaz majd. A Montecitot a többi piacon az alacsonyabb költségű Millington és LV Millington mag fogja kiegészíteni. Az első 65 nm-es többmagos processzor pedig 2006-ban a Tukwila kódnevű lesz.


Meglepő módon az Intel már 2005 közepe táján a mobil piacon is be fogja mutatni a többmagos Pentium M családot. A Jonah kódnevű chip várhatóan két Dothan magot fog tartalmazni, és 65 nm-es gyártási eljárással fog készülni. Ez a processzor állítólag energiatakarékos üzemmódban ki tudja majd kapcsolni az egyik magot, és csak akkor megy mindkettő, ha hálózati áramról üzemel a notebook. A Jonah teljesítményfelvétele így várhatóan 45 Watt körül alakul, magfelülete pedig kb. 100-120 négyzetmilliméter lesz. A Jonah utódjai a távoli jövőben megjelenő Merom, Conroe, és a Gilo nevű processzorok lesznek, amelyek várhatóan már 64 biten működnek majd. A Conroe (2006) egyébként várhatóan az Intel első desktop gépek piacára szánt kétmagos IA32e processzora lesz.

Az Intel közlése szerint elsőként a két darab IA32e magot tartalmazó Tulsa fog megjelenni 2005-ben. Ez lesz az első kétmagos Xeon MP processzor, tehát a kétmagos megoldás előbb a szerver piacra jelenik meg. A HyperThreading technológiának köszönhetően ez a chip akár négy szálon is tud majd egyszerre dolgozni, konkurenciát állítva ezzel más, többprocesszoros szervereket gyártó cégeknek is.


Ami a nagy teljesítményű desktop, és munkaállomásokba szánt processzorokat illeti, ott a kétmagos megoldások 2006-ban törnek csak be a Nehalem architektúrával, ami ugyancsak IA32e utasításkészlettel rendelkezik.

Az Intel még 2003-ban jelentette be a terveit, miszerint a Montecitoba integrálja majd a magok egymás közötti kommunikációját és munkaelosztását lebonyolító speciális arbiter buszrendszerét. Erről egyelőre nincs bővebb információ, azonban logikusnak tűnik, hogy az arbiter buszrendszert az Intel jövőbeli két, vagy többmagos processzorai fogják majd igazán kihasználni. Az Intel Vanderpool technológiájának köszönhetően az ilyen processzorral szerelt gépek majd akár két, vagy több virtuálisan független munkaállomássá is átalakíthatóak lesznek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • arty #37
    Az AMD processzor uzletaga 2003ban nyereseges volt. Tudatlan maki.
  • mir #36
    remljük
  • mir #34
    nem fognak.
  • [HUN]PAStheLoD #33
    még akár béta stádiumban is megbukhat :]
  • dikki*yysw #32
    Persze, Alpha-ban már van.
  • [HUN]PAStheLoD #31
    szal akkor már biztos ez a 2in1 trend ..
  • mir #30
    "Jelenleg K8 -al próbálkoznak.
    Aztán hogy melyikel sikerül azt nem tudni."
    ez nem is baj, mert a Hyper Threadingnek éppen az a lényege, hogy nem hajt végre két kódot párhuzamosan, hanem akkor vált szálat, ha az egyik szál cache-missel.
  • mir #29
    "Jelenleg K8 -al próbálkoznak.
    Aztán hogy melyikel sikerül azt nem tudni."
    a fejlesztéseket mindíg hamarabb kezdik, de szerintem a K9 valószínűbb. ha jól emléxem, akkor a K9 2005ben jön, előtte pár hónappal egy duál K8at kiadni...
  • mir #24
    "dell:
    Az AMD idén belefullad az adosagaiba, hol lesz mar o 2005-ben..."
    megalol:)
    az AMdnek vannak adósságai,d e egy ilyen felszállóágban lévő cégtől a bankok soha a büdös életben nem vonják meg a bizalmat épp akkor, amikor lehetőségüet látnak arra, hogy visszakapják a pénzüket :D csőd szélén álló vállalatnak nem adnak 500 millió EURÓs kölcsönt, hogy építsen belőle még egy félvezetőgyárat(nem ARRÓL a 600 millióról beszélek) egy ilyen összegű hitel előtt eléggé alaposan taulmányozzák a cég helyzetét, hidd el, és ha megkapták a kölcsönt, akkor az kérdéses pénzintézet(ek) biztosak voltak benne, hogy az AMD vissza tudja fizetni.
  • mir #23
    "AMD is nemsokára kihozza a kétmagos procit, várhatóan már a K8-al."
    jó az K9el is.

    "Én szerintem 2010 ig má megvan az összes proci csak a sufniban van és csak akkor veszik elő ha van rá kereslet! Tök jó h. ekkora tervek vannak meg minden meg 65 ös csikszélesség de előszőr megkéne oldani az átállási a fogyasztási a hőtermelési problémákat és csak ezek után tervezni előre! "
    ez a conspiracy theory... ez az első proceszorvisszahívásnál megdől. pl intel P3 1.13 GHz. nyugi: ez nem igaz.

    "Ezt a ketmagos cuccot tamogatni kell softwaresen is mint a dualprocis rendszereket ?"
    igaen, ugyan az a többszálúoptimalizáció kell hozzá, mint a duál-rendszerekhez, vagy a P4 féle Hyper threadinghez.

    "Kérdés, hogy mindez milyen hőtermelés mellett valósul meg. Mert ha a két processzormag egyenként a mai processzmagokhoz hasonlót teljesítményt akar, akkor bizony lehet gondolkodni valamilyen extrabrutál hűtésen, mert a léghűtés ezt már nem tudja megoldani csak hatalmas hangorkán mellett :/"
    a magnak nincs miden része megduplázva az athlonnál, így ott a hőleadás még csak a közelében sem lesz az eredeti 200%-ához.
    az intel megvalósításáról nekem jóval kevesebb információm van, attól függ, hogy osztott, vagy külön külön cache lesz a 2 magnak. a jelenlegi hő-adatokat figyelembe véve vagy osztott, de inkább a fele méretű, de külön külön cache tűnik valószínűnek. és arra valóban brutális hűtés kell