dr. Papp Géza
Felélednek a Spam Zombik
Nem szívesen használom a "spam" kifejezést, mert túl általános. A kéretlen levelek egy kis, önkényesen kiragadott csoportját jelenti, de mint általános név a köztudatban ez terjedt el, és az alábbi igen érdekes cikk is ezt a kifejezést használja. A hír, amit olvashatnak mintapéldája az emberi találékonyságnak, főleg ha annak a célja az, hogy másnak ártsunk. "Hiába, emberek vagyunk". A SecurityFocus lapjain olvastam a következőket:
Az egyre szigorúbb, és hatékonyabb kéretlen levél (spam) elleni törekvések, azok küldőit egyre inkább a bűnözés felé hajtják. Annak érdekében, hogy eltitkolják az elküldött betegesen nagy levéltömeg forrását, trójai falovakat rejtenek a mit sem sejtő internetezők gépére "spam zombivá" téve azokat. Ezek olyan tömeges, kéretlen levél (spam) források, melyek a felhasználó tudta nélkül, mint "élő - halott" működnek és ontják az e-maileket.
"Ez a legújabb kézbesítési mód" - mondta Margia Arbon, a MAPS spam-ellenes csoport vezetője. -"Egy évig kerestem sikertelenül, de az elmúlt hónapokban néhány ember talált olyan Trójait, ami ezt csinálja... A saját SMTP motorjukat hordozzák. Ha azzal nem sikerül, felraknak egy nyitott levelező (open proxy) programot."
Az egyik ilyen program a múlt héten bukkant fel, mely a "Proxy-Guzu" nevet kapta. Amikor megkezdi működését, elkezd futni egy ártatlan felhasználó gépén a Trójai program, nekiáll egy véletlenszerűen kiválasztott portot figyelni, és a saját beépített e-mail kliensével elküldi az áldozat IP címét és a nyitott Port helyzetét egy Hotmail-es címre.
Innentől kezdve a "levélőrült"- spammer átveszi az irányítást: annyi e-mailt küld, az áldozat gépén keresztül amennyit csak akar, és így minden erőfeszítés, hogy lekövessék, megkeressék az ily módon rejtve maradt "elkövetőt", a végállomás a mit sem tudó áldozat gépe lesz. A Trójai programok eljuttatása a kiszemelt gépre kezelőjük azon képességén múlik, hogy milyen módszerrel tudja rászedni áldozatát a "kedves csomagot" tartalmazó levél átvételére, és a "csomag megnyitására - egyszóval a saját gép megfertőzésére. A Proxy-Guzu általában kéretlen levélen, csatolt adat, fájl formában érkezik a gépre. (Az egyik verzió például egy webkamerán át nézhető "csintalan csúcs"-ot ajánl.)
Egy korai áldozat egy anti-virus fórumon elmondta, hogy csak akkor találta meg hívatlan vendégét, a trójait, amikor a tűzfal programja figyelmeztette, hogy hatalmas mennyiségű kimenő e-mail hagyta el a gépét - és mind elküldve különböző ismeretlen címekre ment. Mint kiderült, a levelek tárgya általában: "Ne mondd el a szüleidnek" és "A számlád" volt.
Spam aktivitás a világon - klikk a képre a nagyításhoz
Kinyomozhatatlan
A kéretlen levelek tömegének küldői (spammerek), a trükkjeiket az elektronikus vandáloktól kölcsönzik, akik számítógépes hadseregeket készítenek, amelyek alkalmasak rendszerek elleni túlterheléses (DDoS) támadásokra. A legelső kifejezetten spammelésre használt Trójai a Jeem. Ez teljes elérést biztosít az elkövetőnek, és van benne egy beépített SMTP szerver is. Arbon szerint a spam világ belesodródott a hacker módszerek serdülőkorába, a spammerek minden eredményt kihasználnak, kiélik levelező hajlamukat, mely mindennek mondható, csak egészségesnek nem, azokról a helyekről küldve tömeges leveleiket, melyek száma igaz kevesebb, mint korábban volt, de online működik.
"A szűrőkkel, a listákkal és a heurisztikus módszerekkel, melyeket általában használnak, megvizsgálják, hogy felfedhető-e az ilyen alternatív technikával küldött levél forrása, de lehetetlenség kinyomozni." - mint mondja - "Utálom bevallani, de sajnos ez az igazság."
Természetesen ezek a spammerek törvényellenesek, a "rossz oldalon" állnak. "Egy általános szabály, amit el kell fogadni, hogy nem jogsértő e-mailt küldeni valakinek, még akkor sem, hogy ő nem akarja" - Mondta Mark Rasch, egy volt ügyvédi iroda erre specializálódott ügyvédje" - De amint betörnek egy számítógépre, és a számítógépet e-mail küldésre használják, akkor már megsértik szövetségi és állami törvényeket." Azt hiszem a SecurityFocus cikkének elolvasása után kezdő soraimat az emberi találékonyságról, nem kérdőjelezik meg. A tömeges, kéretlen levelek számtalan küldési módszerével találkoztam már, vagy olvastam azokról. Ez még engem is meglepett. Megfertőznek egy gépet egy olyan trójaival, ami vagy a gép címjegyzékét, levelezőjét használja, vagy a "készítője, és eljuttatója" irányításával létre hoz magának egyet. Megkeresi a nyitott Portot - Portokat, és azon keresztül először a @hotmail címen lévő "gazdit", akinek utasításait követve árasztja el leveleivel - és egyben önmagával az összes címet, weblapot, amit a gépen megkeres.
Ez eddig tűnhetne akár egy "kellemes" tréfának is - de nem az. Nem mindegy, hogy hány gépből lesz nyitott levelező szerver, az sem, hogy milyen mennyiségű levél kerül a gépről a hálózatra, nem mindegy, hogy mi a "csomagjuk", de nem mellékes, hogy hány címzettjük van. A levelek száma lassítja a Hálózatot, a "csomagok" általában vírusok, és ha csak egy címzett van - és/vagy több gépről küldve a levéltömeget, az egész "móka" nem lesz más, mint a célgép hálózatát ért rendszer elleni túlterheléses (DDoS) támadás.
Miért ódzkodtam a "spam" leírásától? A válasz egyszerű: a Software Engineering Institute, és a Carnegie Mellon University székhelyű CERT Coordination Center (CERT/CC) Internet biztonsági központ nagyon szabatosan, és érthetően kategorizálta a kéretlen leveleket:
UBE: Unsolicited Bulk Email (tömeges, kéretlen levél)
Az UBE (közel) azonos tartalmú elektronikus levél tömeges szétküldése olyan címzettek részére, akik a levelet nem kérték, kétségtelen, hogy az UBE az e-maillel való visszaélés leggyakoribb formája. Vannak naponta üzenetek millióit automatikusan küldő programok. Mindezeket a leveleket lokálisan tárolták, vagy visszapattintották a feladónak, ami még több tárterületet és sávszélességet használt el. Ezek mind jogos, mérhető költségek, amelyek nem a küldőt terhelik. Az UBE egymaga képes a levelező rendszert használhatatlanná tenni.
UCE: Unsolicited Commercial Email (kéretlen üzleti levél)
Az UCE üzleti információt tartalmazó, kéretlen levél. Széles körben használják, és gyakran keverik az UBE-val. Az UCE természeténél fogva üzleti levél, de egyáltalán nem szükséges a széles körben való terjesztése. Néhány Internet szolgáltató a következő küszöbszámot állította fel a kéretlen üzleti levelekre: egyetlen UCE küldése is tilos.
MMF: Make Money Fast (lánclevél)
A lánclevelek, pl. az "hihetetlen, azonnali profitot garantáló" vagy hasonló típusú lánclevelek tartoznak az MMF-hez. A lánclevelek eredetileg a hagyományos postaforgalomban és az Useneten indultak, s most ez megjelent az elektronikus levelezésben is. A lánclevelek és a legtöbb MMF típusú levelek illegálisak, függetlenül attól, hogy egyesek milyen érveket hoznak fel mellette. Értesítsük az illetékes szervezetet! Tipikus példája az un: "Nigériai levél", ami ismét feltűnt, a száma emelkedik - és arcátlan módon most éppen a háború sújtotta Irak Hálózatán, kering a legtöbb.
MLM: Multi-Level Marketing
Azok az elektronikus levelek tartoznak ide, akik egy "kezdeti befektetés" után "hihetetlen profitot" garantálnak, és ezért toboroznak másokat. Egyes MLM küldők nem átallják odaírni, hogy "ez nem a gyorsan meggazdagodni - típusú levél, sőt teljesen legális". Azonban az MLM gyakorlatilag mindig egy fantázianévvel ellátott illegális piramisjáték, ami sokakat megtéveszt.
Megemlítendő a levélbomba, tömeges elektronikus levél küldése egy adott postafiókba, aminek következtében a postafiók (rosszabb esetben a postafióknak helyt adó rendszer is) használhatatlanná válik. Három fajta levélbombáról érdemes írni néhány sort.
Az egyik esetben a célfiókba több száz vagy ezer üzenetet küldenek, így az áldozat postafiókja alig vagy egyáltalán nem használható - a járulékos költségekről, e miatt meg nem érkezett fontos levelekről külön regényt lehetne írni. Ez rendszer elleni túlterheléses - azaz szolgáltatás-megtagadás (denial of service - DoS) jellegű támadás, zaklatásnak is minősíthető, amit egyetlen ismert Internet-szolgáltató sem tűr meg.
Másik esetben a levélbomba From: és Reply-To: mezejébe az áldozat címét hamisítják, s emiatt az áldozatot - gyakran haragos - levélözön árasztja el.
A levélbombának létezik egy harmadik, válfaja. Az áldozat e-mail címével nagyon sok levelezési listára feliratkoznak. Az eredmény hatalmas nem kért levéláradat az áldozat postafiókjában, ugyanakkor mind "legális". Ezért a levelezési listák adminisztrátorainak többsége feliratkozás után egy visszaigazolást, kérő levelet küld a feladónak, s csak a válasz megérkezése után kerül fel valójában a cím a listára.
A zaklatás (harassment) bármilyen elektronikus levélben vagy levélsorozatban küldött üzenet, ami kimeríti a zaklatás fogalmát. Nem szerettem volna egy ilyen levélre példát felhozni, de úgy hozta a sors, hogy közben kaptam egyet - a "jobbik fajtából", ami csak fiatalítani, fogyasztani szeretne - egyszóval újjá akar varázsolni.
Reduce the amount of sleep you need
Cause wounds to heal faster
Lose weight while your sleeping
Become less winded when excersizing
Put color back in grey hair
Grow hair back where it had once fallen out
Tighten skin
Strengthen bones
Body builders - use this to build your muscles quicker
.........The List truly goes on and on..........
stb.
Nézzük meg az eredetét, és hogy miként került át a spam szűrőn:
Received: from www.netporta.hu (www.inet.hu) [195.70.35.166]
by torogzultan.tolna.net with esmtp (Exim 3.35 #1 (Debian))
for
id 19AFzs-0004UG-00; Mon, 28 Apr 2003 23:17:12 +0200
Received: from 195.70.35.166 ([211.250.153.252])
by www.inet.hu (8.12.8/8.12.8) with SMTP id h3SLQRL4093978;
Mon, 28 Apr 2003 23:26:28 +0200 (CEST)
Received: from zh.hcolgp.com [182.10.155.236] by 195.70.35.166 with SMTP for
; Mon, 28 Apr 2003 22:09:42 +0100
Message-ID:
From: "Damien Little" <[email protected]>
To: [email protected]
CC: [email protected], [email protected]
Subject: F-R-E-E 30 day supply of H G H sv dcl lp niv bwoox
Date: Mon, 28 Apr 03 22:09:42 GMT
X-Mailer: Internet Mail Service (5.5.2650.21)
MIME-Version: 1.0
Content-Type: multipart/alternative;
boundary="0CB00CA82C8"
X-Priority: 3
X-MSMail-Priority: Normal
X-Scanner: exiscan *19AFzs-0004UG-00*68uyJichwqA* http://duncanthrax.net/exiscan/
X-UIDL: SL/!!k%k"!~Sd"!f@$"!--0CB00CA82C8
Content-Type: text/html;
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
Ugye milyen egyszerű? Hogy egy kérdés se maradjon nyitott, ha elfogadják a bíztatást, engednek a "szép kérésnek", és ráklikkelnek, erre a lapra jutnak - ha van ilyen:
http://www.actionspacers.co.mw@ns.=v56yu8rt.ph/click.php?id=3Daccomwi&a=3Die/8/
Mindezek alapján vitatkoznék Mark Rasch ügyvéd úrral, aki csak akkor találja a tömeges leveleket, egyáltalán a kéretlen leveleket büntetendőnek, ha azokat a gépre való betörésre használják. Ezen a kijelentésén el lehet vitázni - fel lehet érvként hozni a szólásszabadságot, az általános szabadságjogokat, stb. az említett levelek írói mellett. Ha ezt az oldalát nézném csak, egyet is értenék - de kérem szépen: nekünk nincs jogunk levéltömeg, zaklatás nélkül, nyugalomban élni?
"Hangoskodó, faragatlan tuskókat az ember nem hív magához vendégségbe. Mégis eljönnek, hisz faragatlanok. De hiába dobáljuk ki őket a kertünkből, át a palánkon, mire a kapuhoz érünk, ismét szembejönnek."
Az egyre szigorúbb, és hatékonyabb kéretlen levél (spam) elleni törekvések, azok küldőit egyre inkább a bűnözés felé hajtják. Annak érdekében, hogy eltitkolják az elküldött betegesen nagy levéltömeg forrását, trójai falovakat rejtenek a mit sem sejtő internetezők gépére "spam zombivá" téve azokat. Ezek olyan tömeges, kéretlen levél (spam) források, melyek a felhasználó tudta nélkül, mint "élő - halott" működnek és ontják az e-maileket.
"Ez a legújabb kézbesítési mód" - mondta Margia Arbon, a MAPS spam-ellenes csoport vezetője. -"Egy évig kerestem sikertelenül, de az elmúlt hónapokban néhány ember talált olyan Trójait, ami ezt csinálja... A saját SMTP motorjukat hordozzák. Ha azzal nem sikerül, felraknak egy nyitott levelező (open proxy) programot."
Az egyik ilyen program a múlt héten bukkant fel, mely a "Proxy-Guzu" nevet kapta. Amikor megkezdi működését, elkezd futni egy ártatlan felhasználó gépén a Trójai program, nekiáll egy véletlenszerűen kiválasztott portot figyelni, és a saját beépített e-mail kliensével elküldi az áldozat IP címét és a nyitott Port helyzetét egy Hotmail-es címre.
Innentől kezdve a "levélőrült"- spammer átveszi az irányítást: annyi e-mailt küld, az áldozat gépén keresztül amennyit csak akar, és így minden erőfeszítés, hogy lekövessék, megkeressék az ily módon rejtve maradt "elkövetőt", a végállomás a mit sem tudó áldozat gépe lesz. A Trójai programok eljuttatása a kiszemelt gépre kezelőjük azon képességén múlik, hogy milyen módszerrel tudja rászedni áldozatát a "kedves csomagot" tartalmazó levél átvételére, és a "csomag megnyitására - egyszóval a saját gép megfertőzésére. A Proxy-Guzu általában kéretlen levélen, csatolt adat, fájl formában érkezik a gépre. (Az egyik verzió például egy webkamerán át nézhető "csintalan csúcs"-ot ajánl.)
Egy korai áldozat egy anti-virus fórumon elmondta, hogy csak akkor találta meg hívatlan vendégét, a trójait, amikor a tűzfal programja figyelmeztette, hogy hatalmas mennyiségű kimenő e-mail hagyta el a gépét - és mind elküldve különböző ismeretlen címekre ment. Mint kiderült, a levelek tárgya általában: "Ne mondd el a szüleidnek" és "A számlád" volt.
Spam aktivitás a világon - klikk a képre a nagyításhoz
Kinyomozhatatlan
A kéretlen levelek tömegének küldői (spammerek), a trükkjeiket az elektronikus vandáloktól kölcsönzik, akik számítógépes hadseregeket készítenek, amelyek alkalmasak rendszerek elleni túlterheléses (DDoS) támadásokra. A legelső kifejezetten spammelésre használt Trójai a Jeem. Ez teljes elérést biztosít az elkövetőnek, és van benne egy beépített SMTP szerver is. Arbon szerint a spam világ belesodródott a hacker módszerek serdülőkorába, a spammerek minden eredményt kihasználnak, kiélik levelező hajlamukat, mely mindennek mondható, csak egészségesnek nem, azokról a helyekről küldve tömeges leveleiket, melyek száma igaz kevesebb, mint korábban volt, de online működik.
"A szűrőkkel, a listákkal és a heurisztikus módszerekkel, melyeket általában használnak, megvizsgálják, hogy felfedhető-e az ilyen alternatív technikával küldött levél forrása, de lehetetlenség kinyomozni." - mint mondja - "Utálom bevallani, de sajnos ez az igazság."
Természetesen ezek a spammerek törvényellenesek, a "rossz oldalon" állnak. "Egy általános szabály, amit el kell fogadni, hogy nem jogsértő e-mailt küldeni valakinek, még akkor sem, hogy ő nem akarja" - Mondta Mark Rasch, egy volt ügyvédi iroda erre specializálódott ügyvédje" - De amint betörnek egy számítógépre, és a számítógépet e-mail küldésre használják, akkor már megsértik szövetségi és állami törvényeket." Azt hiszem a SecurityFocus cikkének elolvasása után kezdő soraimat az emberi találékonyságról, nem kérdőjelezik meg. A tömeges, kéretlen levelek számtalan küldési módszerével találkoztam már, vagy olvastam azokról. Ez még engem is meglepett. Megfertőznek egy gépet egy olyan trójaival, ami vagy a gép címjegyzékét, levelezőjét használja, vagy a "készítője, és eljuttatója" irányításával létre hoz magának egyet. Megkeresi a nyitott Portot - Portokat, és azon keresztül először a @hotmail címen lévő "gazdit", akinek utasításait követve árasztja el leveleivel - és egyben önmagával az összes címet, weblapot, amit a gépen megkeres.
Ez eddig tűnhetne akár egy "kellemes" tréfának is - de nem az. Nem mindegy, hogy hány gépből lesz nyitott levelező szerver, az sem, hogy milyen mennyiségű levél kerül a gépről a hálózatra, nem mindegy, hogy mi a "csomagjuk", de nem mellékes, hogy hány címzettjük van. A levelek száma lassítja a Hálózatot, a "csomagok" általában vírusok, és ha csak egy címzett van - és/vagy több gépről küldve a levéltömeget, az egész "móka" nem lesz más, mint a célgép hálózatát ért rendszer elleni túlterheléses (DDoS) támadás.
Miért ódzkodtam a "spam" leírásától? A válasz egyszerű: a Software Engineering Institute, és a Carnegie Mellon University székhelyű CERT Coordination Center (CERT/CC) Internet biztonsági központ nagyon szabatosan, és érthetően kategorizálta a kéretlen leveleket:
UBE: Unsolicited Bulk Email (tömeges, kéretlen levél)
Az UBE (közel) azonos tartalmú elektronikus levél tömeges szétküldése olyan címzettek részére, akik a levelet nem kérték, kétségtelen, hogy az UBE az e-maillel való visszaélés leggyakoribb formája. Vannak naponta üzenetek millióit automatikusan küldő programok. Mindezeket a leveleket lokálisan tárolták, vagy visszapattintották a feladónak, ami még több tárterületet és sávszélességet használt el. Ezek mind jogos, mérhető költségek, amelyek nem a küldőt terhelik. Az UBE egymaga képes a levelező rendszert használhatatlanná tenni.
UCE: Unsolicited Commercial Email (kéretlen üzleti levél)
Az UCE üzleti információt tartalmazó, kéretlen levél. Széles körben használják, és gyakran keverik az UBE-val. Az UCE természeténél fogva üzleti levél, de egyáltalán nem szükséges a széles körben való terjesztése. Néhány Internet szolgáltató a következő küszöbszámot állította fel a kéretlen üzleti levelekre: egyetlen UCE küldése is tilos.
MMF: Make Money Fast (lánclevél)
A lánclevelek, pl. az "hihetetlen, azonnali profitot garantáló" vagy hasonló típusú lánclevelek tartoznak az MMF-hez. A lánclevelek eredetileg a hagyományos postaforgalomban és az Useneten indultak, s most ez megjelent az elektronikus levelezésben is. A lánclevelek és a legtöbb MMF típusú levelek illegálisak, függetlenül attól, hogy egyesek milyen érveket hoznak fel mellette. Értesítsük az illetékes szervezetet! Tipikus példája az un: "Nigériai levél", ami ismét feltűnt, a száma emelkedik - és arcátlan módon most éppen a háború sújtotta Irak Hálózatán, kering a legtöbb.
MLM: Multi-Level Marketing
Azok az elektronikus levelek tartoznak ide, akik egy "kezdeti befektetés" után "hihetetlen profitot" garantálnak, és ezért toboroznak másokat. Egyes MLM küldők nem átallják odaírni, hogy "ez nem a gyorsan meggazdagodni - típusú levél, sőt teljesen legális". Azonban az MLM gyakorlatilag mindig egy fantázianévvel ellátott illegális piramisjáték, ami sokakat megtéveszt.
Megemlítendő a levélbomba, tömeges elektronikus levél küldése egy adott postafiókba, aminek következtében a postafiók (rosszabb esetben a postafióknak helyt adó rendszer is) használhatatlanná válik. Három fajta levélbombáról érdemes írni néhány sort.
Az egyik esetben a célfiókba több száz vagy ezer üzenetet küldenek, így az áldozat postafiókja alig vagy egyáltalán nem használható - a járulékos költségekről, e miatt meg nem érkezett fontos levelekről külön regényt lehetne írni. Ez rendszer elleni túlterheléses - azaz szolgáltatás-megtagadás (denial of service - DoS) jellegű támadás, zaklatásnak is minősíthető, amit egyetlen ismert Internet-szolgáltató sem tűr meg.
Másik esetben a levélbomba From: és Reply-To: mezejébe az áldozat címét hamisítják, s emiatt az áldozatot - gyakran haragos - levélözön árasztja el.
A levélbombának létezik egy harmadik, válfaja. Az áldozat e-mail címével nagyon sok levelezési listára feliratkoznak. Az eredmény hatalmas nem kért levéláradat az áldozat postafiókjában, ugyanakkor mind "legális". Ezért a levelezési listák adminisztrátorainak többsége feliratkozás után egy visszaigazolást, kérő levelet küld a feladónak, s csak a válasz megérkezése után kerül fel valójában a cím a listára.
A zaklatás (harassment) bármilyen elektronikus levélben vagy levélsorozatban küldött üzenet, ami kimeríti a zaklatás fogalmát. Nem szerettem volna egy ilyen levélre példát felhozni, de úgy hozta a sors, hogy közben kaptam egyet - a "jobbik fajtából", ami csak fiatalítani, fogyasztani szeretne - egyszóval újjá akar varázsolni.
stb.
Nézzük meg az eredetét, és hogy miként került át a spam szűrőn:
Received: from www.netporta.hu (www.inet.hu) [195.70.35.166]
by torogzultan.tolna.net with esmtp (Exim 3.35 #1 (Debian))
for
id 19AFzs-0004UG-00; Mon, 28 Apr 2003 23:17:12 +0200
Received: from 195.70.35.166 ([211.250.153.252])
by www.inet.hu (8.12.8/8.12.8) with SMTP id h3SLQRL4093978;
Mon, 28 Apr 2003 23:26:28 +0200 (CEST)
Received: from zh.hcolgp.com [182.10.155.236] by 195.70.35.166 with SMTP for
Message-ID:
From: "Damien Little" <[email protected]>
To: [email protected]
CC: [email protected], [email protected]
Subject: F-R-E-E 30 day supply of H G H sv dcl lp niv bwoox
Date: Mon, 28 Apr 03 22:09:42 GMT
X-Mailer: Internet Mail Service (5.5.2650.21)
MIME-Version: 1.0
Content-Type: multipart/alternative;
boundary="0CB00CA82C8"
X-Priority: 3
X-MSMail-Priority: Normal
X-Scanner: exiscan *19AFzs-0004UG-00*68uyJichwqA* http://duncanthrax.net/exiscan/
X-UIDL: SL/!!k%k"!~Sd"!f@$"!--0CB00CA82C8
Content-Type: text/html;
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
Ugye milyen egyszerű? Hogy egy kérdés se maradjon nyitott, ha elfogadják a bíztatást, engednek a "szép kérésnek", és ráklikkelnek, erre a lapra jutnak - ha van ilyen:
http://www.actionspacers.co.mw@ns.=v56yu8rt.ph/click.php?id=3Daccomwi&a=3Die/8/
Mindezek alapján vitatkoznék Mark Rasch ügyvéd úrral, aki csak akkor találja a tömeges leveleket, egyáltalán a kéretlen leveleket büntetendőnek, ha azokat a gépre való betörésre használják. Ezen a kijelentésén el lehet vitázni - fel lehet érvként hozni a szólásszabadságot, az általános szabadságjogokat, stb. az említett levelek írói mellett. Ha ezt az oldalát nézném csak, egyet is értenék - de kérem szépen: nekünk nincs jogunk levéltömeg, zaklatás nélkül, nyugalomban élni?
"Hangoskodó, faragatlan tuskókat az ember nem hív magához vendégségbe. Mégis eljönnek, hisz faragatlanok. De hiába dobáljuk ki őket a kertünkből, át a palánkon, mire a kapuhoz érünk, ismét szembejönnek."