Spencer

Az univerzum keletkezését vizsgálja egy új számítógépes rendszer

Svájci kutatók egy az univerzum keletkezésével kapcsolatos "Big Bang" (a Nagy Bumm) teória bizonyítását, illetve adott esetben cáfolását elősegítő szuper szerkezet megépítésén fáradoznak.

A kutatók számára most elsődlegesen egy olyan számítógépes hálózat létrehozása jelent komoly kihívást, mely képes lesz az új berendezés által generált adatok megfelelő módon történő tárolására, illetve feldolgozására.

A minden korábbinál nagyobb teljesítményű, úgynevezett Large Hadron Collider részecskegyorsítót és a hozzá kapcsolódó számítógépes rendszert a CERN építi fel, még pedig ugyanabban a laboratóriumban, melyben Tim berners-Lee jó pár évvel ezelőtt kifejlesztette a World Wide Webet. A tudósok úgy vélekednek, hogy a rendszer alkalmas lesz ugyanolyan részecskék előállítására, mint amilyenek az univerzum keletkezésekor léteztek, illetve segítségével akár az is bebizonyítható lesz, hogy az univerzum keletkezésével kapcsolatban megfogalmazott Big Bang elmélet téves.

Szakértők szerint a kísérleti projekt kapcsán a nagy teljesítményű számítógépes rendszer és hálózat elkészítése legalább akkora, ha nem nagyobb feladatot jelent, mint az ugyancsak nagy teljesítményű részecskegyorsító létrehozása. Amennyiben minden jól megy, akkor a részecskegyorsító, valamint a számítógépes rendszer elkészültét követően a tudósok és kutatók akár már 2007-ben megkezdhetik az univerzum kialakulásával kapcsolatos kérdések megválaszolását.

Francois Grey, a CERN által kifejezetten erre a célra létrehozott Openlab kutatócsoport vezetője elmondta, hogy rendkívül komoly kihívást jelent egy olyan számítógépes rendszer megépítése, mely csak négy év múlva kezdi meg működését, és amely rendszer működése akár tíz évig is eltarthat. Kiemelt fontossággal bír, hogy olyan számítógépes rendszereket és architektúrákat válasszunk, melyek hosszú éveken, akár évtizedeken keresztül megfelelő szolgáltatásokat és teljesítményt képesek nyújtani - nyilatkozta Grey, majd hozzátette, hogy az Openlab partnerei közé tartozik többek közt a Hewlett-Packard, az Intel, valamint az IBM. A rendszer egyébként becslések szerint évente mintegy 5 PB, vagyis 5 millió GB adatot fog generálni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Gabest #4
    42
  • Csudri #3
    Hogy mire nem képes az emberi elme?! Ki a faszt érdekel mi volt több milliárd éve? Ma már nem számít, és az emberek hamarabb kihalnak annál, hogy lássák a végét az egésznek! Úgyhogy teljesen felesleges dollármilliókat ölni ilyen fosba! Inkább ingyen STALKER-t és NV35-öt mindenkinek!!!
  • gz8 #2
    Vagy esetleg egy pángalaktikus gégepukkasztó után jöttek rá, hogy ezt is kéne már kutatni egy picit?